Osoby w podeszłym wieku często skarżą się na pojawiające się problemy ze wzrokiem. Wynika to z genetyki oraz samego procesu starzenia się organizmu. Jedną z najczęściej występujących dolegliwości jest starczowzroczność. Jej podejrzenie może wynikać z pojawienia się np. problemów z widzeniem z bliska, czytaniu gazet czy używania telefonu. To właśnie wtedy sięga się po tzw. „plusowe” okulary, służące do czytania. Czy wiesz jednak z jakimi jeszcze problemami okulistycznymi zmagają się seniorzy? Oto trzy najpopularniejsze schorzenia wzroku osób starszych!
Jaskra to wyjątkowo niebezpieczna choroba, powodująca uszkodzenie nerwu wzrokowego. Wywołana jest poprzez zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Może to spowodować obniżenie ostrości wzroku, ubytki w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach – niestety całkowitą utratę wzroku. Należy zatem zwracać szczególną uwagę na alarmujące objawy i regularnie odwiedzać okulistę.
Jaskra należy do chorób nieuleczalnych, jednak jest możliwe spowolnienie jej postępów, dzięki należytemu leczeniu. W początkowym stadium jaskry stosuje się krople do oczu lub przeprowadza zabieg laserowy. Na kolejnym etapie można zastosować mało inwazyjne zabiegi w jaskrze. Końcową formą leczenia jest wykonanie operacji przeciwjaskrowej.
AMD, czyli „age reale macular degeneration”, to związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Dotyka ono zazwyczaj osoby po 50-tym roku życia i jest to najczęstsza przyczyna utraty przez nich wzroku na świecie. AMD nie prowadzi do pełnej ślepoty, ale poprzez uszkodzenie plamki żółtej - obszaru w siatkówce oka o największym zagęszczeniu reagujących na światło receptorów – może objawiać się stopniowym pogorszeniem, a nawet utratą wzroku w centralnej części pola widzenia.
AMD występuje w dwóch postaciach, od których zależy również forma walki z tą przypadłością. Na postać suchą nie ma skutecznego leku, a spowalnianie postępów choroby odbywa się poprzez suplementację, zdrowy styl życia, rzucenie palenie i odpowiednią dietę. Na postać wysiękową stosuje się leki oraz iniekcje doszklistkowe – specjalne zastrzyki do wnętrza gałki ocznej. Chorym często proponuje się także rehabilitacje, która ma ich przystosować do życia z AMD. Więcej informacji na temat tej dolegliwości przekaże Ci lekarz okulista lub klinika okulistyczna w Twojej okolicy.
Zaćma starcza może wystąpić po ukończeniu 50-go roku życia i niestety jej powstawanie pozostaje poza naszą kontrolą. Choroba ta nie sprawia żadnego bólu, ale jej pierwsze objawy jesteśmy w stanie zaobserwować stosunkowo szybko. O jakich symptomach mowa? Przede wszystkim są to: problemy z widzeniem, rozmycie obrazu oraz gorsze rozróżnianie barw. Oglądanie telewizji lub czytanie też staje się bardziej utrudnione. Sygnał alarmujący mogą dać nam także bliscy, kiedy zobaczą zmianę koloru naszej źrenicy z czarnego na szarobiały.
Jak wyleczyć zaćmę? Poprzez operacje usunięcia zaćmy. W czasie zabiegu do oczu wszczepiane są soczewki jednoogniskowe – refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – lub wieloogniskowe – za które musimy zapłacić samodzielnie. Różnica między nimi jest dość istotna. Pierwsze ułatwiają widzenie po operacji jedynie z dalekiej odległości. Drugie poprawiają jakość wzroku w każdym zakresie, bez konieczności noszenia dodatkowych okularów.
To nie są wszystkie choroby okulistyczne, które mogą wystąpić u osób starszych. Są to jednak dolegliwości, które możemy zaobserwować najczęściej, dlatego świadomość ich istnienia jest niezwykle ważna. Najbardziej istotną kwestią są jednak regularne wizyty u lekarza oraz badania. To dzięki nim zwiększamy szansę na szybką diagnozę i podjęcie skutecznego leczenia w odpowiednim czasie. Dlatego zachęcamy wszystkich do dbania o siebie i regularnych wizyt u okulisty, aby cieszyć się dobrym wzrokiem przez wiele długich lat.