Choroba wieńcowa - objawy i przyczyny

Jednym z największych zagrożeń dla naszego serca jest choroba wieńcowa. Mówi się o niej coraz częściej, gdyż osób dotkniętych tym problemem przybywa w ogromnym tempie. Styl życia, zła dieta - oto nasze błędy, za które największą cenę płaci nasze serce. Efektem drobnych, codziennych zaniechań może być właśnie choroba wieńcowa. Co warto wiedzieć na jej temat? W jaki sposób można się przed nią chronić?

Choroba wieńcowa

Serce i układ krążenia

Serce możemy porównać do pompki znajdującej się w naszej klatce piersiowej, która odgrywa bardzo ważną rolę. Serce oraz związany z nim układ krążenia to podstawa dla naszego życia i zdrowia. Niestety, to układ naczyniowo-sercowy zwykliśmy najmocniej zaniedbywać, czego efektem są liczne choroby oraz poważne schorzenia. Gdy osłabione zostanie serce lub nasze naczynia krwionośne, układ ten nie będzie w stanie prawidłowo pompować krwi. Cierpi na tym cały organizm, gdyż to z krwią do poszczególnych narządów i komórek trafiają tak ważne dla nich substancje odżywcze oraz tlen. By serce mogło otrzymać odpowiednią ilość krwi, dobrze musi pracować zarówno aorta, jak i jej rozgałęzienia – tętnice wieńcowe. To właśnie problemy z nimi związane mają najpoważniejsze konsekwencje dla naszego życia oraz zdrowia.

Co warto wiedzieć na temat choroby wieńcowej serca?

Choroba wieńcowa serca to schorzenie, którego ofiarą padają właśnie tętnice wieńcowe. Dzieje się tak m. in. ze względu na miażdżycę. To poważna choroba układu krążenia, polegająca na odkładaniu się tłuszczu w tętnicach. Efektem tego zjawiska jest ich zwężanie się, co skutkuje mniejsza ilością krwi dostarczają do serca. Skutkiem takiej nieprawidłowości bywa bardzo często poczucie bólu serca, ataki duszności oraz ataki serca.

Jak objawia się choroba wieńcowa?

Nasze serce wysyła nam wiele ważnych informacji, dzięki którym możemy w porę wykryć zagrożenie. Choroba wieńcowa objawia się w dość charakterystyczny sposób. Bardzo typowym problemem są tu silne bóle w klatce piersiowej, choć bóle mogą pojawiać się również w rejonie karku oraz ramion. Boleć może również podbrzusze, znane są też przypadki, gdy bóle związane z chorobą wieńcową atakowały szczękę. Problemy z oddechem to kolejny sygnał, który może świadczyć o rozwoju choroby wieńcowej. Mdłości, problemy z poceniem się oraz wymioty pojawiające się bez wyraźnej przyczyny to kolejne sygnały, których ignorować nie można. W przypadku kobiet objawem, który pojawia się bardzo często, są również zaburzenia snu.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi tej choroby?

Niewłaściwa dieta, w której tłuszcze zajmują zbyt ważną rolę, to jedna z najczęściej pojawiających się przyczyn problemów z sercem. W gronie chorych szczególnie liczną grupę stanowią ci, którzy mają problemy z nadwagą i otyłością. Ze względu na błędy związane z dietą, chorobą często towarzyszącą chorobie wieńcowej jest cukrzyca. Problemy z sercem są też efektem siedzącego stylu życia oraz życia w nadmiernym stresie. Wiek i płeć to kolejne czynniki, które mają wpływ na ryzyko rozwoju choroby. Im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko zachorowania. Wiadomo również, że choroba wieńcowa serca zazwyczaj atakuje mężczyzn. W gronie cierpiących z powodu tej choroby sporą grupę stanowią też palacze. Rezygnacja z palenia papierosów staje się zatem jednym z podstawowych założeń profilaktyki chorób serca.

Zdrowa dieta, codzienna porcja ruchu oraz unikanie tych używek, które w negatywny sposób wpływają na stan naszego serca – oto podstawowe zasady profilaktyki, o których powinien pamiętać każdy z nas. W czasach, gdy choroba wieńcowa zbiera tak krwawe żniwo, troska o nasze serce powinna stać się dla każdego z nas sprawą wyjątkowo ważną.

Leczenie choroby wieńcowej - najlepsze kliniki w Polsce:
  • Ustroń / Sieć Oddziałów w Polsce

    Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca świadczą najnowsze metody leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych w swojej sieci nowoczesnych oddziałów kardiologicznych i angiologicznych, gdzie dysponują łącznie około 134 łóżkami hospitalizacyjnymi i obecnie zatrudniają ponad 233 lekarzy. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej