USG Doppler - badanie żył i tętnic. Choroby serca

Jeśli odczuwasz problemy z sercem, to należy wykonać wszelkie możliwe badania. Jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób serca i układu krążenia jest USG dopplerowskie. Badania pozwalają dokładnie sprawdzić, co się dzieje, bo problemy z krążeniem mogą mieć różną przyczynę. Zazwyczaj jest to nadwaga i odkładanie się tłuszczy w żyłach, przez co zwęża się ich światło, ale przyczyną arytmii może też być jakaś wada mięśnia sercowego. Czasem na przykład nie domykają się zastawki. To widać dokładnie na USG Doppler ponieważ od płynącej w danym kierunku krwi odbijają się fale ultrasonograficzne i powracają z powrotem do głowicy urządzenia, które przetwarza dane i wyświetla obraz na monitorze. 

USG Doppler - badanie

Diagnostyka ultrasonograficzna w zakresie leczenia chorób układu krążenia i serca wykorzystywana jest do zbadania:

  • Kończyn dolnych i górnych
  • Tętnic szyjnych
  • Serca (w połączeniu z echem serca)

Na czym polega badanie USG Doppler?

Badanie USG Doppler jest całkowicie bezbolesne oraz bezinwazyjne. Podczas badania lekarz przykłada do ciała pacjenta specjalną głowicę, która jest pokryta żelem kontaktowym. Na monitorze pojawia się obraz ewentulanych zmian. Dzięki temu możliwe jest wykrycie najdrobniejszych schorzeń tętnic i żył, które w konsekwencji mogą być przyczyną udaru mózgu, zatoru płuc, czy zawału serca. Ze strony pacjenta badanie nie wymaga specjalnego przygotowana, a wyniki są natychamiastowe.

USG Doppler w diagnostyce chorób serca

Serce, czyli centralny narząd układu krwionośnego pozwala na to by rozprowadzić krew, a w niej tlen i wszelkie substancje odżywcze dostarczane do wszystkich tkanek i narządów. Niestety, poprzez współczesny, siedzący tryb życia, jesteśmy narażeni nie tylko na choroby wrodzone serca, ale także nabyte. Wszystkie bez wyjątku są groźne dla życia, ponieważ dotyczą one jednego z najważniejszych organów w całym organizmie człowieka. Jednym z najgroźniejszych jest zawał serca, gdzie jego niedokrwienie powoduje martwicę mięśnia sercowego.

Trzeba wiedzieć o tym, że choroby tegoż właśnie narządu są najczęstszą przyczyną śmierci w Europie, a z ich przyczyny umiera więcej osób niż z powodu różnych chorób nowotworowych. Na szczęście wczesne rozpoznanie chorób mięśnia sercowego jest w dzisiejszych czasach możliwe. Jesteśmy w stanie również zapobiegać ich rozwojowi. Doświadczony lekarz podczas badania USG drożności żył i tętnic, szybko zobaczy jakiekolwiek nieprawidłowości i będzie w stanie zareagować wypisując odpowiednie lekarstwa lub polecając leczenie operacyjne.

Badania USG Doppler naczyń krwionośnych - najlepsze kliniki:
  • Ustroń / Sieć Oddziałów w Polsce

    Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca świadczą najnowsze metody leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych w swojej sieci nowoczesnych oddziałów kardiologicznych i angiologicznych, gdzie dysponują łącznie około 134 łóżkami hospitalizacyjnymi i obecnie zatrudniają ponad 233 lekarzy. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej