Metody endoskopowe w diagnostyce

Endoskopia jest mało inwazyjną metodą polegającą na „zajrzeniu” w głąb naszego organizmu bez konieczności interwencji chirurgicznej. Do jej przeprowadzenia wykorzystywana jest sonda w postaci cienkiej i długiej rurki zakończonej kamerą. Sonda ta jest wprowadzana w głąb naszego organizmy przy wykorzystaniu naturalnych otworów naszego ciała jak przełyk.

Kolonoskopia

Co można zbadać wykorzystując metody endoskopowe

Do endoskopii zaliczamy takie badania jak: kolonoskopia, gastroskopia, kolposkopia, bronchoskopia, laryngoskopia, antroskopia czy cystoskopia. Metody te pozwalają na zbadanie wnętrza tchawicy, krtani, różnych odcinków układu pokarmowego, układu wydalniczego (pęcherz, moczowód, prostata), pochwy czy szyjki macicy. Dzięki sondzie lekarz widzi dokładny obraz powierzchni narządów, co umożliwia zaobserwowanie występujących zmian. W czasie endoskopii lekarz prowadzący może również pobrać wycinek zmienionej tkanki i oddać go do dalszego badania czy tez przeprowadzić prosty zabieg jak zamknięcie rozszerzonych naczyń krwionośnych powodujących krwawienie. Metody endoskopowe są niezastąpione zwłaszcza w przypadku bólu w okolicach brzucha o nieznanej etiologii, gdyż pozwalają na wykrycie ich przyczyny.

Badania endoskopowe  w diagnostyce nowotworów

Wykorzystanie endoskopii w diagnostyce nowotworów jest jedną z najskuteczniejszych metod pozwalających na wczesne ich wykrycie. W Polsce każdego dnia około 300 osób dowiaduje się o chorobie nowotworowej, a wyleczonych zostaje około 30% z nich. Najczęściej występującymi rodzajami są rak szyjki macicy, rak żołądka czy rak jelita grubego. W przypadku choroby nowotworowej najważniejsze w leczeniu jest jej wczesne wykrycie. Techniki endoskopowe pozwalając na dokładne zbadanie wnętrza naszego ciała, jednocześnie bez ryzyka jakie występuje w czasie operacji. Lekarz, jak już wcześniej wspomniano, może również pobrać fragment tkanki, by oddać ja do badania w laboratorium. W czasie zabiegu może on również usunąć guzy lub polipy np. z powierzchni jelita grubego.

Kiedy najlepiej zgłosić się na badanie endoskopowe

Badania tego typu zlecane są zazwyczaj , gdy pacjent skarży się na bóle brzucha, a lekarz nie potrafi stwierdzić ich bezpośredniej przyczyny. Endoskopia zalecana jest również w przypadku problemów  z przełykaniem, przy wrzodach żołądka czy nieżycie, a także w przypadku krwawień z układu pokarmowego. Endoskopia oprócz diagnostyki może być również wykorzystywana do leczenia zaburzeń układu pokarmowego jak  krwawienia. Usuwanie polipów, w czasie endoskopii, służy natomiast zapobieganiu rozwoju nowotworu jelita grubego. W czasie endoskopii można również usuwać kamienie żółciowe z przewodów żółciowych. Na badanie endoskopowe może nas skierować lekarz. Pamiętajmy, że warto je wykonywać nie tylko wówczas, gdy coś się dzieje, ale również profilaktycznie, by w razie czego wystarczająco wcześnie zdiagnozować nowotwór. Badania takie wykonywane są w różnych zakładach opieki zdrowotnej np. w Centrum Medycznym Damiana (szczegółowe informacje na www.damian.pl).  

Jak przygotować się do badania endoskopowego?

W przypadku badania górnych odcinków przewodu pokarmowego należy być na czczo, nie jeść przez około 6 - 8 godzin przed zabiegiem. W przypadku dolnych odcinków należy oczyścić jelito z treści pokarmowej przy użyciu środków przeczyszczających, które przyjmuje się najczęściej dzień przed zabiegiem. Sam zabieg wykonywany jest najczęściej po podaniu pacjentowi środków wyciszających i uspokajających (stan tzw. sedacji). Pozwala to na utrzymanie pacjenta w stanie relaksacji i lekkiego snu w czasie zabiegu. Wówczas pacjent po całym zabiegu niewiele pamięta i  budzi się w ciągu godziny. Jednak działanie leków trwa dłużej i ogranicza koncentrację dlatego nie należy prowadzić pojazdu, aż do następnego dnia. Tylko w szczególnych wypadkach zabieg jest przeprowadzany w stanie całkowitej narkozy pacjenta. 

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej