Hymenotomia - zabieg usunięcia błony dziewiczej

Usunięcie błony dziewiczej nosi nazwę hymenotomia i wchodzi w zakres ginekologii plastycznej. Zabieg usunięcia błony dziewiczej dedykowany jest kobietom, u których stwierdzono częściowe lub całkowite jej zrośnięcie. Taka błona jest bardzo wytrzymała na nacisk, a jednocześnie jest bardzo mocno unerwiona. U kobiet z takimi problemami współżycie jest jednoznaczne z ogromnym bólem. W takich przypadkach błona dziewicza wymaga chirurgicznego usunięcia. Nie chodzi tu jednak tylko o współżycie, co z pewnością utrudni życie seksualne, nawet do abstynencji. Całkowite zrośnięcie błony może powodować zatrzymanie menstruacji.

hymenotomia - zabieg usunięcia błony dziwiczej

Operację wykonuje się najczęściej u nastoletnich dziewczynek. W tym wieku jest największa wykrywalność tego defektu, gdyż dziewczynka pomimo, że jest całkowicie fizycznie rozwinięta, nadal nie miesiączkuje. W takim przypadku młoda pacjentka powinna udać się na wizytę u ginekologa, który określi, jak jest tego przyczyna. Czasem okazuje się, że to problem zrośnięcia błony.

Przygotowanie do zabiegu hymenotomii

Przed zabiegiem hymenotomii niezbędne jest wykonanie określonych badań:

 • Morfologia
 • Grupa krwi
 • Stężenie elektrolitów
 • Glukoza
 • Układ krzepnięcia krwi
 • Ogólne badanie moczu
 • Anty HBs
 • EKG
 • RTG klatki piersiowej (z polecenia lekarza)

Przed hymenotomią należy odstawić leki, które mogą zaburzyć krzepliwość krwi, zawierające kwas acetylosalicylowy. Po operacji, w trakcie rekonwalescencji, nie wolno pić alkoholu oraz palić tytoniu. Minimum sześć godzin przed ustalonym terminem nie wolno pić ani też jeść. Hymenotomia przeprowadzana jest najczęściej w pierwszej fazie cyklu.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg usunięcia błony dziewiczej jest bardzo prosty. Pacjentce podawane jest znieczulenie miejscowe. W niektórych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne lub podpajęczynówkowe. Chirurg delikatnie nacina błonę za pomocą skalpela, ewentualnie lasera. Nacięcie ma kształt krzyża. W tej wersji pozostają fragmenty błony w kształcie płatków. Chirurg może zakończyć zabieg na tym etapie, ewentualnie usunąć również pozostałe fragmenty. Zdarza się, iż zabieg jest połączony z hymenoplastyką (odtworzenie właściwego kształtu błony dziewiczej). Na koniec chirurg zakłada szwy wchłanialne. Jeśli lekarz wykryje krwiaka zastoinowego, który powstał przy całkowitym zrośnięciu błony, zakłada specjalny dren, którego zadaniem będzie odprowadzenie wydzieliny. Czas zabiegu to kilkadziesiąt minut.

Przez pewien czas po zabiegu u pacjentki występuje plamienie. Określa się, iż rana powinna zagoić się w przeciągu dwóch tygodni. Oczywiście w trakcie powracania do zdrowia, nie można współżyć, aby nie doszło do zakażenia. Należy zminimalizować wysiłek fizyczny. Trzeba mieć świadomość, że w ciągu kilku od po zabiegu, mogą wystąpić bóle. Wtedy należy przyjmować środki przeciwbólowe, zgodnie ze wskazaniami lekarza. Może pojawić się obrzęk okolic sromu, ale w ciągu czterech dni ustępuje.

Przeciwwskazania do zabiegu hymenotomii, to:

 1. Zaburzenia krzepliwości krwi
 2. Stany zapalne, infekcje sromu i pochwy
 3. Nadciśnienie krwi
 4. Cukrzyca
Chirurgiczne / laserowe usunięcie błony dziewiczej - najlepsze kliniki:
 • Miasto: Warszawa

  Revival Clinic to renomowana placówka specjalizująca się w nowoczesnych, innowacyjnych metodach leczenia z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii, dermatologii estetycznej i ogólnej, ginekologii estetycznej i ogólnej, kosmetologii, laryngologii, chirurgii, proktologii i flebologii. Pracują w niej wysoko wykwalifikowani specjaliści zapewniający usługi na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Warszawa

  KLINIKA ELITE od 1999 roku zapewnia swoim klientom dostęp do najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów. Klinika specjalizuje się w zabiegach odchudzających, usuwających cellulit, wykorzystujących światło lasera, a także tych z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. »

 • Miasto: Żarki Letnisko / Katowice

  W naszej nowoczesnej Klinice można wykonać szeroki zakres operacji plastycznych począwszy od liftingu twarzy poprzez powiększenie piersi i liposukcji a skończywszy na drobnych zabiegach takich jak wycięcie znamienia. »

 • Miasto: Warszawa

  Klinia Medifem została stworzona z myślą o zapobieganiu chorobom oraz ich leczeniu, a także w trosce o piękną sylwetkę, urodę i dobre samopoczucie kobiet. W Medifem Panie mogą znaleźć komfortowe warunki pobytu, intymną atmosferę, dyskrecję oraz medyczny profesjonalizm. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej