Zmiana kształtu piersi po ciąży

CIĄŻOWE DYLEMATY -  czekać czy operować?


Na pytania naszych czytelniczek odpowiada chirurg plastyk dr Arkadiusz Kuna z Kliniki Artplastica w Szczecinie www.artplastica.pl

Chirurg plastyk - dr Arkadiusz Kuna
Źródło: FOTO/archiwum www.artplastica.pl

Część I

Marta: Planuję zajść w ciążę. Czy mogę ustrzec się przed zmianą kształtu piersi?

Bardzo częstą obawą kobiet, które planują ciążę jest późniejszy wygląd ich piersi. Nic dziwnego: kształt i rozmiar biustu oraz wygląd brodawek sutkowych może się zmienić wskutek wahań wagi, zmian hormonalnych czy powiększania się gruczołów mlecznych. Ciąża to również wyzwanie dla skóry na piersiach – szybkie przybieranie na wadze może być przyczyną rozstępów, natomiast obkurczanie się gruczołów mlecznych po laktacji skutkuje najczęściej mało jędrną skórą i opadaniem biustu. Zmieniająca się gospodarka hormonalna może również mieć wpływ na brodawki sutkowe (zmiana koloru lub wielkości).

Zmiana kształtu piersi po ciąży o operacja plastyczna piersi

Piersi po ciąży najczęściej stają się mniejsze niż przed nią, obniżając się i tracąc pełny kształt. Niektóre kobiety zauważają jednak powiększenie się piersi lub powrót do pierwotnego rozmiaru. Bardzo dużą rolę grają tu czynniki genetyczne – reakcja ciała naszej babci, matki czy siostry na ciążę to podpowiedź, jak na ten stan zareaguje nasze ciało. Jeżeli kobiety w naszej najbliższej rodzinie zmagały się z utratą objętości biustu po ciąży, to jest duża szansa, że my również będziemy się z tym borykać. Kobiety, których biust utracił jędrność w trakcie ciąży mają do dyspozycji zabiegi chirurgii plastycznej, które przywracają ich kształt i objętość – np. plastykę piersi lub podniesienie piersi z wypełnieniem.

Zachęcamy do śledzenia kolejnych części cyklu.


Zobacz także:
Artplastica Klinika Chirurgii Plastycznej

Cz.2 Implanty piersi po ciąży


Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej