Operacja skrócenia palca stopy

Zbyt długi palec u stopy stanowi defekt, który utrudnia życie codzienne. Osoba z taką wadą wrodzoną ma przede wszystkim problem z zakupem wygodnego standardowego obuwia, ale nie tylko. Pojawiają się również problemy psychiczne, które wynikają ze wstydu z pokazywania stóp, co uaktywnia się najczęściej w porze letniej, w porze sandałów i klapek. Zabieg skrócenia zbyt długiego palca u stopy na pewno nie jest zabiegiem ratującym życie, ale z pewnością jest zabiegiem ułatwiającym je. Skrócenie palca, czasem nawet o kilka milimetrów, stanowi ogromną zmianę na lepsze.

Należy pamiętać, że ponadnormatywna długość palca powoduje tak zwane „krzywe chodzenie”, a w efekcie zbytnie obciążenie stawów. Zazwyczaj kończy się deformacją stopy. Najczęstszy problem stanowią środkowy i drugi palec. W przypadku, gdy wadę wrodzoną, stwierdzi lekarz prowadzący lub chirurg, zabieg można nawet wykonać na koszt NFZ.

Operacja skrócenia palaca stopy

Operacja skrócenia palca stopy - zabieg

Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, a w niektórych przypadkach w znieczuleniu ogólnym. Zdarza się, że lekarz stosuje znieczulenie mieszane, czyli znieczulenie polegające na niedokrwieniu kończyny. Ostatecznie określa to anestezjolog. Czas poświęcony przez chirurga na zabieg, zależny jest wprost od ilości operowanych palców, przy czym na jeden palec przypada około piętnastu minut.

Operacja skrócenia palca polega na skróceniu kości przy jednym ze stawów palcowych. Następnie lekarz wykonuje plastyczny zabieg, który polega na naciągnięciu nadmiaru skóry. Skrócony palec jest stabilizowany za pomocą specjalnych odpowiednich drutów. Są to tak zwane druty Krischnera, które są standardowo stosowane przy stabilizacji odłamków kostnych. Oprócz specjalnych drutów, chirurg używa tytanowych, nierozpuszczalnych pinów, jak również odpowiednich implantów, które to ulegną rozpuszczeniu w określonym czasie. Jeśli chirurg wykorzystał wymienione wyżej piny, usunie je pacjentowi po około sześciu tygodniach od zabiegu. Czas zrastania kości palca wynosi około czterech tygodni.

Bezpośrednio po zabiegu:

 1. Pacjent odczuwa bardzo duży ból przy poruszaniu się, w związku z tym nawet przez tydzień należy unikać jakiegokolwiek obciążania stopy.
 2. Pacjent musi nosić specjalne obuwie, którego zadaniem jest usztywnienie stopy. Buty należy nosić nawet przez kilka tygodni.
 3. Przez kilka tygodni po zabiegu może wystąpić opuchlizna.
 4. Pacjent może stosować zimne okłady.
 5. Pacjent może stosować doustne leki przeciwbólowe, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pamiętajmy, że powrót do zdrowia jest bardzo powolny i ruch powinien być stopniowany. Efekt zabiegu jest widoczny natychmiast. Po okresie rekonwalescencji, w czasie którego należy bezwzględnie wypełniać zalecenia lekarza, pacjent wraca do pełnej formy a jego komfort życia diametralnie się poprawia. Okres powrotu do pełnej sprawności może wynieść nawet pół roku, choć tak naprawdę jest to proces bardzo indywidualny.

Operacja skrócenia palca stopy - najlepsze kliniki:
 • Miasto: Kraków

  Ortopedicum jest nowoczesnym ośrodkiem ortopedii i rehabilitacji. Oferuje kompleksową opiekę w pełnym zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W ofercie szpitala jest ponad 100 typów zabiegów w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Głównym obszarem działalności medycznej szpitala jest protezoplastyka stawu biodrowego i kolanowego. »

 • Miasto: Katowice

  Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach to nowoczesna, prywatna placówka świadcząca szeroki wachlarz kompleksowych usług medycznych, spełniających najwyższe, światowe standardy. Zdrowie naszych Pacjentów powierzamy autorytetom, najlepszym specjalistom w poszczególnych dziedzinach medycyny, lekarzom z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Koszalin

  Profesjonalna klinika chirurgiczna wyróżniająca się wieloletnim doświadczeniem, której nadrzędnym celem jest zagwarantowanie najwyżej jakości kompleksowej opieki medycznej i zagwarantowanie bezpieczeństwa pacjentom. Konsultacje i zabiegi w zakresie: chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznej, neurochirurgii, ginekologii, laryngologii, badania USG i endoskopowe. »

 • Miasto: Warszawa

  Carolina Medical Center to prywatny szpital ortopedii, medycyny sportowej i neurochirurgii kręgosłupa świadczący kompleksowe usługi od zdiagnozowania problemu poprzez leczenie operacyjne do rehabilitacji. Główne obszary działalności ośrodka to leczenie chorób narządów ruchu, urazów układu kostnego i tkanek miękkich. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej