Przyczyny, objawy i leczenie skoliozy

Czym jest skolioza? To zniekształcenie boczne kręgosłupa oraz jego odchylenie od naturalnego kształtu. Najczęściej deformacja ta pojawia się w odcinku piersiowym i lędźwiowym. Skrzywienie kręgosłupa, znane tez jako skolioza, jest częstą przypadłością. Co warto wiedzieć na temat tej dolegliwości? W jaki sposób można chronić swój kręgosłup przed tego typu problemami?

Skolioza - skrzywienie kręgosłupa
Skolioza i kręgosłup prawidłowy

Skolioza i jej objawy

Skolioza objawia się w bardzo charakterystyczny sposób. Widoczne skrzywienie kręgosłupa to najczytelniejszy symptom tej choroby. Objawem, który jednocześnie jest przyczyną wielu problemów z poruszaniem się oraz samopoczuciem, są też bóle kręgosłupa. Są one dość częsta przypadłością dzieci w okresie dojrzewania, są też problemem, którego ignorować nie można. Warto pamiętać, że każde nienaturalne wygięcie kręgosłupa może oznaczać początek poważnych problemów, zatem szybka wizyta u lekarza jest w takiej sytuacji szczególnie zalecana.

Skutkiem skoliozy jest również zniekształcenie klatki piersiowej oraz związane z tym faktem coraz większe problemy z oddychaniem. Osoby mające taki problem stają się bardziej podatne na choroby płuc, spada również wydolność ich narządów wewnętrznych. W efekcie wszystkich tych problemów skolioza prowadzi do znacznego pogorszenia sprawności fizycznej, zaś w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci.

Jakie są przyczyny skoliozy?

Skolioza to dolegliwość, która może się rozwijać z wielu powodów. Bardzo często główną przyczyną okazuje się nieprawidłowe ułożenie miednicy lub problemy związane z nogami np. nierówne kończyny. Mogą do niej prowadzić również utrwalone zmiany w obrębie kręgosłupa. Deformacja ta najczęściej dotyczy kobiet, istnieje również przypuszczenie, iż predyspozycje do tej choroby mogą być dziedziczone. Genetyka oraz choroby mięśni to kolejne czynniki, które mogą wpływać na rozwój tej dolegliwości. Bywa i tak, że skrzywienie kręgosłupa pojawia się jako efekt rozwijającej się choroby nowotworowej. W każdym przypadku niezbędne staje się podjęcie odpowiedniego leczenia oraz profesjonalna opieka lekarska.

Na czym polega leczenie skoliozy?

Skolioza, która sama w sobie nie powoduje bólu, wymaga odpowiedniego leczenia. Jego brak może prowadzić do takich problemów, jak ogólne zniekształcenie tułowia oraz znaczna deformacja kręgosłupa. Leczenie skoliozy w wielu przypadkach polega na leczeniu tej choroby, która doprowadziła do pojawienia się problemów z kręgosłupem. W wielu przypadkach skrzywienie kręgosłupa wymaga noszenia specjalnego gorsetu, który najczęściej stosowany jest w przypadku dzieci i młodzieży. Metodą, która bywa często wykorzystywana w walce ze skoliozą, są też impulsy elektryczne. Głównym celem ich stosowania jest pobudzanie mięśni kręgosłupa, dzięki czemu można skutecznie walczyć ze skrzywieniem.

Choć skolioza, wykryta w porę i odpowiednio leczona, nie stanowi poważniejszego problemu zdrowotnego, może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Brak leczenia może mieć jednak poważne konsekwencje, o czym należy pamiętać. Krzywy kręgosłup to wielkie zagrożenie dla układu oddechowego oraz dla serca, a im silniejsze skrzywienie, tym trudniej tym narządom wywiązywać się ze swych zadań. W efekcie skolioza, tak często ignorowana i nieleczona, może z znacznym stopniu wpływać na ogólny stan zdrowia i stać się poważnym zagrożeniem dla naszego życia. Skolioza nie tylko pogarsza jakość życia, ale prowadzi do dalszych problemów ze zdrowiem. Lekarze alarmują zatem, aby nie lekceważyć niepokojących symptomów, zaś w przypadku stwierdzenia deformacji kręgosłupa zgłosić się do lekarza.

Leczenie skoliozy - rekomendowane ośrodki rehabilitacyjne:
 • Miasto: Kraków

  Ortopedicum jest nowoczesnym ośrodkiem ortopedii i rehabilitacji. Oferuje kompleksową opiekę w pełnym zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W ofercie szpitala jest ponad 100 typów zabiegów w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Głównym obszarem działalności medycznej szpitala jest protezoplastyka stawu biodrowego i kolanowego. »

 • Miasto: Polanica-Zdrój

  Sanatorium i uzdrowisko Polanica to idealne miejsce dla wszystkich alergików, rodzin i ich dzieci, a także dla osobób starszych. Nasza kadra składająca się z pomocy medycznej, dietetycznej i szefa kuchni profesjonalnie zadba o Państwa zdrowie, łącząc ruch z leczniczą i przepyszną kuchnią oraz zabiegami wodoleczniczymi i fizjoterapią. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Ustka

  Hotel Grand Lubicz to największy i najlepiej wyposażony kompleks wypoczynkowy na Pomorzu Środkowym. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku, gdzie poza luksusowymi pokojami znajduje się atrakcyjna strefa Spa & Wellness oraz kompleksowa strefa Medical, a urokliwa okolica dodatkowo sprzyja aktywnym formom wypoczynku. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Jelenia Góra

  Viva Medica to ultranowoczesna klinika świadcząca szeroką gamę zabiegów z zakresu rehabilitacji i nieinwazyjnej estetyki ciała. Wady postawy, schorzenia neurologiczne, bóle kręgosłupa, nadwaga i otyłość, nadmiar tkanki tłuszczowej - wszystkie te schorzenia i problemy można skutecznie wyleczyć w Centrum Viva Medica. »

 • Miasto: Bobrowniki (k. Zielonej Góry)

  Meditour Villa Uroczysko to ośrodek oferujący turnusy rehabilitacyjne, połączone z diagnostyką i kierunkowym leczeniem, a także wypoczynkiem oraz atrakcjami turystycznymi. Pomożemy Państwu uporać się m.in. z zapaleniem stawów, zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa czy też ostrą chorobą reumatyczną. Współpracujemy z Centrum Medycznym Aldemed w Zielonej Górze. »

 • Miasto: Wieniec-Zdrój

  Bazując na naturalnych surowcach leczniczych oraz szerokiej gamie zabiegów leczniczych wykonywanych przez  doświadczony i życzliwy personel  stworzyliśmy  możliwość kompleksowego leczenia i rehabilitacji w schorzeniach: ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, neurologicznych,  kardiologicznych i nadciśnienia tętniczego. »

 • Miasto: Sopot

  Zakres świadczeń zdrowotnych w Centrum Rehabilitacji Mewa obejmuje kompleksową rehabilitację ortopedyczną, neurologiczną, pourazową, powypadkową, poudarową, sportową, jak również szereg profilaktycznych programów prozdrowotnych. Jest to pierwsza tak kompleksowo wykonującą swoje usługi placówka rehabilitacyjna w Sopocie. »

 • Miasto: Przecław (Szczecin)

  Centrum Rehabilitacji to nowoczesny podmiot leczniczy, specjalizujący się w intensywnej rehabilitacji osób po: operacjach ortopedycznych, urazach, wypadkach, wylewach, udarach, kontuzjach sportowych, a także pozostałych dolegliwościach utrudniających sprawność fizyczną. Oferujemy rehabilitację dzienną oraz pobyty lecznicze – turnusy rehabilitacyjne. »

 • Miasto: Busko Zdrój

  Lawendowy Zdrój Pensjonat Medyczny&SPA to nowopowstały, luksusowy kompleks hotelowo-uzdrowiskowy. Podczas leczenia w naszym Ośrodku wykorzystujemy naturalne surowce, takie jak wody siarczkowe i borowinę w połączniu z Holistyczną Medycyną Manualną, w której się specjalizujemy. »

 • Miasto: Augustów

  Augustów Medical SPA to jedyny taki obiekt w województwie podlaskim. W czasie pobytu u nas skorzystać można z wielu zabiegów. Specjalizujemy się w leczeniu: chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, naczyń obwodowych, osteoporozy, a także w podnoszeniu odporności. »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Kompleks uzdrowiskowy usytuowany jest w ścisłym centrum Buska-Zdroju. Obok bogatych zasobów naturalnych: leczniczych wód siarczkowcyh, jodkowo-bromowych i borowiny, do Państwa dyspozycji oddajemy najwyższej klasy sprzęt medyczny, rehabilitacyjny oraz doświadczony zespół. »

 • Miasto: Warszawa

  Carolina Medical Center to prywatny szpital ortopedii, medycyny sportowej i neurochirurgii kręgosłupa świadczący kompleksowe usługi od zdiagnozowania problemu poprzez leczenie operacyjne do rehabilitacji. Główne obszary działalności ośrodka to leczenie chorób narządów ruchu, urazów układu kostnego i tkanek miękkich. »

 • Miasto: Karpacz

  W Hotelu Artus czekają na Państwa komforotwe i przytulne pokoje. Bezpośrednie sąsiedztwo Karkonoskiego Parku Narodowego oraz nasze Centrum Rehabilitacji pozwolą Państwu odpocząć i dojść do zdrowia. Specjalizujemy się w rehabilitacji medycznej, sportowej i zawodowej. »

 • Miasto: Świeradów Zdrój

  Malinowy Dwór to nowoczesny hotel Medical SPA  z centrum rehabilitacji i odnową biologiczną. Jest pierwszym obiektem, który zdobył i posiada tytuł najlepszego Resortu SPA w Polsce.  Centrum Rehabilitacji Malinowy Dwór działa w oparciu o najsilniejszą na świecie wodę siarczkową. »

 • Miasto: Sopot

  Wiktormed to centrum rehabilitacyjne, gdzie stosuje się najnowsze zabiegi regeneracyjne i sukcesywnie zwalcza się schorzenia związane z narządami ruchu. Nasz personel specjalizuje się m. in. w medycynie sportowej, neurologii, reumatologii, ortopedii, medycynie kosmetycznej i pediatrii. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Nasz czterogwiazdkowy hotel to miejsce, gdzie oprócz wypoczynku można skorzystać z leczniczej kuracji w naszym wyjątkowym Medical SPA oraz odprężyć się i zadbać o piękny wygląd w strefie Beauty & Wellness SPA. Oferujemy także intensywną i profesjonalną rehabilitację. »

 • Miasto: Ustroń

  Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe "Ustroń" S.A. dysponuje kompleksem czterech sanatoriów: "Kos", "Równica", "Narcyz" oraz "Rosomak". W Ustroniu leczy się głównie choroby reumatyczne i narządu ruchu, serca i naczyń krwionośnych, neurologiczne i układu oddechowego, cukrzycę i otyłość. »

 • Miasto: Tyczn

  Reh-MediQ specjalizuje się w rehabilitacji medycznej. Zgodnie z nowoczesnym modelem fizjoterapii oferujemy kompleksową opiekę diagnostyczna i zabiegową. Przebieg leczenia i rehabilitacji nadzorują lekarze specjaliści: rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii oraz fizjoterapeuci. »

 • Miasto: Solec Zdrój

  Malinowy Zdrój  to nowoczesny hotel Medical SPA  z centrum rehabilitacji i odnową biologiczną.  Jest pierwszym w Polsce obiektem, który zdobył i posiada niemiecki Certyfikat Medical Wellness potwierdzający europejski standard jakości usług. Wielokrotny zwycięzca prestiżowych konkursów. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej