Zespół suchego oka - objawy, przyczyny, leczenie

Gdy spędza się dużo czasu przed komputerem, wówczas niektórzy z nas skarżą się na pieczenie oka, swędzenie, i jego zaczerwienienie. Jest to dość uciążliwe, trzeba więc temu zaradzić. Objawy o których mowa składają się na zespół suchego oka.

Zespół suchego oka

Przyczyny zespołu suchego oka

Choroba ta pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do zmniejszenia produkcji ilości łez. Przyczyną tego może być wiek - im jesteśmy starsi, tym mniej łez wytwarza nasze oko. Inne przyczyny: wielogodzinne wysilanie oczu - np. poprzez czytanie, jazdę samochodem; warunki w których przebywamy - jednym z nich jest suche powietrze w pomieszczeniu; schorzenia- choroby tarczycy, łojotok, trądzik, cukrzyca; zażywanie niektórych leków - np. przeciwalergicznych, antykoncepcyjnych; zmiany hormonalne podczas menopauzy, niewłaściwe noszenie soczewek, skutki uboczne przez długotrwałe stosowanie kropli do oczu, zabiegi chirurgiczne w obrębie rogówki, po czterdziestym roku życia zmniejszona produkcja łez, oraz kolejnymi przyczynami zespołu suchego oka są ciąża, stres, niedobór witaminy A.

Objawy zespołu suchego oka

Natomiast z objawów, które zostały wymienione na początku, warto jeszcze dodać następujące: wrażenie tzw. czucia piasku pod powiekami, nadmierne łzawienie, światłowstręt, okresowe przymglenie widzenia. Najczęściej te objawy są długo lekceważone, jednak warto udać się do okulisty, który zaleci stosowanie kropli, mających na celu nawilżanie oka i powodujących „sztuczne łzy”. Takie krople zawierają bowiem czynniki nawilżające, które imitują skład prawdziwych łez. Są to: kwas hialuronowy, beta glukan lub glicerynę, oraz roztwór izotoniczny. Warto wybrać krople bez konserwantów, nie będą wtedy podrażniać naszego oka powodując alergie. Ważne też jest, żeby były w pojedynczych ampułkach, takie są bardziej sterylne.

Nieleczony zespół suchego oka może prowadzić do uszkodzeń nabłonka rogówki, do stanów zapalnych, owrzodzeń rogówki. To wszystko może powodować gorsze widzenie. Nie można tego bagatelizować. Już dziś warto kupić odpowiednie krople, bo o oczy trzeba dbać, są naszym oknem na świat.

Leczenie zespołu suchego oka - kliniki okulistyczne w Polsce:
  • Miasto: Łódź

    Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

  • Miasto: Chorzów

    Szpital należy do sieci klinik okulistycznych Optomed działających na terenie Polski. Został oddany do użytku pod koniec 2013 roku. Nowoczesny sprzęt i doświadczona kadra lekarska zapewni Państwu pełny zakres badań diagnostycznych oraz zabiegów operacyjnych z dziedziny okulistyki. Na teranie szpitala znajduje się również optyk. »

  • Miasto: Koszalin

    Oferujemy Państwu szerokie spektrum usług medycznych z zakresu okulistyki, obejmujących zarówno podstawową jak i rozszerzoną diagnostykę oraz leczenie operacyjne. W naszym Centrum znajduję się również salon optyczny. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej