Ortokorekcja - niechirurgiczna metoda korekcji wad wzroku podczas snu

Współczesna okulistyka szeroko stosuje nowoczesne technologie, które wspomagają walkę z chorobami i wadami wzroku. Dzięki zastosowaniu na przykład laserowej korekcji wzroku, możemy raz na zawsze pożegnać się z okularami lub spowolnić proces starzenia się oczu. Pojawiają się również nieinwazyjne metody korekcji wad wzroku jak na przykład ortokorekcja do stosowaniu w trakcie snu.

Ortokorekcja

Na czym polega ortokorekcja i kto może z niej skorzystać?

Wyjaśnia specjalista Optometrii Klinicznej, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

„Ortokorekcja, czyli niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zw. OrtoK podczas snu. Zakładając te soczewki przed położeniem się do snu, zapewniamy sobie wady wzroku na 16 – 40 godzin, w zależności  od tego jak duża jest wada wzroku oraz jak długo są one stosowane. Już w ciągu pierwszych dni od momentu zastosowania metody ortokorekcji, korekcja wzroku utrzymuje się przez kilkanaście godzin, a po kilku miesiącach nawet do 40 godzin, co pozwala zakładać soczewki co drugą noc.”

Największym atutem ortokorekcji jest jej możliwość stosowanie podczas snu, dzięki czemu pacjent w ciągu dnia może zrezygnować z noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Dodatkowo w odróżnieniu do laserowej korekcji wzroku, metoda ta jest całkowicie odwracalna, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu i można ponownie zacząć nosić szkła kontaktowe lub okulary.

Toczołowski PiotrJak wygląda w praktyce proces korzystania z metody ortokorekcji?

Wyjaśnia Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok:

„Dobór odpowiednich soczewek zaczyna się od badania kwalifikacyjnego. Soczewki wykonuje się na zamówienie indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od potrzeb konkretnego oka. Przygotowanie ich poprzedzone jest bardzo dokładną diagnostyką. Należy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość wady wzroku, lecz przede wszystkim geometrię rogówki oraz inne parametry zmiany jej kształtu od centrum ku obwodowi. Po odpowiednim doborze soczewki służą nawet do 2 lat, po tym okresie należy wykonać kompleksową kontrolę i dobrać nową parę”

Ortosoczewki wykonane są ze specjalnego gazoprzepuszczalnego tworzywa, dlatego nawet zamknięte oko pozostaje dotlenione, dzięki czemu nie odnotowuje się specjalnych powikłań powiązanych z soczewkami OrtoK. Metoda ortokorekcji jest przeznaczona dla dzieci od 10 roku życia i osób dorosłych, których krótkowzroczność nie przekracza minus 5 dioptrii, zaś astygmatyzm, który powoduje niewyraźne widzenie na skutek nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki, nie może być większy niż 1,5 dioptrii. W przypadku większej wady przy stosowaniu ortokorekcji, możliwa  jest częściowa poprawa wzroku - w ciągu dnia konieczne jest noszenie okularów, ale najczęściej słabszych o 4 dioptrie.

Ortokorekcja jako niechirurgiczna i całkowicie odwracalna metoda jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie mogą lub nie chcą poddać się laserowej korekcji wzroku. Biorąc również pod uwagę fakt, iż stosowanie w ciągu dnia okularów lub soczewek kontaktowych jest dla wielu osób dużym dyskomfortem, a szczególnie dla dzieci, ortokorekcja może skutecznie poprawić ich komfort życia. W przypadku osób dorosłych, metoda ortokorekcji jest rekomendowana  sportowcom, jak również osobom pracującym w klimatyzowanych, zadymionych lub zapylonych pomieszczeniach.

Metoda ortokorekcji jest niewskazana dla osób chorujących na zaćmę, jaskrę, zespół suchego oka, odwarstwienie siatkówki oraz stany zapalne oka, powiek oraz wszelkie schorzenia rogówki. Przeciwwskazaniem do ortokorekcji są także niektóre choroby ogólne, np. cukrzyca oraz wiele schorzeń metabolicznych.

Możliwość zastosowania ortokorekcji zarówno u osób dorosłych, jak również dzieci od 10 roku życia daje pacjentom możliwość ostrego widzenia w ciągu dnia, nie ogranicza ich aktywności ruchowej i zapewnia lepszy komfort życia.

Niechirurgiczna korekcja wad wzroku - najlepsze kliniki okulistyczne:
  • Miasto: Łódź

    Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

  • Miasto: Chorzów

    Szpital należy do sieci klinik okulistycznych Optomed działających na terenie Polski. Został oddany do użytku pod koniec 2013 roku. Nowoczesny sprzęt i doświadczona kadra lekarska zapewni Państwu pełny zakres badań diagnostycznych oraz zabiegów operacyjnych z dziedziny okulistyki. Na teranie szpitala znajduje się również optyk. »

  • Miasto: Koszalin

    Oferujemy Państwu szerokie spektrum usług medycznych z zakresu okulistyki, obejmujących zarówno podstawową jak i rozszerzoną diagnostykę oraz leczenie operacyjne. W naszym Centrum znajduję się również salon optyczny. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej