Implanty piersi po ciąży

CIĄŻOWE DYLEMATY -  czekać czy operować?


Na pytania naszych czytelniczek odpowiada chirurg plastyk dr Arkadiusz Kuna z Kliniki Artplastica w Szczecinie www.artplastica.pl

Chirurg plastyk - dr Arkadiusz Kuna
Źródło: FOTO/archiwum www.artplastica.pl

Część II

Kilka lat temu przeszłam operację powiększania piersi. Czy istnieje ryzyko, że implanty zmienią kształt lub opadną po ciąży?

Matka natura nie zważa na to, czy kobieta ma piersi powiększone, czy naturalne – w obu sytuacjach istnieje ryzyko opadania piersi i utraty jędrności skóry. Efekty uboczne pojawią się, jeżeli kobieta jest na nie podatna. Czynnikami, które mają wpływ na wygląd biustu po ciąży są: wiek kobiety, jej nałogi (np. palenie), styl życia oraz stan skóry przed ciążą. Implant nie powinien zmienić kształtu ani położenia niezależnie od tego, czy jest umiejscowiony pod mięśniem, czy pod gruczołem piersiowym. Jest to spowodowane wytworzeniem się tkanki bliznowatej, która narasta wokół implantu. Jest ona najczęściej na tyle mocna, że podtrzymuje protezę i nie pozwala na jej opadanie. Sam gruczoł może się jednak naturalnie obniżyć, a skóra stracić swą jędrność – defekt może skorygować plastyka piersi.

Implanty piersi po ciąży

Aby skutecznie zapobiec opadaniu powiększonych piersi – zarówno powiększonych, jak naturalnych - należy przestrzegać pewnych reguł, dzięki którym piersi nie stracą na urodzie po urodzeniu dziecka. Podstawowym założeniem jest utrzymywanie skóry w dobrej kondycji dzięki regularnemu nawilżaniu oraz noszeniu odpowiednio dobranego biustonosza zarówno w dzień, jak i w porze nocnej. Dzięki konsekwencji i regularności mamy szansę na zachowanie jędrnego biustu mimo karmienia i przyrostu wagi.

 

Chcę karmić dziecko naturalnie – czy implanty mi w tym przeszkodzą? Czy silikon, którym są wypełnione protezy może mieć wpływ na jakość mleka?

Implanty nie naruszają gruczołu piersiowego, więc nie ma ryzyka, że zostanie on uszkodzony. Teoretycznie jednak umiejscowienie implantu pod mięśniem sprawia, że jest on lepiej ukrwiony, co sprzyja laktacji. W takim wypadku można swobodnie karmić dziecko piersią.

Implanty piersi - karmienie piersią

Certyfikowane implanty piersiowe są w 100% bezpieczne – ich pokrycie jest wykonane z polimeryzowanej gumy silikonowej, zapewniającej trwałość i wytrzymałość. Substancja wypełniająca protezy to silikon spoisty, którego struktura zapobiega wyciekaniu do organizmu pacjentki nawet w wypadku mechanicznego uszkodzenia.


Zachęcamy do śledzenia kolejnych części cyklu.


Zobacz także: 
Artplastica Klinika Chirurgii Plastycznej

Cz.1 Zmiana kształtu piersi po ciąży, czekać czy operować?

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej