Ajurweda - na czym polega ta forma terapii?

Wraz z powrotem mody na medycynę naturalną oraz niekonwencjonalne metody leczenia, wróciło zainteresowanie tak cenioną na całym świecie formą leczenia, jaką jest ajurweda (ang. ayurveda). Co warto o niej wiedzieć? Kiedy i w jakich okolicznościach taka terapia jest stosowana?

Ajurweda

Ajurweda - podstawowe informacje

Ta niezwykła terapia znana była doskonale już w świecie starożytnym. Ten hinduski system leczenia polega na dostrzeganiu powiązań pomiędzy stanem ducha a formą ciała. Zrównoważona energia życiowa jest tu niezwykle ważna. To właśnie brak takiej energii staje się przyczyną choroby. Na czym polega więc leczenie? Na odzyskaniu równowagi. Misji tej mogą się podjąć jednak tylko te osoby, które opanują ogromny zakres informacji.

Pamiętajmy, że ta licząca sobie około 5 tysięcy lat terapia to szereg informacji, których nie można pominąć w ramach przygotowań do objęcia roli terapeuty. Nauka w specjalnej szkole może zatem trwać i 6 lat. Dopiero po takiej nauce można udzielać pomocy innym. Takie zasady obowiązują w Indiach, w których ajurweda jest traktowana do dziś z wyjątkowym szacunkiem i powagą. Znacznie bardziej uproszczone procedury obowiązują już w Stanach Zjednoczonych, w których szkolenie może się zamknąć w okresie kilku miesięcy.

Terapia, masaże i zabiegi ajurwedyjskie

Taka terapia może pomóc człowiekowi w niemal każdej dziedzinie życia. Ajurweda może okazać się zatem pomocna przy ustalaniu diety, może też regulować naszą aktywność fizyczną. Najważniejsze jest odkrycie swej siły życiowej oraz ustalenie tej siły, która decyduje o charakterze danego człowieka. Dlaczego jest to aż tak ważne? Każdy typ osobowości narażony jest przecież na konkretne schorzenia. Osoby wybuchowe na ten przykład częściej mają problemy z trawieniem oraz z nadciśnieniem. Ich rozwojowi można w porę zapobiec. Ajurweda posługuje się w tym celu specjalnymi programami dietetycznymi, dla których dodatkowym wsparciem stają się często odpowiednio dobrane preparaty ziołowe. Ajurweda w terapii wykorzystuje również szereg rytuałów i zabiegów oczyszczająco-regenerujących na ciało oraz masaże ajurwedyjskie.

Znana i ceniona już w czasach starożytnych ajurweda, i w XXI wieku ma się doskonale. Ta terapia może być pomocna we współczesnym świecie, jednak decydując się na skorzystanie z tej formy medycyny należy pamiętać o jednym. Terapia taka może być prowadzona tylko i wyłącznie przez specjalistę, zatem każdy z nas przygodę z ajurwedą powinien zacząć od znalezienia osoby odpowiednio wykształconej w tym zakresie.

Najlepsze ośrodki SPA w Polsce:
 • Miasto: Okole koło Starogardu Gdańskiego

  Rezydencja Live jest największą i najnowocześniejszą kliniką rehabilitacyjną na Pomorzu. Zajmuje się leczeniem przewlekłego i nagłego bólu, chorobami cywilizacyjnymi, rehabilitacją po udarach, wylewach, operacjach w luksusowej oprawie przy użyciu najnowocześniejszych  światowych hitów leczniczych i wykwalifikowanej kadry medycznej. »

 • Miasto: Ciechocinek

  W Sanatorium świadczymy usługi na rzecz pacjentów, kuracjuszy pełnopłatnych oraz gości hotelowych. Dysponujemy znakomitą bazą zabiegową z basenem solankowym. Organizujemy turnusy rehabilitacyjne dofinansowane z PFRON, pobyty lecznicze, pobyty kuracyjne, pakiety usprawniające i rehabilitacyjne, wczasy dla seniorów, pobyty długoterminowe dla seniorów. »

 • Miasto: Ustka

  Hotel Grand Lubicz to największy i najlepiej wyposażony kompleks wypoczynkowy na Pomorzu Środkowym. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku, gdzie poza luksusowymi pokojami znajduje się atrakcyjna strefa Spa & Wellness oraz kompleksowa strefa Medical, a urokliwa okolica dodatkowo sprzyja aktywnym formom wypoczynku. »

 • Miasto: Łódź

  Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Willa mieści w sobie szesnaście gustownie urządzonych apartamentów wraz z bogato wyposażona strefa Medical & Wellness z siłownią. We współpracy z Centrum Odnowy Revita oferujemy również szeroką gamę zabiegów z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Zabiegi wykonywane są przez dyplomowany personel i zespół lekarzy - specjalistów medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Busko Zdrój

  Lawendowy Zdrój Pensjonat Medyczny&SPA to nowopowstały, luksusowy kompleks hotelowo-uzdrowiskowy. Podczas leczenia w naszym Ośrodku wykorzystujemy naturalne surowce, takie jak wody siarczkowe i borowinę w połączniu z Holistyczną Medycyną Manualną, w której się specjalizujemy. »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Kompleks uzdrowiskowy usytuowany jest w ścisłym centrum Buska-Zdroju. Obok bogatych zasobów naturalnych: leczniczych wód siarczkowcyh, jodkowo-bromowych i borowiny, do Państwa dyspozycji oddajemy najwyższej klasy sprzęt medyczny, rehabilitacyjny oraz doświadczony zespół. »

 • Miasto: Karpacz

  W Hotelu Artus czekają na Państwa komforotwe i przytulne pokoje. Bezpośrednie sąsiedztwo Karkonoskiego Parku Narodowego oraz nasze Centrum Rehabilitacji pozwolą Państwu odpocząć i dojść do zdrowia. Specjalizujemy się w rehabilitacji medycznej, sportowej i zawodowej. »

 • Miasto: Świeradów Zdrój

  Malinowy Dwór to nowoczesny hotel Medical SPA  z centrum rehabilitacji i odnową biologiczną. Jest pierwszym obiektem, który zdobył i posiada tytuł najlepszego Resortu SPA w Polsce.  Centrum Rehabilitacji Malinowy Dwór działa w oparciu o najsilniejszą na świecie wodę siarczkową. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Nasz czterogwiazdkowy hotel to miejsce, gdzie oprócz wypoczynku można skorzystać z leczniczej kuracji w naszym wyjątkowym Medical SPA oraz odprężyć się i zadbać o piękny wygląd w strefie Beauty & Wellness SPA. Oferujemy także intensywną i profesjonalną rehabilitację. »

 • Miasto: Solec Zdrój

  Malinowy Zdrój  to nowoczesny hotel Medical SPA  z centrum rehabilitacji i odnową biologiczną.  Jest pierwszym w Polsce obiektem, który zdobył i posiada niemiecki Certyfikat Medical Wellness potwierdzający europejski standard jakości usług. Wielokrotny zwycięzca prestiżowych konkursów. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej