Ubezpieczenie zdrowotne, czy abonament medyczny?

Coraz więcej Polaków zastanawia się nad zainwestowaniem w prywatną opiekę zdrowotną. Biorąc pod uwagę problemy tzw. państwowej służby zdrowia, zauważamy, że nie tylko coraz częściej nas zawodzi, ale nawet w najprostszych sytuacjach nie możemy na nią liczyć. Wiele osób szuka więc alternatywy korzystając z prywatnych usług medycznych, ale te z kolei są bardzo drogie. Zamiast więc wydawać każdorazowo ok 100 zł na wizyty lekarskie, warto zastanowić się nad prywatną opieką medyczną w dłuższym okresie. W zależności od naszych potrzeb jak i oczekiwań, do wyboru mamy ubezpieczenia zdrowotne lub abonamenty medyczne.

Ubezpiecznie zdrowotne czy abonament medyczny?

Na które się jednak zdecydować i czym się od siebie różnią?

Pomimo tego, że zarówno w jednym jak i drugim produkcie chodzi o to samo, czyli o zapewnienie pacjentowi jak najlepszej i natychmiastowej opieki medycznej, to występujące między nimi różnice są na tyle istotne, że warto się im bliżej przyjrzeć przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Czym są ubezpieczenia zdrowotne?

To nic innego jak polisa, którą wykupimy w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Decydując się na tę możliwość zyskujemy dostęp do darmowych świadczeń w prywatnych klinikach lub przychodniach, w zakresie jaki obejmuje wykupiona polisa. Najczęściej należą do nich konsultacje lekarskie, dostęp do badań, a także zabiegi medyczne. Plusem tej możliwości jest indywidualny wybór przychodni, dzięki czemu po pierwsze, unikniemy kolejek, czy długich terminów, a poza tym będziemy mogli w dalszym ciągu kontynuować leczenie u dobrze znanego nam specjalisty. Ubezpieczenia zdrowotne i ich zakres zależy od wybranego przez nas wariantu. Polisa może obejmować dostęp do świadczeń ambulatoryjnych, wypłatę świadczenia o charakterze jednorazowym, a także leczenie szpitalne, w tym zwrot kosztów za pobyt w szpitalu. Decydując sie jednak na ubezpieczenia zdrowotne musimy liczyć się z karencją, czyli okresem, który musi upłynąć od zawarcia umowy do możliwości korzystania z różnych świadczeń medycznych.

Co odróżnia abonamenty medyczne?

Wybierając abonament medyczny jesteśmy przywiązani do firmy świadczącej prywatne usługi medyczne. Oznacza to, że możemy korzystać tylko z jej placówek oraz z przychodni, z którymi ma ona podpisaną umowę. Decydując się na tę opcję pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić ilość tych placówek, a także ich rozmieszczenie. Ważne, aby znajdowały się one w pobliżu miejsca naszego zamieszkania, bądź chociażby naszej pracy. Abonamenty medyczne różnią się również między sobą zakresem świadczeń. Indywidualnie, możemy dobrać sobie jego wielkość, a także cenę. Najlepszym sposobem jest wybranie pakietu, który będziemy mogli w pełni wykorzystać. Jeśli nie mamy więc np. dzieci, nie dopłacajmy za pediatrę. Ważną różnicą przy abonamentach medycznych jest to, że z reguły ich cena nie zależy od naszego aktualnego stanu zdrowia czy wieku. Ubezpieczenia zdrowotne natomiast często są od tych czynników uzależnione. Abonamenty medyczne nie mają również okresu karencji, co może okazać się w przyszłości niezwykle istotne.

Co wybrać - ubezpieczenie zdrowotne, czy abonament medyczny?

Na który produkt lepiej się zdecydować? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno wybór jednej jak i drugiej możliwości przynosi pewne plusy i minusy. Warto więc przeanalizować swoją sytuację zdrowotną, pomyśleć na czym najbardziej nam zależy i wtedy dostosować dany produkt pod własne oczekiwania.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej