ACL – co to jest, jak wygląda rehabilitacja?

Może się zdarzyć podczas gry w koszykówkę, siatkówkę czy piłkę nożną. Może być też efektem upadku podczas jazdy na nartach. Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, bo o nim mowa, to poważna kontuzja, której obawia się wielu sportowców. Najczęściej wiąże się z leczeniem szpitalnym i długotrwałą rehabilitacją.

Wystarczy gwałtownie zmienić kierunek biegu albo mocno skręcić kolano przy jednocześnie zablokowanej stopie. Efekt jest zazwyczaj ten sam: zerwanie ACL, czyli więzadła krzyżowego przedniego – kilkunastocentymetrowej struktury odpowiedzialnej za stabilizację stawu kolanowego. Później pacjent słyszy już tylko „trzaski” w kolanie i odczuwa duży dyskomfort podczas chodzenia. Często towarzyszy temu również ból stawu kolanowego oraz wrażenie „uciekającego” podczas ruchu kolana.

ACL - rehabilitacja
Autor zdjęcia: Tim Evanson

Rekonstrukcja ACL

Najczęściej, aby pacjent mógł odzyskać stabilność kolana, konieczna jest rekonstrukcja ACL. Dla ortopedów taki zabieg to chleb powszedni – szczególnie u osób, które są aktywne fizycznie. Polega on na zastosowaniu zaledwie kilku niewielkich cięć operacyjnych i umieszczeniu przeszczepu w miejscu więzadła, które zostało uszkodzone. Pacjent przebywa w szpitalu średnio 2-4 doby.

Etapy rehabilitacji

W procesie przywracania pełnej sprawności stawu kolanowego istotna jest rehabilitacja. Trwa ona zwykle kilka miesięcy, a składa się na nią zarówno indywidualna praca z fizjoterapeutą, jak i ćwiczenia wykonywane samodzielnie przez pacjenta. Co ważne, rehabilitację można rozpocząć jeszcze przed rekonstrukcją ACL. Najważniejsze jednak, by czasu nie tracić już po zabiegu – pierwsze ćwiczenia pacjent powinien wykonać jeszcze w szpitalu, w ciągu 12 godzin od rekonstrukcji. 

W rehabilitacji prowadzonej pod okiem fizjoterapeuty – po wyjściu pacjenta ze szpitala – wyróżniamy kilka najważniejszych faz:

 • PIERWSZE DOBY PO ZABIEGU to czas, w którym pacjent powinien się skupić na schładzaniu kolana (żeby zmniejszyć obrzęk) oraz na ruchu – jeśli tuż po zabiegu noga zostanie całkowicie unieruchomiona, jej ruchomość w stawie może być znacznie ograniczona; należy również wprowadzić ćwiczenia tzw. czucia głębokiego, np. stanie na jednej nodze, chodzenie po nierównym podłożu
 • 2-3 TYGODNIE PO ZABIEGU pacjent powinien nosić specjalną ortezę (również w nocy), która ogranicza nadmierne ruchy kolana; należy też maksymalnie obciążać nogę, a fizjoterapeuta powinien priorytetowo zająć się wzmocnieniem głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego, poprawą biernego wyprostu, kontrolą obrzęku oraz mobilizacją rzepki
 • 3-5 TYGODNI PO ZABIEGU to okres, którym pacjent powinien umieć zrobić pełen wyprost w kolanie; to również dobry czas na bardziej skomplikowane ćwiczenia, jak na przykład chodzenie tyłem
 • 5-6 TYGODNI PO ZABIEGU pacjent powinien odzyskać całkowitą ruchomość kolana; warto w tym okresie wzbogacić rehabilitację o ćwiczenia wykonywane w wodzie (np. na basenie)

Dalsza i bardziej intensywna aktywność fizyczna, mająca na celu powrót do kondycji sprzed kontuzji, także powinna być konsultowana z fizjoterapeutą. Dzięki stosowaniu się do jego zaleceń, pacjent może wrócić na siłownię lub jeździć na rolkach już 3-4 miesiące po rekonstrukcji ACL. 

Jednocześnie warto pamiętać, że po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego powrót do pełnej sprawności może trwać nawet rok. Ważne, by w tym okresie pacjent nie zaniedbywał ćwiczeń zaleconych mu przez fizjoterapeutę.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez fizjoarena.pl

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL - najlepsze ośrodki w Polsce:
 • Miasto: Kraków

  Ortopedicum jest nowoczesnym ośrodkiem ortopedii i rehabilitacji. Oferuje kompleksową opiekę w pełnym zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W ofercie szpitala jest ponad 100 typów zabiegów w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Głównym obszarem działalności medycznej szpitala jest protezoplastyka stawu biodrowego i kolanowego. »

 • Miasto: Polanica-Zdrój

  Sanatorium i uzdrowisko Polanica to idealne miejsce dla wszystkich alergików, rodzin i ich dzieci, a także dla osobób starszych. Nasza kadra składająca się z pomocy medycznej, dietetycznej i szefa kuchni profesjonalnie zadba o Państwa zdrowie, łącząc ruch z leczniczą i przepyszną kuchnią oraz zabiegami wodoleczniczymi i fizjoterapią. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Ustka

  Hotel Grand Lubicz to największy i najlepiej wyposażony kompleks wypoczynkowy na Pomorzu Środkowym. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku, gdzie poza luksusowymi pokojami znajduje się atrakcyjna strefa Spa & Wellness oraz kompleksowa strefa Medical, a urokliwa okolica dodatkowo sprzyja aktywnym formom wypoczynku. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Jelenia Góra

  Viva Medica to ultranowoczesna klinika świadcząca szeroką gamę zabiegów z zakresu rehabilitacji i nieinwazyjnej estetyki ciała. Wady postawy, schorzenia neurologiczne, bóle kręgosłupa, nadwaga i otyłość, nadmiar tkanki tłuszczowej - wszystkie te schorzenia i problemy można skutecznie wyleczyć w Centrum Viva Medica. »

 • Miasto: Bobrowniki (k. Zielonej Góry)

  Meditour Villa Uroczysko to ośrodek oferujący turnusy rehabilitacyjne, połączone z diagnostyką i kierunkowym leczeniem, a także wypoczynkiem oraz atrakcjami turystycznymi. Pomożemy Państwu uporać się m.in. z zapaleniem stawów, zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa czy też ostrą chorobą reumatyczną. Współpracujemy z Centrum Medycznym Aldemed w Zielonej Górze. »

 • Miasto: Wieniec-Zdrój

  Bazując na naturalnych surowcach leczniczych oraz szerokiej gamie zabiegów leczniczych wykonywanych przez  doświadczony i życzliwy personel  stworzyliśmy  możliwość kompleksowego leczenia i rehabilitacji w schorzeniach: ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, neurologicznych,  kardiologicznych i nadciśnienia tętniczego. »

 • Miasto: Sopot

  Zakres świadczeń zdrowotnych w Centrum Rehabilitacji Mewa obejmuje kompleksową rehabilitację ortopedyczną, neurologiczną, pourazową, powypadkową, poudarową, sportową, jak również szereg profilaktycznych programów prozdrowotnych. Jest to pierwsza tak kompleksowo wykonującą swoje usługi placówka rehabilitacyjna w Sopocie. »

 • Miasto: Przecław (Szczecin)

  Centrum Rehabilitacji to nowoczesny podmiot leczniczy, specjalizujący się w intensywnej rehabilitacji osób po: operacjach ortopedycznych, urazach, wypadkach, wylewach, udarach, kontuzjach sportowych, a także pozostałych dolegliwościach utrudniających sprawność fizyczną. Oferujemy rehabilitację dzienną oraz pobyty lecznicze – turnusy rehabilitacyjne. »

 • Miasto: Busko Zdrój

  Lawendowy Zdrój Pensjonat Medyczny&SPA to nowopowstały, luksusowy kompleks hotelowo-uzdrowiskowy. Podczas leczenia w naszym Ośrodku wykorzystujemy naturalne surowce, takie jak wody siarczkowe i borowinę w połączniu z Holistyczną Medycyną Manualną, w której się specjalizujemy. »

 • Miasto: Augustów

  Augustów Medical SPA to jedyny taki obiekt w województwie podlaskim. W czasie pobytu u nas skorzystać można z wielu zabiegów. Specjalizujemy się w leczeniu: chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, naczyń obwodowych, osteoporozy, a także w podnoszeniu odporności. »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Kompleks uzdrowiskowy usytuowany jest w ścisłym centrum Buska-Zdroju. Obok bogatych zasobów naturalnych: leczniczych wód siarczkowcyh, jodkowo-bromowych i borowiny, do Państwa dyspozycji oddajemy najwyższej klasy sprzęt medyczny, rehabilitacyjny oraz doświadczony zespół. »

 • Miasto: Warszawa

  Carolina Medical Center to prywatny szpital ortopedii, medycyny sportowej i neurochirurgii kręgosłupa świadczący kompleksowe usługi od zdiagnozowania problemu poprzez leczenie operacyjne do rehabilitacji. Główne obszary działalności ośrodka to leczenie chorób narządów ruchu, urazów układu kostnego i tkanek miękkich. »

 • Miasto: Karpacz

  W Hotelu Artus czekają na Państwa komforotwe i przytulne pokoje. Bezpośrednie sąsiedztwo Karkonoskiego Parku Narodowego oraz nasze Centrum Rehabilitacji pozwolą Państwu odpocząć i dojść do zdrowia. Specjalizujemy się w rehabilitacji medycznej, sportowej i zawodowej. »

 • Miasto: Świeradów Zdrój

  Malinowy Dwór to nowoczesny hotel Medical SPA  z centrum rehabilitacji i odnową biologiczną. Jest pierwszym obiektem, który zdobył i posiada tytuł najlepszego Resortu SPA w Polsce.  Centrum Rehabilitacji Malinowy Dwór działa w oparciu o najsilniejszą na świecie wodę siarczkową. »

 • Miasto: Sopot

  Wiktormed to centrum rehabilitacyjne, gdzie stosuje się najnowsze zabiegi regeneracyjne i sukcesywnie zwalcza się schorzenia związane z narządami ruchu. Nasz personel specjalizuje się m. in. w medycynie sportowej, neurologii, reumatologii, ortopedii, medycynie kosmetycznej i pediatrii. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Nasz czterogwiazdkowy hotel to miejsce, gdzie oprócz wypoczynku można skorzystać z leczniczej kuracji w naszym wyjątkowym Medical SPA oraz odprężyć się i zadbać o piękny wygląd w strefie Beauty & Wellness SPA. Oferujemy także intensywną i profesjonalną rehabilitację. »

 • Miasto: Ustroń

  Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe "Ustroń" S.A. dysponuje kompleksem czterech sanatoriów: "Kos", "Równica", "Narcyz" oraz "Rosomak". W Ustroniu leczy się głównie choroby reumatyczne i narządu ruchu, serca i naczyń krwionośnych, neurologiczne i układu oddechowego, cukrzycę i otyłość. »

 • Miasto: Tyczn

  Reh-MediQ specjalizuje się w rehabilitacji medycznej. Zgodnie z nowoczesnym modelem fizjoterapii oferujemy kompleksową opiekę diagnostyczna i zabiegową. Przebieg leczenia i rehabilitacji nadzorują lekarze specjaliści: rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii oraz fizjoterapeuci. »

 • Miasto: Solec Zdrój

  Malinowy Zdrój  to nowoczesny hotel Medical SPA  z centrum rehabilitacji i odnową biologiczną.  Jest pierwszym w Polsce obiektem, który zdobył i posiada niemiecki Certyfikat Medical Wellness potwierdzający europejski standard jakości usług. Wielokrotny zwycięzca prestiżowych konkursów. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej