Fototerapia - leczenie światłem

To jedna z tych metod, dzięki którym leczenie wielu chorób staje się nie tylko łatwiejsze, ale też znacznie przyjemniejsze. Fototerapia, czyli leczenie światłem, to jedna z popularniejszych terapii. Tu w walce z chorobami stosowane jest zarówno światło sztuczne, jak i światło słoneczne. Ustalenie w porę odpowiedniego programu leczenia może przynieść wspaniałe rezultaty. Co warto wiedzieć na temat takiej formy leczenia? Kiedy terapia światłem może przynieść najlepsze rezultaty?

Fototerapia - leczenie światłem
Zabieg fototerapii

Leczenie światłem, czyli fototerapia

O tym, jak wielką moc ma światło, wiadomo od dawna. Bez słońca człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować, a przeciągająca się zima bardzo często sprawia nam wiele problemów związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Im dłuższa zima, tym więcej przypadków depresji oraz nasilających się problemów z koncentracją. Światło słoneczne lub sztuczne pomaga w takiej sytuacji, a leczenie takie bardzo często jest zalecane przez lekarzy.

Światło pomaga też w leczeniu wielu chorób skóry, przy czym fototerapia najczęściej wykorzystywana jest w walce z łuszczycą. Światło pomaga też w leczeniu krzywicy, która wywołana jest przede wszystkim brakiem witaminy D. Jest ona wytwarzana w znacznej mierze pod wpływem światła słonecznego przez naszą skórę, stąd też bardzo popularne określanie jej mianem „słonecznej witaminy”. Bez witaminy D nasz organizm nie jest w stanie przyswajać wapnia, co z kolei prowadzi do problemów ze stanem naszych kości. Światło jest zatem wyjątkowo ważne, a leczenie wielu chorób staje się skuteczniejsze w chwili, gdy wspiera je fototerapia. By leczenie takie przyniosło odpowiednie efekty, kurację musi stale nadzorować specjalista z zakresu terapii światłem.

Jak działa fototerapia?

Główną rolę odgrywają tu promienie świetlne. Słońce lub seans przy sztucznych lampach to techniki, które pomagają nam w walce o lepsza formę. Mniej problemów ze skórą, lepszy nastrój oraz możliwość uzupełnienia niedoborów witaminy D – oto podstawowe zalety, jakie daje nam leczenie za pomocą słońca lub stosownych lamp. Jeśli specjalista pokieruje odpowiednio taką terapią, efekty leczenia mogą dać wyjątkowo pozytywne rezultaty.

O tym, jak wielką moc ma światło, większość z nas przekonuje się w chwili, gdy jego zbyt mała ilość stanie się jedną z głównych przyczyn choroby. Na szczęście nowoczesne lampy sprawiają, że leczenie światłem staje się coraz łatwiejsze i powszechniejsze. Korzystajmy jednak ze słońca i światła dziennego, dzięki którym naturalna fototerapia pozwoli nam cieszyć się lepszą formą.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej