Metody usuwania i leczenia żylaków nóg

Wiosna, lato, pogoda za oknem coraz piękniejsza, zrzucamy z siebie ciepłe ubrania odsłaniając przy tym nogi. I tutaj dla wielu pań pojawia się problem - nieładne pajączki i żyłki na nogach. Skąd się to wzięło? Niestety w dużej mierze jest to cecha dziedziczna, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Szpecące zmiany pojawiają się na nogach z upływem lat i są związane z niewydolnością układu krążenia – żyły nie mają siły odprowadzać krwi w górę, uszkadzają się zastawki żylne, krew zalega, powstają obrzęki. W efekcie następuje poszerzenie naczynia i powstaje żylak. Dla wielu pań jest to sytuacja krępująca, nawet posiadając ładną sylwetkę wstydzą się odsłonić nogi. Do tego dochodzą problemy w postaci obrzęków i bólu kończyn. Na szczęście jesteśmy w XXI wieku i istnieje wiele sposobów, aby temu problemowi zaradzić.

Metody usuwania i leczenia żyaków nóg

Operacyjne i nieoperacyjne sposoby usuwania żylaków

Przede wszystkim należy udać się do specjalisty, którym jest chirurg naczyniowy. Stosowne skierowanie może wypisać lekarz rodzinny, w ramach kontraktu z NFZ chirurg może udzielić nam nieodpłatnej konsultacji oraz wykonać badanie wydolności żył tzw. USG Doppler. W ramach kontraktu lekaż może jedynie wykonać inwazyjny zabieg chirurgiczny, ale metodę tą stosuje się tylko w przypadku bardzo zaawansowanych zmian. Operacja musi być przeprowadzona w warunkach szpitalnych.

Skleroterapia żylaków kończyń dolnych

Leczenie nieinwazyjne, lepsze dla pacjenta, jest odpłatne. Może być ono wykonywane w gabinetach, czy też tzw. klinikach jednego dnia. Wysokość cen jest różna, ustalana indywidualnie przez przychodnie lub lekarza, zależna od wybranej metody i wielkości zmian na nogach. Popularną metodą, stosowaną na całym świecie od wielu lat jest skleroterapia. Zabieg polega na wstrzykiwaniu do zmienionych żył substancji powodującej ich zamykanie. Skuteczność zabiegu jest różna, zależna od wielkości zmienionego chorobowo naczynia oraz indywidualnej reakcji organizmu na lek. Czasem zabieg trzeba powtórzyć. Efekt zabiegu niejednokrotnie widoczny jest dopiero po kilku miesiącach. Skleroterapia jest jedną z form leczenia, alternatywą jest tradycyjny streeping, małoinwazyjny kriostreeping, czy też EVRF (zamykania żył przy użyciu fal radiowych) lub laserowe usuwanie żylaków.

Laserowe usuwanie żylaków (EVLT)

Dzięki zastosowaniu laserowego usuwania naczyń krwionośnych EVLT można przez skórę zamknąć naczynia nawet o średnicy 4 mm. Należy mieć jednak świadomość, że zabieg laserowy jest znacznie droższy niż skleroterapia. Niezależnie od ceny, w niektórych sytuacjach może on być jedyną skuteczną formą terapii, jak na przykład w sytuacji konieczności usunięcia zmian zlokalizowanych na nogach w okolicach kostek.

Zabieg laserowego usuwania żylaków

Zabieg miniflebektomii

W przypadku bardziej zaawansowanych zmian, niemożliwych do usunięcia za pomocą ostrzykiwania czy też lasera, lekarz może zaproponować zabieg miniflebektomii. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polega na wykonaniu niewielkich nacięć, przez które za pomocą urządzenia zakończonego haczykiem, wyciągane są zmienione żyły. Decyzję o poddaniu się zabiegowi powinno się podejmować jesienią, zimą lub wiosną, z uwagi na mniej dokuczliwy proces gojenia.

Profilaktyka i leczenie żylaków nóg

Warto zdecydować się na wykonanie jednego z wyżej opisanych zabiegów, gdyż spowodują znaczne podniesienie komfortu życia, a przede wszystkim obniżą ryzyko powstania choroby zakrzepowej żył, której konsekwencją, poza ogromnym bólem i złym samopoczuciem, może być chociażby zawał serca spowodowany dostaniem się do niego uwolnionego z nogi zakrzepu.

Osoby mające problemy z żylakami powinny również zażywać preparaty wzmacniające i uelastyczniające ścianki naczyń krwionośnych. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, jednakże to lekarz powinien zasugerować najlepiej dopasowany do potrzeb pacjenta lek. W celach prewencyjnych oraz w celu poprawy komfortu zaleca się także noszenie specjalne rajstopy. Osobom z niewielkimi zmianami zaleca się rajstopy lub podkolanówki o I stopniu kompensacji, jeżeli żylaki są bardzo widoczne a u pacjenta występują zapalenia żył, zakrzepy itp., zaleca się stosowanie wyrobów oznaczonych II stopniem ucisku.

Usuwanie żylaków - najlepsze kliniki w Polsce:
 • Miasto: Warszawa

  Revival Clinic to renomowana placówka specjalizująca się w nowoczesnych, innowacyjnych metodach leczenia z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii, dermatologii estetycznej i ogólnej, ginekologii estetycznej i ogólnej, kosmetologii, laryngologii, chirurgii, proktologii i flebologii. Pracują w niej wysoko wykwalifikowani specjaliści zapewniający usługi na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Świebodzice

  Centrum Medycyny Estetycznej w Świebodzicach specjalizuje się w zabiegach na twarzy i prowadzi zaawansowane prace nad regeneracją biologiczną całego ciała. W Centrum przyjmują specjaliści z różnych dziedzin: chirurgii, dermatologii, endokrynologii, seksuologii, dietetyki, hirudoterapii, kosmetologii. Dysponujemy zapleczem zabiegowym i profesjonalnym sprzętem. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Koszalin

  Profesjonalna klinika chirurgiczna wyróżniająca się wieloletnim doświadczeniem, której nadrzędnym celem jest zagwarantowanie najwyżej jakości kompleksowej opieki medycznej i zagwarantowanie bezpieczeństwa pacjentom. Konsultacje i zabiegi w zakresie: chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznej, neurochirurgii, ginekologii, laryngologii, badania USG i endoskopowe. »

 • Miasto: Łódź

  Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skóry oraz korektą defektów natury estetycznej. Na rynku usług dermatologicznych posiadamy 10 letnie doświadczenie, zapewniając Pacjentom jak najlepszą diagnostykę i skuteczne leczenie. Wszystkie zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są przez specjalistów we współpracy z dermatologiem, kosmetologiem oraz chirurgiem. »

 • Miasto: Poznań

  Klinika oferuje szerokie spektrum zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii i kosmetologii wykonywane przez doświadczonych specjalistów medycyny estetycznej, przy użyciu najnowszych rozwiązaniań technologicznych co gwarantuje doskonałe efekty. »

 • Ustroń / Sieć Oddziałów w Polsce

  Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca świadczą najnowsze metody leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych w swojej sieci nowoczesnych oddziałów kardiologicznych i angiologicznych, gdzie dysponują łącznie około 134 łóżkami hospitalizacyjnymi i obecnie zatrudniają ponad 233 lekarzy. »

 • Miasto: Katowice

  Centrum Estetyki Ciała jest nowoczesną kliniką zajmująca się chirurgią kosmetyczną, medycyną estetyczną. Nasi lekarze specjalizują się w zabiegach poprawiających sylwetkę ciała,odmładzających twarz i usuwających schorzenia skóry przy użyciu nowoczesnych technik laserowych. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej