Rozszczep podniebienia (wargi) u dzieci

Dziecko, które urodzi się z rozszczepem podniebienia, czy wargi nie musi być pozostawione samemu sobie. Chirurgiczne usunięcie tego defektu już nie stanowi problemu. Wykonanie tego zabiegu we wczesnym dzieciństwie, zabezpiecza dziecko przed wszelkimi problemami w późniejszym życiu. Należy pamiętać, iż nie są to tylko kosmetyczne defekty, gdyż wady te utrudniają życie codzienne pacjenta. Wiążą się przede wszystkim z problemami z przyjmowaniem pokarmów. W skrajnych przypadkach płyny i pokarmy mogą się przedostawać z jamy ustnej do nosowej.

Po stwierdzeniu wady u dziecka, rodzice powinni skontaktować się z odpowiednim lekarzem, który poinstruuje rodziców co do dalszej procedury postępowania oraz wyznaczy termin zabiegu. Przy czym zabiegi wykonuje się u dzieci kilkumiesięcznych, czy kilkunastomiesięcznych. Ciągłe rozwijanie się organizmu dziecka wpływa idealnie na gojenie się ran i zasklepianie podniebienia i wargi. Dodatkowym plusem wykonywania zabiegu we wczesnym wieku jest to, że już po kilku latach po bliznach nie będzie nawet śladu.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg rozszczepienia podniebienia oraz wargi wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W związku z tym, przed zabiegiem wykonywane są odpowiednie badania diagnostyczne według wskazań lekarza. Zabieg trwa przez około dwie godziny. Najczęściej wykonywany jest u dzieci, które ukończyły drugi rok życia. To czas, kiedy szczęka osiąga już prawidłowy wzrost. Zabieg na rozszczep podniebienia, zwanego wilczą paszczą, jest znacznie bardziej skomplikowany, niż zabieg na roszczep wargi. Chirurg operacyjnie łączy powstałą w jamie ustnej szczelinę i zszywa ją podwójnie. Zdarza się, iż operacja nie doprowadzi do całkowitego zamknięcia otworu, wykonuje się dla dziecka urządzenie, które przypomina protezę zębową (obturator). W takim przypadku chirurg wykona kolejne korygujące operacje. Zabieg naprawczy rozszczepu wargi, zwanej inaczej zajęczą wargą, również wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Proces chirurgiczny polega na zszyciu szczeliny. W trakcie operacji lekarz:

  • Wydłuża wargi w miejscu występowania rozszczepu
  • Wydłuża śluzówkę oraz środkową część wargi
  • Rozwija mięsień okrężny ust w pasmo tak, aby odpowiadało wysokości wargi
  • Przesuwa podstawy skrzydełka nosa w odpowiednie miejsce
  • Przesuwa ramię boczne chrząstki skrzydełkowej w odpowiednie miejsce
  • Łączy odpowiadające sobie miejsca, punkty anatomiczne po obu stronach wargi

W trakcie rekonwalescencji:

  1. Po zabiegu naprawy rozszczepu wargi mogą wystąpić czasowe, ustępujące objawy, takie jak bóle głowy, zasinienie i opuchlizna w miejscu operowanym, otępienie, senność.
  2. Należy mieć na uwadze, iż okres rekonwalescencji określa się mianem - długi.
  3. Wprowadza się specjalną płynną dietę.
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej