Kwas hialuronowy - naturalny sprzymierzeniec w walce z upływającym czasem

Upływ czasu ma niestety wyraźny wpływ zarówno na nasze zdrowie, samopoczucie, kondycję, jak i wygląd. U pań pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się już po 35 roku życia, zaś specjaliści zalecają rozpocząć wzmożoną pielęgnację już o dekadę wcześniej. Skóra kobiet posiada mniej gruczołów łojowych, stąd - utrata optymalnego nawilżenia prowadzi do spadku odporności komórek skóry na czynniki zewnętrzne.

Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego

Zmarszczki, z punktu widzenia biologii są więc całkowicie naturalnymi zmianami. Nie oznacza to jednak, że nie można opóźnić ich pojawienia się, co więcej - zminimalizować istniejące już "kurze łapki", podłużne bruzdy na czole, czy bruzdy wargowo - nosowe. Płeć piękna od wieków szuka jak najskuteczniejszych sposobów. Współczesna medycyna estetyczna pozwala na zastosowanie nie tylko skutecznych, ale i mało inwazyjnych metod. Wiele z nich opiera się na naturalnych składnikach i recepturach.

Czym właściwie jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy występuje w skórze naturalnie - to polisacharyd (cukier złożony), który ma za zadanie utrzymywać właściwy poziom nawilżenia w komórkach a także chronić przed działaniem wolnych rodników czy promieniowania UV.  Z biegiem lat zawartość procentowa kwasu w organizmie ulega zmniejszeniu. Można ją jednak uzupełniać dzięki stosowaniu adekwatnych preparatów. Korzyści takich zabiegów można zaobserwować już po kilku dniach od procedury - począwszy od lepszego nawilżenia, aż po odbudowę włókien kolagenowych.

W jakiej postaci najlepiej go przyjmować?

Oczywiście, na rynku można znaleźć różnorodne preparaty. Wiele z nich różni się sposobem aplikacji. Najbardziej optymalne efekty można jednak uzyskać dzięki metodzie iniekcyjnej. Kosmetyki z kwasem hialuronowym również mogą przynosić zauważalne efekty, jednak ich oddziaływanie na skórę jest słabsze. W zastrzykach kwas występuje w większym stężeniu i wchłania się natychmiastowo. Procedura zabiegowa nie jest skomplikowana i obejmuje około 1, 5 godzinne ostrzykiwanie skóry preparatem z kwasem. Koszt jednego mililitra surowca wynosi od 900 złotych wzwyż, cena zabiegu w dużej mierze zależy więc od obszaru, jaki jest iniekcjom poddawany. Warto pamiętać, że korygować można zarówno wszelkiego rodzaju zmarszczki, jak i modelować owal twarzy, korygować kształt i rozmiar ust. Efekty utrzymują się ponad rok, zatem można powiedzieć, iż zabieg jest inwestycją na dłuższy okres czasu. Również po całkowitym wchłonięciu się preparatu skóra ma lepszą teksturę i nawilżenie niż przed zabiegiem.

Komu preparaty z kwasem są szczególnie polecane?

Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego rekomenduje się wszystkim tym, którzy chcą poprawić kondycję swojej skóry, jej nawilżenie, napięcie, a także osobom, które pragną zawczasu zabezpieczyć się przed skutkami upływu czasu. Prócz tego iniekcje mogą mieć zdrowotne zastosowanie - przy zwyrodnieniach stawów, czy przy zespole suchego oka, a nawet dla przyspieszenia procesu gojenia ran (m.in. po zabiegu cesarskiego cięcia). W każdej procedurze medycyny estetycznej istnieją jednak przeciwwskazania. Zastrzyków z kwasu hialuronowego nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz w okresie laktacyjnym, a także osoby o niezwykle wrażliwej skórze, skłonnej do występowania podrażnień, blizn czy stanów zapalnych. Poza tymi przypadkami skutki uboczne praktycznie nie istnieją, aczkolwiek bezpośrednio po zabiegu można odczuwać pewien dyskomfort związany z czasowymi zgrubieniami oraz zaczerwienieniem skóry.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Ladies Clinic specjalizującej się w zabiegach kwasem hialuronowym.
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej