Jak zapobiegać hemoroidom?

Hemoroidy są problemem dość wstydliwym, a jednocześnie – wyjątkowo dokuczliwym. Choć wielu z nas traktuje je z przymrużeniem oka, mogą one sprawić wiele problemów. Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są problemem z którym należy w porę rozpocząć walkę. Dlaczego? Bo tylko odpowiednie leczenie i profilaktyka może sprawić, że pacjenci pozbędą się uciążliwego bólu – największego problemu związanego z obecnością takich właśnie żylaków.

Hemoroidy - profilaktyka

Hemoroidy to problem, któremu wyjątkowo sprzyja brak ruchu. Im więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, tym większe ryzyko na to, że rozwiną się u nas żylaki odbytu. Brak aktywności oraz siedzący styl życia nie są jednak jedynymi czynnikami, które sprzyjają rozwojowi tego problemu. Nasza dieta również ma ogromne znaczenie. Jeśli jemy zbyt często, a w naszej diecie brak błonnika, hemoroidy mogą się rozwinąć dość szybko. Nadmiar używek (alkoholu oraz kawy) są kolejnym czynnikiem, którego efektem mogą się okazać żylaki odbytu.

Profilaktyka, czyli w jaki sposób zapobiegać hemoroidom?

Leczenie hemoroidów zawsze zajmuje sporo czasu, zatem w przypadku tej bolesnej dolegliwości bardzo ważna staje się profilaktyka. Wbrew pozorom jej zasady nie są wcale trudne i skomplikowane. Podstawa to zdrowa, lekka dieta, w której często będą się pojawiały te produkty, które są uznawane za doskonałe źródło błonnika. W tej kategorii wyjątkowo cenione są produkty z pełnego ziarna oraz płatki owsiane. Dieta, w której błonnik zajmuje ważne miejsce, to mniej problemów z zaparciami, a to z kolei w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko powstania żylaków odbytu. Profilaktyka to również ruch – spacery, gimnastyka lub bardziej zaawansowane treningi. Im więcej czasu spędzamy na pracy w pozycji siedzącej, tym ważniejsza staje się taka właśnie aktywność. Pamiętajmy o niej, gdyż sama dieta nie zapewni nam odpowiedniej ochrony przed żylakami odbytu.

Leczenie hemoroidów - rekomendowane kliniki:
 • Miasto: Warszawa

  Revival Clinic to renomowana placówka specjalizująca się w nowoczesnych, innowacyjnych metodach leczenia z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii, dermatologii estetycznej i ogólnej, ginekologii estetycznej i ogólnej, kosmetologii, laryngologii, chirurgii, proktologii i flebologii. Pracują w niej wysoko wykwalifikowani specjaliści zapewniający usługi na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Meritum to nowoczesna Klinika, wyposażona w zaawansowany sprzęt medyczny, w której do Państwa dyspozycji pozostaje  wysoko wyspecjalizowana kadra medyczna. W Klinice wykonywane są operacje i zabiegi chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej, chirurgii ogólnej, ortopedyczne oraz urologiczne. Meritum to jakość, bezpieczeństwo i zadowolenie Pacjenta. »

 • Miasto: Koszalin

  Profesjonalna klinika chirurgiczna wyróżniająca się wieloletnim doświadczeniem, której nadrzędnym celem jest zagwarantowanie najwyżej jakości kompleksowej opieki medycznej i zagwarantowanie bezpieczeństwa pacjentom. Konsultacje i zabiegi w zakresie: chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznej, neurochirurgii, ginekologii, laryngologii, badania USG i endoskopowe. »

 • Miasto: Katowice

  Centrum Estetyki Ciała jest nowoczesną kliniką zajmująca się chirurgią kosmetyczną, medycyną estetyczną. Nasi lekarze specjalizują się w zabiegach poprawiających sylwetkę ciała,odmładzających twarz i usuwających schorzenia skóry przy użyciu nowoczesnych technik laserowych. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej