Hydroterapia - wykorzystaj leczniczą moc wody!

Leczenie za pomocą wody w XXI wieku staje się coraz bardziej popularne. Hydroterapia pomaga człowiekowi w walce z licznymi chorobami, a zainteresowanie taką kuracją zwiększa się z każdym rokiem. Dlaczego wodolecznictwo cieszy się tak wielkim uznaniem? Czy leczenie wodą faktycznie przynosi tak wspaniałe efekty?

Masaż podwodny automatyczny z koloroterapią - hydroterapia
Hydromasaż podwodny z koloroterapią w Sanatorium Bristol Art & SPA

Na czym polega hydroterapia?

Ta terapia polega przede wszystkim na wykorzystaniu wyjątkowej mocy wody do walki z niektórymi chorobami. Terapia wodą może okazać się wyjątkowo pomocna w chwili, gdy ważna staje się walka z bólem lub gdy najważniejszą kwestią jest odprężenie. Leczenie wodą może tez pomagać przy wielu innych chorobach, np. dolegliwościach skórnych czy też przy problemach kobiecych. Terapia dostosowana jest zawsze do rodzaju schorzenia oraz do potrzeb chorego. Lecznicze kąpiele, leczenie zimną wodą lub też parą to metody wyjątkowo popularne. Często stosowane są też nasiadówki oraz bicze wodne.

Bicze szkockie - hydroterapia
Bicze szkockie w Sanatorium Bristol Art & SPA

Od lat wielką popularnością cieszą się też kąpiele w tych wodach, które ze względu na swój skład mają wyjątkowo korzystny wpływ na zdrowie. Hydroterapia polega jednocześnie na stosowaniu okładów oraz na piciu wód mineralnych. By jednak w odpowiedni sposób dopasować rodzaj terapii do schorzenia, niezbędna staje się profesjonalna pomoc. Dlaczego? Bo nawet w przypadku wody źle dobrane leczenie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla pacjenta.

Gdzie szukać specjalistów?

Sanatoria, specjalistyczne szpitale i kliniki – oto miejsca, w których zazwyczaj można skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Lekarze i pielęgniarki często maja ogromną wiedze na ten temat, podobnie zresztą jak rehabilitanci. Szczególnie cennym wsparciem może się okazać taka kadra w szpitalach uzdrowiskowych oraz w zakładach odnowy biologicznej. W takich miejscach hydroterapia zajmuje bardzo ważne miejsce, zatem i cenionych specjalistów nie brak w takich placówkach.

Gdzie takie leczenie stosowane jest najczęściej?

Terapia, w której najważniejszą rolę odgrywa woda, zazwyczaj stosowana jest w zakładach rehabilitacyjnych. Wiadomo jednak, że ze względu na pomoc w rozluźnianiu mięśni, lecznicze kąpiele mogą być stosowane w wielu innych klinikach oraz sanatoriach. Pokonanie bólu, wykonywanie ćwiczeń oddechowych czy też relaksacja to zalety korzystania z wody i jej niezwykłych właściwości.

Masaż wirowy kończyn dolnych - hydroterpia
Masaż wirowy kończyń dolnych w Sanatorium Bristol Art & SPA

Leczenie wodą może przybierać różne formy. Oto te, które ze względu na powszechność niektórych schorzeń stosowane są najczęściej:

 • bicze szkockie - metoda stosowana w chorobach krążenia, zanikach mięśniowych, w leczeniu schorzeń układu kostno-stawowego, a także wspomagająco w odchudzaniu i zwalczaniu cellulitu,
 • nasiadówki – taka terapia stosowana jest zazwyczaj w przypadku problemów kobiecych, a w szczególności w chwili, gdy problemem jest stan zapalny pochwy lub hemoroidy,
 • kąpiele lecznicze – ich najczęstszym rezultatem jest poprawa metabolizmu oraz krążenia, choć wiele zależy tu od rodzaju kąpieli oraz wody zastosowanej podczas takiej terapii,
 • hydromasaże podwodne - efektem leczniczym jest rozluźnienie mięśni, poprawa krążenia krwi i przemiany materii, masaże tego typu często połączone są koloroterapią,
 • masaże wirowe kończyn dolnych i górnych - pomagają w zmniejszeniu obrzęków, łagodzą bóle i poprawiają ukrwienie, najczęściej stosowane w stanach pourazowych, reumatycznych i zwyrodnieniowych oraz w przewlekłym zapaleniu stawów,
 • łaźnie parowe – pomagają m. in. w walce z bólem mięśni oraz stawów, choć zazwyczaj są stosowane w przypadku problemów związanych z układem oddechowym,
 • okłady z lodem – to terapia, która stosowana jest w przypadku obrzęków powstałych jako skutek urazu mechanicznego lub też stanu zapalnego,
 • aerobik wodny – to z jednej strony skuteczne leczenie, z drugiej – nowa forma aktywności ruchowej. Aerobik taki pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami, jest też doskonałą formą aktywności dla tych, którym dokuczają stawy.

Woda może zaskoczyć nas swymi właściwościami. Odpowiednio wykorzystana w walce z chorobami hydroterapia każdemu z nas może pomóc w odzyskaniu zdrowia i dobrej formy.

Hydroterapia - najlepsze ośrodki w Polsce:
 • Miasto: Okole koło Starogardu Gdańskiego

  Rezydencja Live jest największą i najnowocześniejszą kliniką rehabilitacyjną na Pomorzu. Zajmuje się leczeniem przewlekłego i nagłego bólu, chorobami cywilizacyjnymi, rehabilitacją po udarach, wylewach, operacjach w luksusowej oprawie przy użyciu najnowocześniejszych  światowych hitów leczniczych i wykwalifikowanej kadry medycznej. »

 • Miasto: Ciechocinek

  W Sanatorium świadczymy usługi na rzecz pacjentów, kuracjuszy pełnopłatnych oraz gości hotelowych. Dysponujemy znakomitą bazą zabiegową z basenem solankowym. Organizujemy turnusy rehabilitacyjne dofinansowane z PFRON, pobyty lecznicze, pobyty kuracyjne, pakiety usprawniające i rehabilitacyjne, wczasy dla seniorów, pobyty długoterminowe dla seniorów. »

 • Miasto: Polanica-Zdrój

  Sanatorium i uzdrowisko Polanica to idealne miejsce dla wszystkich alergików, rodzin i ich dzieci, a także dla osobób starszych. Nasza kadra składająca się z pomocy medycznej, dietetycznej i szefa kuchni profesjonalnie zadba o Państwa zdrowie, łącząc ruch z leczniczą i przepyszną kuchnią oraz zabiegami wodoleczniczymi i fizjoterapią. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Ustka

  Hotel Grand Lubicz to największy i najlepiej wyposażony kompleks wypoczynkowy na Pomorzu Środkowym. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku, gdzie poza luksusowymi pokojami znajduje się atrakcyjna strefa Spa & Wellness oraz kompleksowa strefa Medical, a urokliwa okolica dodatkowo sprzyja aktywnym formom wypoczynku. »

 • Miasto: Wieniec-Zdrój

  Bazując na naturalnych surowcach leczniczych oraz szerokiej gamie zabiegów leczniczych wykonywanych przez  doświadczony i życzliwy personel  stworzyliśmy  możliwość kompleksowego leczenia i rehabilitacji w schorzeniach: ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, neurologicznych,  kardiologicznych i nadciśnienia tętniczego. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Willa mieści w sobie szesnaście gustownie urządzonych apartamentów wraz z bogato wyposażona strefa Medical & Wellness z siłownią. We współpracy z Centrum Odnowy Revita oferujemy również szeroką gamę zabiegów z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Zabiegi wykonywane są przez dyplomowany personel i zespół lekarzy - specjalistów medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Busko Zdrój

  Lawendowy Zdrój Pensjonat Medyczny&SPA to nowopowstały, luksusowy kompleks hotelowo-uzdrowiskowy. Podczas leczenia w naszym Ośrodku wykorzystujemy naturalne surowce, takie jak wody siarczkowe i borowinę w połączniu z Holistyczną Medycyną Manualną, w której się specjalizujemy. »

 • Miasto: Augustów

  Augustów Medical SPA to jedyny taki obiekt w województwie podlaskim. W czasie pobytu u nas skorzystać można z wielu zabiegów. Specjalizujemy się w leczeniu: chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, naczyń obwodowych, osteoporozy, a także w podnoszeniu odporności. »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Kompleks uzdrowiskowy usytuowany jest w ścisłym centrum Buska-Zdroju. Obok bogatych zasobów naturalnych: leczniczych wód siarczkowcyh, jodkowo-bromowych i borowiny, do Państwa dyspozycji oddajemy najwyższej klasy sprzęt medyczny, rehabilitacyjny oraz doświadczony zespół. »

 • Miasto: Karpacz

  W Hotelu Artus czekają na Państwa komforotwe i przytulne pokoje. Bezpośrednie sąsiedztwo Karkonoskiego Parku Narodowego oraz nasze Centrum Rehabilitacji pozwolą Państwu odpocząć i dojść do zdrowia. Specjalizujemy się w rehabilitacji medycznej, sportowej i zawodowej. »

 • Miasto: Świeradów Zdrój

  Malinowy Dwór to nowoczesny hotel Medical SPA  z centrum rehabilitacji i odnową biologiczną. Jest pierwszym obiektem, który zdobył i posiada tytuł najlepszego Resortu SPA w Polsce.  Centrum Rehabilitacji Malinowy Dwór działa w oparciu o najsilniejszą na świecie wodę siarczkową. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Nasz czterogwiazdkowy hotel to miejsce, gdzie oprócz wypoczynku można skorzystać z leczniczej kuracji w naszym wyjątkowym Medical SPA oraz odprężyć się i zadbać o piękny wygląd w strefie Beauty & Wellness SPA. Oferujemy także intensywną i profesjonalną rehabilitację. »

 • Miasto: Ustroń

  Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe "Ustroń" S.A. dysponuje kompleksem czterech sanatoriów: "Kos", "Równica", "Narcyz" oraz "Rosomak". W Ustroniu leczy się głównie choroby reumatyczne i narządu ruchu, serca i naczyń krwionośnych, neurologiczne i układu oddechowego, cukrzycę i otyłość. »

 • Miasto: Tyczn

  Reh-MediQ specjalizuje się w rehabilitacji medycznej. Zgodnie z nowoczesnym modelem fizjoterapii oferujemy kompleksową opiekę diagnostyczna i zabiegową. Przebieg leczenia i rehabilitacji nadzorują lekarze specjaliści: rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii oraz fizjoterapeuci. »

 • Miasto: Solec Zdrój

  Malinowy Zdrój  to nowoczesny hotel Medical SPA  z centrum rehabilitacji i odnową biologiczną.  Jest pierwszym w Polsce obiektem, który zdobył i posiada niemiecki Certyfikat Medical Wellness potwierdzający europejski standard jakości usług. Wielokrotny zwycięzca prestiżowych konkursów. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej