Powiększanie piersi - komplikacje i powikłania

Zabieg powiększania piersi jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na ingerencji w ciało kobiety. Operacja wykonywana jest najczęściej w ogólnym znieczuleniu, a do ciała kobiety wprowadzane są implanty, czyli ciało obce. Należy mieć na uwadze, iż jest to poważny zabieg i może nieść za sobą bardzo duże zmiany i problemy zdrowotne. Każda poddająca się zabiegowi kobieta, powinna mieć wiedzę o możliwych do wystąpienia komplikacjach. O takich efektach ubocznych tego zabiegu, lekarz powinien w pełni poinformować pacjentkę.

Komplikacje i powikłania po zabiegu powiększania piersi

Ewentualne komplikacje i powikłania po operacji powiekszania piersi:

 • Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, pod narkozą. W skrajnych przypadkach może wystąpić zator płucny.
 • Zaraz po zabiegu małe naczynka krwionośne, mogą zostać zatkane zakrzepem. Jest to stan przejściowy, przy czym najczęściej występuje w okolicach pachy, ewentualnie pod skórą ściany jamy brzusznej.
 • Problemy z gojeniem się rany pooperacyjnej. Mogą pojawić się koloidy lub hipertroficzne blizny.
 • Może wystąpić asymetria piersi.
 • Pacjentki mogą odczuwać zwiększoną lub obniżoną wrażliwość brodawek sutkowych na dotyk. Z czasem może to minąć, ale zdarza się, że taki stan pozostaje na stałe.
 • Może wystąpić infekcja, w wyniku której implant będzie musiał zostać usunięty przez chirurga.
 • Mogą wystąpić krwawienia, jeśli u pacjentki występuje słaba krzepliwość krwi.
 • Wokół implantu może wytworzyć się otoczka łącznotkankowa, czyli tak zwana kontraktura kapsułkowa. Taka kapsuła powstaje zawsze, ale u jednych pacjentek jest ona cienka, a u innych gruba. W kilku procentach przypadków kapsuła może obkurczyć się dookoła implantu. Wtedy pacjentka odczuwa bardzo duży ból, a jej piersi są dodatkowo odrętwiałe i twarde. Można taki efekt zniwelować poprzez utworzenie odpowiednio dużego otworu na implant oraz zastosowanie implantów ze specjalną teksturą zewnętrzną. Jeśli jednak odczucia się utrzymują, może wystąpić potrzeba całkowitego usunięcia implantu.
 • W skrajnych przypadkach może dojść do wypadnięcia implantu. Podczas zabiegu skóra zostaje naciągnięta. Jeśli dodamy do tego to, że skóra była pokryta bliznami lub innymi uszkodzeniami, taka komplikacja jest możliwa. Trzeba pamiętać również, że na jakość, grubość skóry mają wpływ naświetlenia.
 • Seroma – czyli powstanie płynu w okolicach umieszczonego implantu. Płyn może wytworzyć się zaraz po operacji, ale również później. Pacjentka odczuwa wtedy ból, a jej piersi są powiększone i czułe na dotyk. Najczęstszą przyczyną jest zachowanie pacjentki w trakcie rekonwalescencji, gdyż taki efekt występuje, gdy pacjentka zbyt szybko powraca do wcześniejszej aktywności lub doznała jakiegoś urazu w okolicach operowanych.
 • Pęknięcie, rozerwanie implantu po urazie lub zbytnim wysiłku, obciążeniu.
 • Sfałdowanie, deformacja implantu – pacjentka odczuwa ból i pod skórą wyczuwa deformacje. Taka komplikacja występuje najczęściej, gdy implant umieszczony jest pod gruczołem, a pacjentka jest szczupła.
 • Producenci implantów określają trwałość na około 15 lat. Może nastąpić pęknięcie implantu, a wtedy pacjentka odczuwa ból a jej piersi tracą dotychczasowy kształt – ulegają deformacji.
Powiększanie piersi implantami - najlepsze kliniki w Polsce:
 • Miasto: Warszawa

  KLINIKA ELITE od 1999 roku zapewnia swoim klientom dostęp do najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów. Klinika specjalizuje się w zabiegach odchudzających, usuwających cellulit, wykorzystujących światło lasera, a także tych z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. »

 • Miasto: Katowice

  Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach to nowoczesna, prywatna placówka świadcząca szeroki wachlarz kompleksowych usług medycznych, spełniających najwyższe, światowe standardy. Zdrowie naszych Pacjentów powierzamy autorytetom, najlepszym specjalistom w poszczególnych dziedzinach medycyny, lekarzom z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. »

 • Miasto: Katowice

  Lipoline Clinic to wyspecjalizowana klinika liposukcji laserowej w Katowicach. Oferujemy małoinwazyjne zabiegi redukcji tkanki tłuszczowej bez ryzyka powikłań około i pooperacyjnych, niewymagające długiej rehabilitacji. Doświadczenie i wiedza naszych specjalistów gwarantują bezpieczeństwo i kompleksową opiekę w trakcie i po zabiegu. »

 • Miasto: Łódź

  Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Meritum to nowoczesna Klinika, wyposażona w zaawansowany sprzęt medyczny, w której do Państwa dyspozycji pozostaje  wysoko wyspecjalizowana kadra medyczna. W Klinice wykonywane są operacje i zabiegi chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej, chirurgii ogólnej, ortopedyczne oraz urologiczne. Meritum to jakość, bezpieczeństwo i zadowolenie Pacjenta. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika jest jednym z największych, renomowanych prywatnych ośrodków w kraju, wyspecjalizowanych w chirurgii plastycznej. Kilkunastoletnie doświadczenie, doskonała kadra medyczna, nowoczesna infrastruktura, a przede wszsytkim tysiące zadowolonych Pacjentów - to tylko niektóre cechy, które wyróżniają Klinikę Chirurgii Plastycznej Beauty Group. »

 • Miasto: Żarki Letnisko / Katowice

  W naszej nowoczesnej Klinice można wykonać szeroki zakres operacji plastycznych począwszy od liftingu twarzy poprzez powiększenie piersi i liposukcji a skończywszy na drobnych zabiegach takich jak wycięcie znamienia. »

 • Miasto: Katowice

  Centrum Estetyki Ciała jest nowoczesną kliniką zajmująca się chirurgią kosmetyczną, medycyną estetyczną. Nasi lekarze specjalizują się w zabiegach poprawiających sylwetkę ciała,odmładzających twarz i usuwających schorzenia skóry przy użyciu nowoczesnych technik laserowych. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej