Wszyscy rodzice chcą mieć zdrowe i szczęśliwe dzieci, dlatego zaraz po urodzeniu są poddawane wnikliwej ocenie lekarskiej. Niestety czasem już w brzuchu mamy diagnozuje się wady rozwojowe lub zaraz po przyjściu na świat okazuje się, że muszą zostać otoczone troskliwą opieką medyczną. W jakich sytuacjach neonatolog jest potrzebny? Z jakimi problemami można się do niego zgłosić?
Neonatolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się noworodkami. Bada zdrowe i chore maluszki, a także diagnozuje i leczyra w okresie do kilku miesięcy po narodzinach oraz w okresie prenatalnym, czyli gdy dziecko znajduje się jeszcze w brzuchu mamy. Polecany neonatolog w Poznaniu przyjmuje dzieci do szóstego miesiąca życia. Do pacjentów neonatologów należą wcześniaki, które są często słabiej rozwinięte niż noworodki urodzone w wyznaczonym terminie. Jeżeli poród odbył się dużo wcześniej, niż powinien, zwykle potrzebna jest intensywna terapia, nad którą czuwa neonatolog. Jest to lekarz o szerokiej wiedzy specjalistycznej obejmującej ginekologię, położnictwo, choroby wewnętrzne, genetykę medyczną i medycynę ratunkową. Wszechstronne wykształcenie i doświadczenie sprawiło, że neonatolog Poznań zapewnił wielu dzieciom szansę na przeżycie i zdrowy rozwój.
Kontakt z neonatologiem ma każde dziecko zaraz po urodzeniu. Lekarz je dokładnie bada i ogląda. Zdiagnozowanie ewentualnych chorób na początku życia często pozwala na ich całkowite wyeliminowanie i przekłada się na brak problemów zdrowotnych w dorosłym życiu. Neonatolog podejmuje decyzję, czy potrzebne są dodatkowe badania i ustala plan leczenia. Chociaż dziecko jest badane zaraz po przyjściu na świat, nie oznacza to, że w ciągu kilku tygodni lub miesięcy nie wystąpią niepokojące objawy.
Neonatolog dziecięcy w Poznaniu zwraca uwagę, aby zgłosić się na konsultację, gdy aktywność ruchowa noworodka jest znikoma. Niepokój powinien wywołać brak reakcji na bodźce zewnętrze takie jak głos i dotyk oraz brak apetytu. Duszności, bezdech, problemy skórne, wymioty, ulewanie pokarmu i nieprawidłowo rozwinięte narządy płciowe to kolejne powody do wizyty. Na wizytę z neonatologiem możesz umówić się przez stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/neonatolog. Pomoże również w przypadku patologicznej żółtaczki lub problemów wywołanych urazami okołoporodowymi.
Neonatolog uzyskuje dokładniejszy obraz stanu zdrowia dziecka, wykonując USG przezciemiączkowe (głowy). Badanie pozwala na ocenę anatomii ośrodkowego układu nerwowego oraz przepływów w tętnicy przedniej i środkowej mózgu. Wykonanie badania jest możliwe do momentu zarośnięcia ciemienia przedniego. Kontrolnie lub w przypadku podejrzenia wady serca możliwe jest wykonanie USG serca noworodka (ECHO serca). W ten sposób neonatolog uzyskuje anatomiczny obraz serca. USG umożliwia kontrolę drożnego przewodu tętniczego, otworu owalnego, ASD i VSD. Kompleksowe badanie obejmuje ponadto USG jamy brzusznej i płuc.