Echosklerotarpia - piankowa pod kontrolą USG

Zabieg echoskleroterapii jest rozwinięciem tradycyjnej skleroterapii, w której lek wstrzykuje się do żyły w postaci płynnej. Podobnie jak inne techniki zamykania chorej żyły od wewnątrz, odbywa się pod kontrolą USG. Dzięki temu lekarz może precyzyjnie podać lek nawet do żyły położonej głębiej i niewidocznej gołym okiem. Przy tradycyjnej skleroterapii, tylko pod kontrolą wzroku wstrzykuje roztwór do wnętrza żylaka. Echoskleroterapia to doskonałe rozwiązanie zarówno, by usunąć duże żylaki, jak i te drobniejsze, a nawet pajączki.

Zabieg echoskleroterapii pianą pod kontrolą USG
Zabieg echoskleroterapii

Echoskleroterapia - jak wygląda i na czym polega zabieg leczenia żylaków?

Zabieg wykonuje się w gabinecie lekarskim. Aby usunąć żylaki za pomocą echoskleroterapii, chirurg nakłuwa żyły w kilku miejscach (zależnie od wielkości żylaków). A kiedy trzeba usunąć większe żylaki, wykonuje się kilka zabiegów. Należy pamiętać, że przed zabiegiem znieczulenie nie jest potrzebne. Igła, którą podaje się preparat, jest bardzo cienka, nawet trzykrotnie cieńsza od tej, której używa się do pobierania krwi. Wkłucie jej w żyłę jest zatem bezbolesne. Natomiast należy bezwzględnie poinformować lekarza przed zabiegiem o tym, jeżeli jesteście uczuleni na jakieś leki.

W trakcie zabiegu chirurg przykłada do chorej nogi głowicę aparatu USG i wstrzykuje lek w postaci piany (płyn zamieszany z powietrzem – przypomina ubite białko kurzego jajka). W spienionej postaci preparat dłużej utrzymuje się w żyle niż w formie płynnej. Jest też lepiej widoczny na monitorze USG – pojawia się w postaci świecących punktów. Gdy lek dotrze do miejsc z żylakami, powoduje uszkodzenie ścianek chorej żyły, jej obkurczenie, krew przestaje płynąć i żylak stopniowo zanika. Zapada się pod skórę i przestaje być widoczny także na jej powierzchni. Zabieg trwa około 20-30 minut czasu.

Po zabiegu lekarz wkłada na nogę uciskową pończochę. Trzeba ją nosić jeszcze przez dwie doby, bez zdejmowania do snu. Po zabiegu możesz wrócić do normalnych zajęć. Kiedy przyjdziesz na wizytę kontrolną, lekarz powie ci, jak długo jeszcze potrzebna jest kompresoterapia i w jakiej formie, potrzebna jest nadal pończocha uciskowa czy wystarczy podkolanówka. Pamiętaj również, aby chronić skórę przed słońcem i światłem UVA i UVB przez minimum 6 tygodni po zabiegu.

Natomiast należy wiedzieć, że echoskleroterapia z tumescencją to jedna z nowoczesnych technik leczenia żylaków i pajączków. W okolicę żyły przed takim zabiegiem skleroterapii lekarz wstrzykuje specjalny płyn, tzw. tumescencyjny. Jest to mieszanka kilku różnych środków. Powodują one między innymi obrzmienie tkanek wokół chorej żyły. Dzięki temu zmniejsza ona swoją średnicę, co pozwala lekarzowi na użycie mniejszych stężeń środków zamykających żyłę. Dzięki temu jeszcze bardziej obniża się ryzyko powikłań po zabiegu. Choć powikłania zdarzają się bardzo rzadko, mogą pojawić się w postaci stanów zapalnych czy przebarwień.

Echoskleroterapia - najlepsze kliniki i gabinety w Polsce:
 • Miasto: Warszawa

  Revival Clinic to renomowana placówka specjalizująca się w nowoczesnych, innowacyjnych metodach leczenia z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii, dermatologii estetycznej i ogólnej, ginekologii estetycznej i ogólnej, kosmetologii, laryngologii, chirurgii, proktologii i flebologii. Pracują w niej wysoko wykwalifikowani specjaliści zapewniający usługi na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Świebodzice

  Centrum Medycyny Estetycznej w Świebodzicach specjalizuje się w zabiegach na twarzy i prowadzi zaawansowane prace nad regeneracją biologiczną całego ciała. W Centrum przyjmują specjaliści z różnych dziedzin: chirurgii, dermatologii, endokrynologii, seksuologii, dietetyki, hirudoterapii, kosmetologii. Dysponujemy zapleczem zabiegowym i profesjonalnym sprzętem. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Koszalin

  Profesjonalna klinika chirurgiczna wyróżniająca się wieloletnim doświadczeniem, której nadrzędnym celem jest zagwarantowanie najwyżej jakości kompleksowej opieki medycznej i zagwarantowanie bezpieczeństwa pacjentom. Konsultacje i zabiegi w zakresie: chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznej, neurochirurgii, ginekologii, laryngologii, badania USG i endoskopowe. »

 • Miasto: Łódź

  Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skóry oraz korektą defektów natury estetycznej. Na rynku usług dermatologicznych posiadamy 10 letnie doświadczenie, zapewniając Pacjentom jak najlepszą diagnostykę i skuteczne leczenie. Wszystkie zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są przez specjalistów we współpracy z dermatologiem, kosmetologiem oraz chirurgiem. »

 • Miasto: Poznań

  Klinika oferuje szerokie spektrum zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii i kosmetologii wykonywane przez doświadczonych specjalistów medycyny estetycznej, przy użyciu najnowszych rozwiązaniań technologicznych co gwarantuje doskonałe efekty. »

 • Ustroń / Sieć Oddziałów w Polsce

  Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca świadczą najnowsze metody leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych w swojej sieci nowoczesnych oddziałów kardiologicznych i angiologicznych, gdzie dysponują łącznie około 134 łóżkami hospitalizacyjnymi i obecnie zatrudniają ponad 233 lekarzy. »

 • Miasto: Katowice

  Centrum Estetyki Ciała jest nowoczesną kliniką zajmująca się chirurgią kosmetyczną, medycyną estetyczną. Nasi lekarze specjalizują się w zabiegach poprawiających sylwetkę ciała,odmładzających twarz i usuwających schorzenia skóry przy użyciu nowoczesnych technik laserowych. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej