Neonatolog – kiedy noworodek wymaga jego pomocy?

Wszyscy rodzice chcą mieć zdrowe i szczęśliwe dzieci, dlatego zaraz po urodzeniu są poddawane wnikliwej ocenie lekarskiej. Niestety czasem już w brzuchu mamy diagnozuje się wady rozwojowe lub zaraz po przyjściu na świat okazuje się, że muszą zostać otoczone troskliwą opieką medyczną. W jakich sytuacjach neonatolog jest potrzebny? Z jakimi problemami można się do niego zgłosić?

Kto to jest neonatolog?

Neonatolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się noworodkami. Bada zdrowe i chore maluszki, a także diagnozuje i leczyra w okresie do kilku miesięcy po narodzinach oraz w okresie prenatalnym, czyli gdy dziecko znajduje się jeszcze w brzuchu mamy. Polecany neonatolog w Poznaniu przyjmuje dzieci do szóstego miesiąca życia. Do pacjentów neonatologów należą wcześniaki, które są często słabiej rozwinięte niż noworodki urodzone w wyznaczonym terminie. Jeżeli poród odbył się dużo wcześniej, niż powinien, zwykle potrzebna jest intensywna terapia, nad którą czuwa neonatolog. Jest to lekarz o szerokiej wiedzy specjalistycznej obejmującej ginekologię, położnictwo, choroby wewnętrzne, genetykę medyczną i medycynę ratunkową. Wszechstronne wykształcenie i doświadczenie sprawiło, że neonatolog Poznań zapewnił wielu dzieciom szansę na przeżycie i zdrowy rozwój.

Neonatolog w Neomedica

Jakie objawy wymagają konsultacji z neonatologiem?

Kontakt z neonatologiem ma każde dziecko zaraz po urodzeniu. Lekarz je dokładnie bada i ogląda. Zdiagnozowanie ewentualnych chorób na początku życia często pozwala na ich całkowite wyeliminowanie i przekłada się na brak problemów zdrowotnych w dorosłym życiu. Neonatolog podejmuje decyzję, czy potrzebne są dodatkowe badania i ustala plan leczenia. Chociaż dziecko jest badane zaraz po przyjściu na świat, nie oznacza to, że w ciągu kilku tygodni lub miesięcy nie wystąpią niepokojące objawy.

Neonatolog dziecięcy w Poznaniu zwraca uwagę, aby zgłosić się na konsultację, gdy aktywność ruchowa noworodka jest znikoma. Niepokój powinien wywołać brak reakcji na bodźce zewnętrze takie jak głos i dotyk oraz brak apetytu. Duszności, bezdech, problemy skórne, wymioty, ulewanie pokarmu i nieprawidłowo rozwinięte narządy płciowe to kolejne powody do wizyty. Na wizytę z neonatologiem możesz umówić się przez stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/neonatolog. Pomoże również w przypadku patologicznej żółtaczki lub problemów wywołanych urazami okołoporodowymi. 

Badania pozwalające ocenić stan zdrowia noworodka

Neonatolog uzyskuje dokładniejszy obraz stanu zdrowia dziecka, wykonując USG przezciemiączkowe (głowy). Badanie pozwala na ocenę anatomii ośrodkowego układu nerwowego oraz przepływów w tętnicy przedniej i środkowej mózgu. Wykonanie badania jest możliwe do momentu zarośnięcia ciemienia przedniego. Kontrolnie lub w przypadku podejrzenia wady serca możliwe jest wykonanie USG serca noworodka (ECHO serca). W ten sposób neonatolog uzyskuje anatomiczny obraz serca. USG umożliwia kontrolę drożnego przewodu tętniczego, otworu owalnego, ASD i VSD. Kompleksowe badanie obejmuje ponadto USG jamy brzusznej i płuc. 

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej