Turystyka medyczna - popularność Polski rośnie

Do Polski w ramach turystyki medycznej przyjeżdża coraz więcej zagranicznych pacjentów medycznych. Spowodowane jest to między innymi fundamentalnymi czynnikami, do których zaliczyć można: bardzo wysoką jakość oferowanych usług, profesjonalną kadrę medyczną z najlepszymi kwalifikacjami oraz konkurencyjne ceny. Turyści medyczni najczęściej wybierają Kraków, Wrocław, Warszawę, Szczecin i Gdańsk. A wszystko to dlatego, iż miasta te są bardzo atrakcyjne turystycznie oraz zlokalizowane są w okolicy portów lotniczych.

Turystyka medyczna lotnisko

Do najczęściej wybieranych specjalności medycznych należą: chirurgia plastyczna, stomatologia, medycyna estetyczna, rehabilitacja oraz ośrodki odnowy biologicznej i SPA. Polskie ośrodki uzdrowiskowe i sanatoryjne aktywnie zabiegają o uznanie w oczach zachodnioeuropejskiego klienta, mało tego niektóre z nich zyskują europejskich inwestorów i już ich wzorem doskonalą nie tylko profil leczniczy, ale poszerzają działalność w kierunkach wypoczynkowym, kosmetologicznym czy profilaktycznym. Szybko reagują na zmiany i potrafią dostosować się do zmian oczekiwań i upodobań. W procesie tym biorą udział już nie tylko właściciele uzdrowisk, swoją szansę przy tworzeniu idealnego produktu turystyki medycznej i uzdrowiskowej, widzi także sektor publiczny jak i społeczność lokalna.

Pacjenci z Europy zachodniej dostrzegają te zmiany, dlatego coraz chętniej korzystają z obiektów w Polsce. Coraz wyższy standard usług to jednak nie wszystko, pobyt w polskim uzdrowisku wciąż jest ok. 4 razy tańszy niż w ośrodku niemieckim i 2 razy tańszy niż węgierskim. Większość kas chorych naszych zachodnich sąsiadów ma podpisane umowy ze wszystkimi naszymi uzdrowiskami, np. obywatel Niemiec ma w całości refundowane koszty leczenia oraz przynajmniej częściowo pobytu.

Koszty opieki zdrowotnej w krajach Europy Zachodniej zwiększają się o kilkanaście procent w skali roku. Pacjenci szukają oszczędności. Miejscem docelowym „wyjazdów po zdrowie” tzw. turystyki medycznej stają się kraje Europy Wschodniej w tym Polska. Wstąpienie do Unii Europejskiej, tanie linie lotnicze na pewno przyczyniły się do rozpowszechnienia tego zjawiska, niemniej najbardziej istotna jest cena, a ściślej ujmując jakość zachodnioeuropejska za często 40% zachodnioeuropejskiej ceny. Trend ten został już dostrzeżony, Polska staje się stomatologicznym eldorado, w samym tylko Szczecinie działa już ok. 800 gabinetów stomatologicznych, wiele z nich ukierunkowanych jest głównie na zagranicznych klientów z Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Skandynawii. Najczęściej wybierane są najdroższe zabiegi, np. takie jak implanty czy leczenie kanałowe, co również ważne zagraniczni pacjenci, mogą starać się o refundację kosztów leczenia poniesionych w Polsce.

Oczywiście popularnością cieszą się nie tylko gabinety stomatologiczne, coraz częściej odwiedzają nas poszukujący chirurgów plastyków, okulistów, czy przewlekle chorzy korzystający z naturalnych zasobów naszych uzdrowisk.

Więcej informacji na ten temat:
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej