Transplantacja (przeszczep) włosów metodą FUE

Przeszczepianie mieszków metodą FUE jest obecnie najbardziej cenioną medyczną metodą przeszczepiania włosów. Pełna nazwa z języka angielskiego to follicular unit extraction. Metoda FUE dedykowana jest wszystkim osobom, które borykają się problemem łysienia, dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Nie chodzi tylko o braki owłosienia na głowie. Procedura wykonywana jest również w innych miejscach ciała, także przy korekcji ubytków owłosienia, czyli przy korekcji brwi, zakoli, czy wąsów. Po przeszczepie pacjent może nosić bardzo krótkie fryzury.

Zabieg przeszczepu włosów metodą FUE
Zabieg transplantacji włosów metodą FUE

 Metoda jest idealna dla osób z małą elastycznością skóry głowy, ze skłonnościami do przerostów i szerokich blizn. Zabieg polega wprost na ekstrakcji włosowych mieszków z określonych, wybranych partii skóry. Chirurg wykonuje to za pomocą precyzyjnego, małego narzędzia. Lekarz stosuje mikro transplanty. Składają się z zespołów włosowych mieszków lub pojedynczych włosów. Mieszki pobierane są na przykład z brody, torsu czy też okolic łonowych. Bardzo często po zabiegu, lekarz ostrzykuje osoczem bogato płytkowym okolicę biorczą.

Do pobierania przeszczepów używa się narzędzi takich jak True Device, NeoGraft, Feller Device, Harris Safe System, Powered Cole Isolation Device, Jean Devroye Device, Artas System. Przeszczepiane są włosy wraz z komórkami macierzystymi, które to odpowiadają za ich wzrost.

Przeszczep włosów metodą FUE - zabieg

Przed zabiegiem pacjent udaje się na konsultacje z lekarzem. Musi również wykonać odpowiednie badania. Dodatkowo w okresie przygotowawczym do zabiegu pacjent musi:

 1. Na dwa tygodnie przed zabiegiem zaprzestać stosowania leków, wpływających na krzepliwość krwi, które zawierają kwas acetylosalicylowy.
 2. Jeśli ma to być zabieg, polegający na dogęszczaniu włosów, pacjent musi stosować specjalny preparat Loxon 5% (ewentualnie Regaine 5%). Należy go stosować przynajmniej raz dziennie przez dwa miesiące przed zabiegiem.
 3. Należy poddać się zabiegowi wykonywanemu przez trychologa.
 4. Dzień przed zabiegiem nie wolno pić mocnej kawy, czy alkoholu.

Podkreślmy, iż zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. Należy również podkreślić, iż jest to metoda praktycznie nieinwazyjna, a w efekcie nawet nie widać, że skóra została poddana zabiegowi. Zaznaczmy, że metoda ta jest bardzo skuteczna i nie pozostawia żadnych liniowych blizn. Pacjent zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji. Na ostateczne efekty po zabiegu należy odczekać nawet pół roku, przy czym pierwsze włosy odrastają już po trzech miesiącach.

W okresie rekonwalescencji:

 1. Miejsce skąd zostały pobrane mieszki włosowe goi się około dwa tygodnie.
 2. Należy chronić miejsca po zabiegu, aby nie doszło do uszkodzenia przeszczepów.
 3. Pacjent odczuwa ból, ale może go zniwelować doustnymi lekami przeciwbólowymi.
 4. Przez pierwszy tydzień po zabiegu należy unikać jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Ewentualne komplikacje po zabiegu to:

 • Osłabienie czucia skóry po zabiegu
 • Przejściowa opuchlizna, obrzęk w miejscu wszczepu
 • Infekcja w miejscu zabiegu

Podstawowe przeciwwskazania do zabiegu FUE to:

 • Zaburzenia ciśnienia
 • Stany zapalne skóry głowy
 • Zaawansowana cukrzyca
 • Kręcone włosy
Przeszczep włosów metodą FUE - kliniki w Polsce:
 • Miasto: Warszawa

  KLINIKA ELITE od 1999 roku zapewnia swoim klientom dostęp do najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów. Klinika specjalizuje się w zabiegach odchudzających, usuwających cellulit, wykorzystujących światło lasera, a także tych z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  San-Med Hair Transplant to profesjonalna klinika transplantacji włosów dr Artura Sandelewskiego, gdzie wykonuje się nowatorskie zabiegi przeszczepu włosów metodą BHT, FUE, FUT. W leczeniu łysienia stosujemy wszystkie metody z zakresu diagnostyki i medycyny włosa. Wykonujemy zabiegi mające na celu zahamowanie  procesów wypadania włosów. »

 • Kraków | Katowice

  Oferujemy bogate spektrum zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, Anti-Aging i Beauty oraz profesjonalnej pielęgnacji ciała i twarzy. Sieć profesjonalnych Salonów Kosmetyczno - Dermatologicznych w Krakowie i Katowicach. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej