Skóra jest łącznikiem między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym organizmu. W normalnych warunkach umożliwia ona utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej wewnątrz naszego ciała, a także jego izolację od niekorzystnych czynników biologicznych i chemicznych panujących w otoczeniu. Niektóre z tych substancji w wyniku bezpośredniego kontaktu mogą wyzwalać reakcje alergiczne wywołując stan zapalny skóry w postaci atopowego zapalenia skóry (AZS).
Skóra atopowa różni się od normalnej pod względem wrażliwości na różnorodne bodźce przyczyniającej się do powstawania wykwitów już przy niewielkim podrażnieniu, ale nie tylko. Wykazuje ona skłonność do rogowacenia ujść mieszków włosowych. Zjawisko to może mieć podłoże genetyczne, ale także predysponuje do niego awitaminoza witaminy A. Innymi cechami skóry atopowej są: suchość, skłonność do skurczu naczyń włosowatych oraz obniżenie jej progu świądowego, co skutkuje według chorych najbardziej nieprzyjemnym objawem choroby, czyli ciągłym świądem. Wszystkie te cechy manifestują się zaczerwienieniem, grudkami, pęcherzykami lub krostkami, w obrębie których mogą powstawać strupy.
Około 15% dzieci wykazuje objawy atopowego zapalenia skóry. Choroba manifestuje się od wczesnych miesięcy życia dziecka i najczęściej przebiega w trzech fazach. Pierwsza z nich to faza niemowlęca trwająca do 2. roku życia, druga to faza dziecięca, która kończy się około 12. roku życia, po czym rozpoczyna się faza młodzieńcza i osób dorosłych. Musimy zdać sobie sprawę, że choroba nie zawsze obejmuje wszystkie wymienione wyżej etapy i może ujawnić się dopiero w wieku prokreacyjnym. Wówczas cechuje się nieco szerszą lokalizacją, gdyż obejmuje nie tylko skórę w zgięciach łokciowych i kolanowych, na karku i nadgarstkach, ale także skórę powierzchni grzbietowej dłoni. Jest to szczególnie istotne, ponieważ utrudnia wykonywanie czynności domowych, zawodowych, ale również codziennej higieny.
Prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej jest podstawą w inicjowaniu oraz utrzymywaniu okresów remisji. W każdym etapie choroby ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry, w czym pomocna jest prowitamina B5. Na egzemę dłoni Bepanthen będzie dobrym preparatem, gdyż zawiera on wymienioną substancję oraz naturalne oleje wspomagające naprawę uszkodzonego naskórka oraz hamujące nadmierną ucieczkę wody ze skóry. Nie zapominajmy również, aby do czynności higienicznych używać szarego hipoalergicznego mydła oraz kosmetyków przeznaczonych właśnie do skóry z problemem atopii. Musimy zwrócić uwagę na eliminację preparatów zawierających drażniące i alergizujące nas składniki, np. barwniki oraz substancje zapachowe.
Pamiętajmy, że naszego zainteresowania wymaga również skóra nieobjęta żadnym procesem chorobowym i powinna być ona pielęgnowana podczas codziennych czynności higienicznych, w szczególności w okresie lata, kiedy to narażamy ją na silne działanie promieniowania słonecznego.