Trycholog - czym się zajmuje i jakie są badania?

Trycholog to lekarz specjalista od włosów, który zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób skóry głowy i włosów. Trychologia natomiast to dziedzina, która wyodrębniła się z dermatologii i zajmuje się chorobami skóry głowy i włosów. W dzisiejszych czasach z nadmiernym wypadaniem włosów, a także z łysieniem boryka się coraz więcej osób, a dermatolodzy nie zawsze są w stanie służyć satysfakcjonującą pomocą tzn. nie zawsze wspomogą nas rozwiązaniami, które zadziałają szybko i skutecznie. De facto większość dermatologów finansowanych przez NFZ nie dysponuje nawet odpowiednimi narzędziami i technologiami umożliwiającymi zdiagnozowanie przyczyn naszych problemów z włosami lub skórą głowy.

Trichoskopia - badanie skóry głowy i włosów videodermatoskopem
Badanie trichoskopowe wideodermatoskopem

Czym zajmuje się trycholog?

Tylko i wyłącznie problemami ze skórą głowy i włosami, co nie znaczy, że możemy szukać u niego pomocy jedynie wtedy, gdy mamy problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Trycholodzy pomagają osobom borykającym się z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, świądem niewiadomego pochodzenia, łojotokiem, łupieżem czy wreszcie z łysieniem i łuszczycą – która u wielu osób sieje we włosach prawdziwe spustoszenie.

Diagnostyka i badania trychologiczne włosów

Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku odpowiedznia diagnoza. Obok podstawowoych badań laboratoryjnych (takich jak: morfologia, poziom żelaza i ferrytyny, funkcjonowanie tarczycy i badania hormonalne) trychologia dysponuje metodami, dzięki którym można dość łatwo postawić prawidłową diagnozę poprzez ocenę ilościową i jakościową włosów. Możemy wyróżnić następujące badania:

 • Trichoskopia (TrichoLAB, Trichoscan) - cyfrowa metoda badania włosów przy wykorzystaniu wideodermatoskopu
 • Trichogram - badanie stanu cebulek włosowych pod mikroskopem

Dodatkowo trychologia umożliwia nam skoncentrowane, ukierunkowane i bardzo intensywne oraz skuteczne leczenie. Jest to możliwe dzięki specjalistycznym preparatom niedostępnym gdzie indziej. Co prawda faktem jest, że i profesjonalne środki na porost włosów również mogą zadziałać bardzo intensywnie i bardzo szybko, ale często nie potrafimy ich dobrać. Idąc do trychologa eliminujemy problem doboru – trycholog nam w tym pomoże i to bardzo profesjonalnie.

Po odpowiedniej diagnozie w przypadku leczenia łysienia najczęściej stosuje się następujące metody:

 • mezoterapia - podanie bezpośrednio do skóry głowy substancji odzywiających mieszki włosowe
 • fototerapia - naświetlanie skóry głowy światłem ultrafioletowym - zalecane w łysieniu plackowatym
 • transplantacja włosów - przeszczep włosów - zalecany w łysieniu androgenowym

Kto może liczyć na pomoc trychologa?

Do trychologa powinny zgłaszać się osoby, które nie znalazły pomocy u innych lekarzy i same też nie radzą sobie z doborem środków pielęgnacyjnych (bądź leczniczych - a dostępnych bez recepty) w chorobach i dolegliwościach skóry głowy i wlosów, takich jak:

 • nadmierne wypadanie włosów
 • uporczywy łupież i łojotok
 • świąd skóry

Poza tym na pomoc trychologa mogą liczyć osoby chorujące na łojotokowe zapalenie skóry i łuszczycę – choroby, które sieją spustoszenie na skórze głowy i nad którymi naprawdę trudno zapanować, ale z pomocą trychologa może się udać, bo specjaliści ci dysponują najnowocześniejszymi preparatami i technologiami. Faktem jest, że wszystko to sprawia, iż leczenie trychologiczne jest dosyć drogie, a samych trychologów możemy znaleźć jedynie w dużych miastach, ta specjalność wciąż jest jeszcze pewnym novum, de facto gabinety trychologiczne funkcjonują u nas dopiero od kilku lat.

Jeśli jednak sami nie potrafimy sobie poradzić, a z pomocą dermatologiczną też różnie bywa (np. dostanie się do specjalisty finansowanego przez NFZ w wielu miejscowościach graniczy wprost z cudem) pomoc trychologa wydaje się najlepszym, choć drogim i nieco słabo dostępnym rozwiązaniem. Czasem jednak warto wybrać właśnie ją zamiast eksperymentów, które niejednokrotnie prowadzą do zaostrzenia się objawów chorobowych i dalszego przerzedzania się włosów.

Badania i leczenie chorób skóry głowy i włosów - najlepsze kliniki:
 • Miasto: Warszawa

  KLINIKA ELITE od 1999 roku zapewnia swoim klientom dostęp do najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów. Klinika specjalizuje się w zabiegach odchudzających, usuwających cellulit, wykorzystujących światło lasera, a także tych z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  San-Med Hair Transplant to profesjonalna klinika transplantacji włosów dr Artura Sandelewskiego, gdzie wykonuje się nowatorskie zabiegi przeszczepu włosów metodą BHT, FUE, FUT. W leczeniu łysienia stosujemy wszystkie metody z zakresu diagnostyki i medycyny włosa. Wykonujemy zabiegi mające na celu zahamowanie  procesów wypadania włosów. »

 • Kraków | Katowice

  Oferujemy bogate spektrum zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, Anti-Aging i Beauty oraz profesjonalnej pielęgnacji ciała i twarzy. Sieć profesjonalnych Salonów Kosmetyczno - Dermatologicznych w Krakowie i Katowicach. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej