Endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Wraz z postępem cywilizacji i wydłużeniem się życia ludzkiego choroby stawów zaczęły stanowić główny problem ortopedii. Stawem szczególnie narażonym na występowanie zmian zwyrodnieniowych będących następstwem uszkodzenia chrząstki stawowej prowadzące do przedwczesnego jej zużycia jest staw biodrowy. Leczenie zachowawcze stosowane w początkowym okresie schorzenia nie jest w stanie zahamować postępującej choroby zwyrodnieniowej. W przypadku stałych dolegliwości bólowych i znacznego ograniczenia ruchomości stawu jedynym zabiegiem powodującym ustąpienie objawów chorobowych jest endoprotezoplastyka, czyli zabieg wszczepienia sztucznego stawu.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Celem leczenia chirurgicznego jest:

  • zniesienie bólu
  • przywrócenie właściwej funkcji podporowej i lokomocyjnej stawu
  • poprawienie aktywności pacjenta

Zabieg operacyjny polega na oszczędnej,całkowitej resekcji uszkodzonych lub zużytych powierzchni stawowych chorego stawu i zastąpieniu ich sztucznym wszczepem,wykonanym z materiałów opornych na ścieranie i nie wywołujących w organizmie ubocznych odczynów. Endoproteza całkowita stawu biodrowego wzorowana na anatomicznym stawie biodrowym składa się z trzech elementów:

  • panewkowego: metalowa panewka z polietylenowym, ceramicznym lub metalowym wkładem
  • główki: metalowej lub ceramicznej
  • trzpienia: części osadzonej w kości udowej

Dokładne badanie ortopedyczne i planowanie przedoperacyjne na radiogramach pozwala na dobór wielkości endoprotezy i sposobu jej mocowania w kości. Przy implantacji mamy do wyboru trzy techniki mocowania endoprotezy.

Endoproteza bezcementowa

W endoprotezie bezcementowej trzpień i panewka osadzone są w kości metodą press-fit tj. bezpośrednie dopasowanie i wklinowanie w kość. Do trwałego połączenia endoprotezy z kością dochodzi poprzez wrastanie kości w porowaty materiał pokrywający endoprotezę.

Endoproteza cementowa

W endoprotezie cementowej- panewka oraz trzpień są mocowane do kości z użyciem szybko wiążącego cementu kostnego.

Endoproteza hybrydowa

W endoprotezie hybrydowej panewka mocowana przy użyciu cementu kostnego, trzpień bezcementowo lub odwrotnie. Warunki anatomiczne decydują o sposobie mocowania. Dzięki rozwojowi technologicznemu nowoczesne połączenia powierzchni poślizgowych zmniejszają siły tarcia, optymalizują wielkość elementów endoprotezy, pozwalając na dłuższe używanie endoprotez bez uszkodzenia współpracujących powierzchni. Możliwe są różne połączenia pomiędzy panewką a sztuczną głową: polietylen/metal, polietylen/ceramika, ceramika/ceramika, metal/metal.

Kapoplastyka

W wyniku długoletnich obserwacji klinicznych i stałemu doskonaleniu endoprotez od około 20 lat widoczna jest tendencja do wprowadzania technik operacyjnych maksymalnie oszczędzających tkankę kostną. Metody te znalazły zastosowanie u osób młodych i w wieku średnim pomimo iż wiek nie jest decydującym czynnikiem doboru typu endoprotezy. Jedną z tych metod jest endoprotezoplastyka powierzchniowa- kapoplastyka. W metodzie tej usuwana jest zniszczona chrząstka stawowa i warstwa podchrzęstna oszczędzając głowę i szyjkę kości udowej jednocześnie przywracając prawidłowe stosunki anatomiczne stawu biodrowego. Nie każde zmiany zwyrodnieniowe kwalifikują się do zabiegu kapoplastyki pomimo młodego wieku pacjenta.

Centrum Medyczne Klara w Częstochowie

Centrum Medyczne Klara w Częstochowie

Endoprotezoplastyka krótkotrzpieniowa

Alternatywą w takich przypadkach jest endoprotezoplastyka krótkotrzpieniowa. Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest wciąż dynamicznie rozwijającą się dziedziną ortopedii. Produkowane są coraz nowsze, bardziej anatomiczne i wytrzymalsze elementy sztucznego stawu. W Centrum Medycznym KLARA stosujemy endoprotezy czołowych światowych producentów tych wyrobów zapewniając naszym Pacjentom bezpieczeństwo i długoletnie zadowolenie po zabiegu wszczepienia sztucznego stawu.

Dr n. med. Milka Sławomir

Dr n. med. Sławomir Milka - Dyrektor Medyczny Centrum Medycznego Klara w Częstochowie

Specializacja: Ortopedia i traumatologia narządu ruchu

Godziny przyjęć w Centrum Medycznym Klara:
wtorek 13:30 - 16:00
czwartek 11:00 - 12:00

 


Endoprotezoplastyka stawu biodrowego - najlepsze kliniki w Poslce:
  • Miasto: Kraków

    Ortopedicum jest nowoczesnym ośrodkiem ortopedii i rehabilitacji. Oferuje kompleksową opiekę w pełnym zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W ofercie szpitala jest ponad 100 typów zabiegów w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Głównym obszarem działalności medycznej szpitala jest protezoplastyka stawu biodrowego i kolanowego. »

  • Miasto: Katowice

    Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach to nowoczesna, prywatna placówka świadcząca szeroki wachlarz kompleksowych usług medycznych, spełniających najwyższe, światowe standardy. Zdrowie naszych Pacjentów powierzamy autorytetom, najlepszym specjalistom w poszczególnych dziedzinach medycyny, lekarzom z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. »

  • Miasto: Częstochowa

    Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

  • Miasto: Warszawa

    Carolina Medical Center to prywatny szpital ortopedii, medycyny sportowej i neurochirurgii kręgosłupa świadczący kompleksowe usługi od zdiagnozowania problemu poprzez leczenie operacyjne do rehabilitacji. Główne obszary działalności ośrodka to leczenie chorób narządów ruchu, urazów układu kostnego i tkanek miękkich. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej