Plastyka powłok brzusznych - abdominoplastyka

Abdominoplastyka, to w rzeczywistości plastyka powłok brzucha. Choć zabieg poniekąd należy do zakresu zabiegów medycyny estetycznej, jest znacznie rozleglejszy. Jest to zabieg chirurgiczny, wykonywany w całkowitej narkozie. Operacja tego typu ma za zadanie usunięcie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej lub zbędnej skóry. Celem jest również wzmocnienie mięśni ściany jamy brzusznej.

Abdominoplastyka - plastyka powłok brzusznych

Zabieg dedykowany jest:

 • Dla kobiet po ciąży
 • Osobom z rozstępami mięśni prostych jamy brzusznej i z osłabionymi mięśniami
 • Osobom po gwałtownym, znacznym schudnięciu.

Zabieg nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale daje pewne możliwości:

 • Redukcja tkanki tłuszczowej i skóry w dolnej części brzucha lub w obrębie całego brzucha
 • Redukcja tkanki tłuszczowej i skóry wraz z wykonaniem plastyki mięśni prostych w obrębie brzucha

Jak wygląda i na czym polega operacja plastyki brzucha (abdominoplastyka)?

Operacja trwa zazwyczaj około dwie godziny, przy czym minimalny okres pobytu po operacji w szpitalu, wynosi dwie doby. W tym okresie pacjent jest przede wszystkim poddawany kontroli ze względu na umieszczone w brzuchu dreny. Dopiero po tygodniu wykonywana jest pierwsza zmiana opatrunku. W tym czasie pacjent zażywa środki przeciwbólowe. Lekarz wyznacza kolejne terminy kontroli.

Obecnie w trakcie plastyki powłok brzusznych, wykonywana jest również liposukcja. Przed nacięciem powłok, wprowadza się ssącą pompę, która ma za zadanie odessać podskórną tkankę tłuszczową. Często również w trakcie zabiegu stosowana jest lipektomia. Lipektomia polega na chirurgicznym usunięciu zbędnej, nadmiernej podskórnej tkanki tłuszczowej. Następnie wykonuje się nacięcie wokół pępka. W dalszej kolejności chirurg najczęściej wykonuje cięcie od jednej kości biodrowej do drugiej, dokładnie nad linią łonowego owłosienia. W dalszej kolejności zostaje oddzielona skóra od ściany brzusznej. Chirurg przeciąga skórę w kierunku żeber i podnosi. To pozwala na odsłonięcie mięsni prostych jamy brzusznej. Następuje zebranie tych mięśni, wzmocnienie i zszycie w nowo ustalonym położeniu. Nadmiar skóry zostaje usunięty poprzez wycięcie laserem. Na koniec w podniesionej skórze chirurg wycina otwór i wszywa pępek.

Najczęściej stosowane są przez chirurgów szwy rozpuszczalne. Pod skórą chirurg umieszcza dreny a cały brzuch zostaje owinięty elastycznym bandażem kompresyjnym. Bandaż należy nosić przez około miesiąc. Należy pamiętać, że po operacji na ciele zostanie duża długa blizna, jak po cesarskim cięciu.

Jak należy przygotować się do operacji plastyki brzucha?

Przed zabiegiem należy wykonać odpowiednie badania i poinformować lekarza o wszelkich problemach zdrowotnych, czy nałogach. Podstawowy zestaw badań, jakie wykonuje się przed zabiegiem to:

 1. Grupa krwi
 2. Morfologia
 3. Cukier
 4. Układ krzepnięcia krwi
 5. EKG
 6. Pozostałe, potrzebne badania do wykonania, wskaże lekarz.

Abdominoplastyka - komplikacje pooperacyjne

Niestety, jak przy każdym zabiegu chirurgicznym, mogą wystąpić komplikacje. Może się zdarzyć, że blizny po zabiegu będą nadmiernie duże. Wtedy są usuwane w trakcie redukcji skóry. Gorzej, gdy blizny są w górnej partii brzucha. Zdarza się, że tkanka obumiera. Może się zdarzyć, że pacjent będzie musiał ponownie poddać się zabiegowi przesunięcia pępka. Wtedy na jego ciele pojawi się dodatkowa, poprzeczna blizna.

Poza wyżej wymienionymi, pacjent musi liczyć się z wystąpieniem krwawień, infekcji, czy krwiaków. Znane są również przypadku utraty czucia w miejscu operowanym, ale jest to najczęściej tylko stan przejściowy. Jeśli zabieg wykonywany był na bardzo rozległym obszarze, efekt wizualny może nieco odbiegać od naszych wyobrażeń. Może wystąpić asymetria brzucha lub wspomniana asymetria położenia pępka. Najgroźniejszą komplikacją jest otworzenie się rany. Kolejne komplikacje to blizny koloidalne lub pseudocysty.

Jak widać, aby poddać się tego typu zabiegowi chirurgicznemu należy spełnić szereg lekarskich wymagań i liczyć się z tym, że efekt nie będzie idealny. Idealność efektu zależy również w dużej mierze od doboru kliniki i lekarza. Zanim więc poddamy się takiemu zabiegowi, zasięgnijmy opinii wielu specjalistów.

Plastyka powłok brzusznych (abdominoplastyka) - najlepsze kliniki:
 • Miasto: Warszawa

  KLINIKA ELITE od 1999 roku zapewnia swoim klientom dostęp do najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów. Klinika specjalizuje się w zabiegach odchudzających, usuwających cellulit, wykorzystujących światło lasera, a także tych z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. »

 • Miasto: Katowice

  Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach to nowoczesna, prywatna placówka świadcząca szeroki wachlarz kompleksowych usług medycznych, spełniających najwyższe, światowe standardy. Zdrowie naszych Pacjentów powierzamy autorytetom, najlepszym specjalistom w poszczególnych dziedzinach medycyny, lekarzom z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. »

 • Miasto: Katowice

  Lipoline Clinic to wyspecjalizowana klinika liposukcji laserowej w Katowicach. Oferujemy małoinwazyjne zabiegi redukcji tkanki tłuszczowej bez ryzyka powikłań około i pooperacyjnych, niewymagające długiej rehabilitacji. Doświadczenie i wiedza naszych specjalistów gwarantują bezpieczeństwo i kompleksową opiekę w trakcie i po zabiegu. »

 • Miasto: Łódź

  Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Meritum to nowoczesna Klinika, wyposażona w zaawansowany sprzęt medyczny, w której do Państwa dyspozycji pozostaje  wysoko wyspecjalizowana kadra medyczna. W Klinice wykonywane są operacje i zabiegi chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej, chirurgii ogólnej, ortopedyczne oraz urologiczne. Meritum to jakość, bezpieczeństwo i zadowolenie Pacjenta. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika jest jednym z największych, renomowanych prywatnych ośrodków w kraju, wyspecjalizowanych w chirurgii plastycznej. Kilkunastoletnie doświadczenie, doskonała kadra medyczna, nowoczesna infrastruktura, a przede wszsytkim tysiące zadowolonych Pacjentów - to tylko niektóre cechy, które wyróżniają Klinikę Chirurgii Plastycznej Beauty Group. »

 • Miasto: Żarki Letnisko / Katowice

  W naszej nowoczesnej Klinice można wykonać szeroki zakres operacji plastycznych począwszy od liftingu twarzy poprzez powiększenie piersi i liposukcji a skończywszy na drobnych zabiegach takich jak wycięcie znamienia. »

 • Miasto: Katowice

  Centrum Estetyki Ciała jest nowoczesną kliniką zajmująca się chirurgią kosmetyczną, medycyną estetyczną. Nasi lekarze specjalizują się w zabiegach poprawiających sylwetkę ciała,odmładzających twarz i usuwających schorzenia skóry przy użyciu nowoczesnych technik laserowych. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej