Urazy i leczenie stawu kolanowego

Uszkodzony staw kolanowy może poważnie utrudnić życie. Jest przyczyną bólu oraz problemów związanych z poruszaniem się. Jakie urazy stawu kolanowego zdarzają się najczęściej? Kto jest najmocniej narażony na ten problem? Oto kilka najważniejszych informacji dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie i chcą zadbać możliwie jak najlepiej o swe stawy. O czym powinni oni pamiętać?

Urazy stawu kolanowego

Staw kolanowy, jakie problemy pojawiają się najczęściej w jego przypadku?

Skomplikowana budowa oraz szereg wyzwań, którym staw kolanowy musi sprostać każdego dnia, to przyczyny wielu problemów związanych z jego działaniem. Jest on narażony na wiele urazów, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Jakie dolegliwości najczęściej pojawiają się w związku z tym stawem?

Naderwane lub zerwane więzadła to problem, który pojawia się wyjątkowo często. Jego efektem jest nie tylko ból w kolanie, ale i coraz większe problemy z poruszaniem się. Drugim problemem, który pojawia się bardzo często, jest uszkodzenie łąkotki. Silny ból oraz problemy z wyprostowaniem nogi w kolanie są najbardziej charakterystycznymi objawami tego właśnie urazu. Zwichnięcia i złamania rzepki to kolejne urazy, na które staw kolanowy jest narażony. W tym przypadku dodatkowym problemem staje się wylew krwi do jamy stawowej. W każdym przypadku odpowiednie leczenie jest niezbędne, podobnie jak walka z silnym bólem.

Komu najmocniej zagrażają urazy stawu kolanowego?

Osoby pracujące fizycznie, sportowcy oraz te, które lubią spędzać czas w aktywny sposób – oto ludzie, którzy są najmocniej narażeni na problemy ze stawem kolanowym. Najczęstszą przyczyną problemów są tu wypadki i urazy, do których dochodzi w czasie uprawiania sportów. Bieganie oraz jazda na nartach to wspaniałe dyscypliny, które jednak wymagają od swych amatorów zachowania zdrowego rozsądku. Są to formy aktywności bardzo wymagające dla stawów, a zbyt forsowny trening lub brak rozgrzewki mogą stać się przyczynami poważnych problemów.

Sposoby leczenia urazów stawu kolanowego

Współczesna medycyna sprawia, że leczenie urazów stawu kolanowego daje coraz lepsze rezultaty. Niestety w większości przypadków nie można uniknąć czasowego unieruchomienia kończyny i umieszczenia jej w specjalnej szynie. W wielu sytuacjach niezbędnym elementem terapii staje się także operacja, polegająca zazwyczaj na usunięciu płynu nagromadzonego w jamie stawowej. W przypadku uszkodzenia łękotki często niezbędna okazuje się artroskopia, polegająca na częściowym lub całkowitym usunięciu uszkodzonej łękotki. W chwili, gdy przyczyną problemów okazują się zerwane więzadła, zabieg polega przede wszystkim na ich starannym zszyciu. Leczenie to również rehabilitacja oraz konieczność chwilowego zrezygnowania z uprawiania tych dyscyplin, które mogą zagrażać stawom.

Leczenie urazów stawu kolanowego - najlepsze kliniki ortopedyczne:
 • Miasto: Kraków

  Ortopedicum jest nowoczesnym ośrodkiem ortopedii i rehabilitacji. Oferuje kompleksową opiekę w pełnym zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W ofercie szpitala jest ponad 100 typów zabiegów w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Głównym obszarem działalności medycznej szpitala jest protezoplastyka stawu biodrowego i kolanowego. »

 • Miasto: Katowice

  Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach to nowoczesna, prywatna placówka świadcząca szeroki wachlarz kompleksowych usług medycznych, spełniających najwyższe, światowe standardy. Zdrowie naszych Pacjentów powierzamy autorytetom, najlepszym specjalistom w poszczególnych dziedzinach medycyny, lekarzom z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Koszalin

  Profesjonalna klinika chirurgiczna wyróżniająca się wieloletnim doświadczeniem, której nadrzędnym celem jest zagwarantowanie najwyżej jakości kompleksowej opieki medycznej i zagwarantowanie bezpieczeństwa pacjentom. Konsultacje i zabiegi w zakresie: chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznej, neurochirurgii, ginekologii, laryngologii, badania USG i endoskopowe. »

 • Miasto: Warszawa

  Carolina Medical Center to prywatny szpital ortopedii, medycyny sportowej i neurochirurgii kręgosłupa świadczący kompleksowe usługi od zdiagnozowania problemu poprzez leczenie operacyjne do rehabilitacji. Główne obszary działalności ośrodka to leczenie chorób narządów ruchu, urazów układu kostnego i tkanek miękkich. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej