Nordic walking w rehabilitacji ruchowej kręgosłupa

Trzeba zacząć od tego, że maszerowanie kijkami to praktycznie same korzyści dla naszego organizmu, a co za tym idzie również dla zdrowia. Taki marsz rozładuje codzienny stres, wzmocni naszą kondycję oraz dotleni cały organizm. Dorosła osoba podczas takiego marszu spali więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru, natomiast dla dzieci taki trening może okazać się świetną zabawą oraz dobrym ćwiczeniem na mocny kręgosłup.

Nordic walking w rehabiltacji kręgosłupa
Nordic walking

Dlaczego nordic walking stanowi ulgę dla naszego kręgosłupa?

Zdarza się, że unikamy ruchu, bo dokucza nam odcinek lędźwiowy kręgosłupa lub bolą nas plecy, przez co boimy się tego, aby jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym nie sprowokować bólu. Nie należy jednak się bać, ponieważ nordic walking to bardzo bezpieczna dla kręgosłupa forma aktywności fizycznej. Ten rodzaj aktywności zalecany jest nawet podczas trwającej rehabilitacji. W odróżnieniu do zwykłego spaceru, równomiernie obciąża układ mięśniowy, a regularny trening wzmacnia mięśnie podtrzymujące kręgosłup.

Zalety i korzyści marszu z kijkami (nordic walking)

Marsz z kijkami to nie tylko nowa moda. To ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu oraz na poprawienie swej kondycji. Ten sport może uprawiać każdy, bez względu na płeć i wiek. Wystarczy zaopatrzyć się w wygodne buty i odpowiednie kijki. Chodzić można praktycznie wszędzie. Dobrze, jeśli można wyjechać poza miasto i potrenować marsz i kijkami w otoczeniu zieleni, wśród łąk i lasów, tam gdzie powietrze jest czyste. Są i tacy, którzy łączą przyjemne z pożytecznym. Kijki towarzyszą im zatem podczas długich, pieszych wędrówek, w trakcie których zwiedza się ciekawe miejscowości lub maszeruje po górskich szlakach. Marsz z kijami dla takich wędrowców to praktyczny dodatek do sprzętu turystycznego. Ciężar ciała rozkłada się, odciążone są kolana i stawy, co ma duże znaczenie podczas długich wędrówek.

Ci, którzy nie mają zbyt wielkich możliwości związanych z wyjazdem poza miasto, mogą ćwiczyć marsz z kijkami w miejskim parku. Każde miejsce nadaje się to uprawiania tego sportu. Jakie są zalety takiego marszu z kijkami? W jaki sposób ta forma aktywności fizycznej wpływa na nasze zdrowie?

Nordic walking - korzyści zdrowotne

Nordic walkingPrzede wszystkim specjalne kijki stosowane podczas marszu pozwalają korzystać z długich wędrówek tym, którzy mają problemy z kolanami. Kijki pozwalają odciążyć nie tylko kręgosłup, ale też kolana, zatem są zalecane osobom przechodzącym przez rehabilitację. Marsz z kijkami pozwala wzmocnić ciało i poszczególne partie mięśni, przez co przyczynia się do poprawy wyglądu i pozwala ukształtować piękną sylwetkę. W czasie marszu z kijkami pracują liczne partie mięśni, nie tylko nogi. Aktywne są w tym czasie również mięśnie brzucha, pleców oraz ramion. Dzięki temu mięśnie pięknie i równomiernie się rozwijają.

Marsze z kijkami do nie tylko świetny sposób dla tych, którzy chcą bez specjalnego zamęczania się poprawić swą formę. To również świetna metoda na pozbycie się zbędnych kilogramów i rewelacyjny sposób na odchudzanie. Dzięki temu, że podczas marszu z kijkami pracuje tak wiele mięśni, spala się zdecydowanie więcej kalorii niż podczas tradycyjnego marszu. Dzięki temu szybciej można zredukować swą wagę i cieszyć się piękniejszą i zgrabniejszą sylwetką. Warto zatem wybrać odpowiednie dla siebie kijki i rozpocząć regularne marsze z nimi. Korzyści to lepsza forma, lepsze samopoczucie, zdrowie i uroda.

Jak dobrze dobrać odpowiednie kije?

Należy pamiętać, że przy doborze kijków ważna jest ich odpowiednia długość. Tą długość możemy obliczyć według prostego wzoru 0, 66 x wzrost w centymetrach. Pamiętajmy również, że bardzo ważny jest też prawidłowy sposób chodzenia. Jakie są najczęstsze błędy? Najczęstszym błędem jest stawianie kijków przed sobą, pod kątem prostym do podłoża lub podpieranie się nimi, zamiast odpychania. Wtedy niestety chodzenie z kijkami nie przynosi oczekiwanych przez nas efektów.

Rehabilitacja kręgosłupa - rekomendowane ośrodki w Polsce:
 • Miasto: Ciechocinek

  W Sanatorium świadczymy usługi na rzecz pacjentów, kuracjuszy pełnopłatnych oraz gości hotelowych. Dysponujemy znakomitą bazą zabiegową z basenem solankowym. Organizujemy turnusy rehabilitacyjne dofinansowane z PFRON, pobyty lecznicze, pobyty kuracyjne, pakiety usprawniające i rehabilitacyjne, wczasy dla seniorów, pobyty długoterminowe dla seniorów. »

 • Miasto: Kraków

  Ortopedicum jest nowoczesnym ośrodkiem ortopedii i rehabilitacji. Oferuje kompleksową opiekę w pełnym zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W ofercie szpitala jest ponad 100 typów zabiegów w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Głównym obszarem działalności medycznej szpitala jest protezoplastyka stawu biodrowego i kolanowego. »

 • Miasto: Polanica-Zdrój

  SCM oferuje odpłatne świadczenia zdrowotne w zakresie hospitalizacji w ramach Zespołu Chirurgii Jednego Dnia oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - w ramach Poradni Specjalistycznych. W ofercie: chirurgia plastyczna, medycyna estetyczna, okulistyka, chirurgia ogólna i naczyniowa, otolaryngologia, neurochirurgia, stomatologia, a także turnusy rehabilitacyjne. »

 • Miasto: Polanica-Zdrój

  Sanatorium i uzdrowisko Polanica to idealne miejsce dla wszystkich alergików, rodzin i ich dzieci, a także dla osobób starszych. Nasza kadra składająca się z pomocy medycznej, dietetycznej i szefa kuchni profesjonalnie zadba o Państwa zdrowie, łącząc ruch z leczniczą i przepyszną kuchnią oraz zabiegami wodoleczniczymi i fizjoterapią. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Ustka

  Hotel Grand Lubicz to największy i najlepiej wyposażony kompleks wypoczynkowy na Pomorzu Środkowym. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku, gdzie poza luksusowymi pokojami znajduje się atrakcyjna strefa Spa & Wellness oraz kompleksowa strefa Medical, a urokliwa okolica dodatkowo sprzyja aktywnym formom wypoczynku. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Jelenia Góra

  Viva Medica to ultranowoczesna klinika świadcząca szeroką gamę zabiegów z zakresu rehabilitacji i nieinwazyjnej estetyki ciała. Wady postawy, schorzenia neurologiczne, bóle kręgosłupa, nadwaga i otyłość, nadmiar tkanki tłuszczowej - wszystkie te schorzenia i problemy można skutecznie wyleczyć w Centrum Viva Medica. »

 • Miasto: Bobrowniki (k. Zielonej Góry)

  Meditour Villa Uroczysko to ośrodek oferujący turnusy rehabilitacyjne, połączone z diagnostyką i kierunkowym leczeniem, a także wypoczynkiem oraz atrakcjami turystycznymi. Pomożemy Państwu uporać się m.in. z zapaleniem stawów, zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa czy też ostrą chorobą reumatyczną. Współpracujemy z Centrum Medycznym Aldemed w Zielonej Górze. »

 • Miasto: Wieniec-Zdrój

  Bazując na naturalnych surowcach leczniczych oraz szerokiej gamie zabiegów leczniczych wykonywanych przez  doświadczony i życzliwy personel  stworzyliśmy  możliwość kompleksowego leczenia i rehabilitacji w schorzeniach: ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, neurologicznych,  kardiologicznych i nadciśnienia tętniczego. »

 • Miasto: Łódź

  Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Willa mieści w sobie szesnaście gustownie urządzonych apartamentów wraz z bogato wyposażona strefa Medical & Wellness z siłownią. We współpracy z Centrum Odnowy Revita oferujemy również szeroką gamę zabiegów z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Zabiegi wykonywane są przez dyplomowany personel i zespół lekarzy - specjalistów medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Sopot

  Zakres świadczeń zdrowotnych w Centrum Rehabilitacji Mewa obejmuje kompleksową rehabilitację ortopedyczną, neurologiczną, pourazową, powypadkową, poudarową, sportową, jak również szereg profilaktycznych programów prozdrowotnych. Jest to pierwsza tak kompleksowo wykonującą swoje usługi placówka rehabilitacyjna w Sopocie. »

 • Miasto: Przecław (Szczecin)

  Centrum Rehabilitacji to nowoczesny podmiot leczniczy, specjalizujący się w intensywnej rehabilitacji osób po: operacjach ortopedycznych, urazach, wypadkach, wylewach, udarach, kontuzjach sportowych, a także pozostałych dolegliwościach utrudniających sprawność fizyczną. Oferujemy rehabilitację dzienną oraz pobyty lecznicze – turnusy rehabilitacyjne. »

 • Miasto: Busko Zdrój

  Lawendowy Zdrój Pensjonat Medyczny&SPA to nowopowstały, luksusowy kompleks hotelowo-uzdrowiskowy. Podczas leczenia w naszym Ośrodku wykorzystujemy naturalne surowce, takie jak wody siarczkowe i borowinę w połączniu z Holistyczną Medycyną Manualną, w której się specjalizujemy. »

 • Miasto: Augustów

  Augustów Medical SPA to jedyny taki obiekt w województwie podlaskim. W czasie pobytu u nas skorzystać można z wielu zabiegów. Specjalizujemy się w leczeniu: chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, naczyń obwodowych, osteoporozy, a także w podnoszeniu odporności. »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Kompleks uzdrowiskowy usytuowany jest w ścisłym centrum Buska-Zdroju. Obok bogatych zasobów naturalnych: leczniczych wód siarczkowcyh, jodkowo-bromowych i borowiny, do Państwa dyspozycji oddajemy najwyższej klasy sprzęt medyczny, rehabilitacyjny oraz doświadczony zespół. »

 • Miasto: Warszawa

  Carolina Medical Center to prywatny szpital ortopedii, medycyny sportowej i neurochirurgii kręgosłupa świadczący kompleksowe usługi od zdiagnozowania problemu poprzez leczenie operacyjne do rehabilitacji. Główne obszary działalności ośrodka to leczenie chorób narządów ruchu, urazów układu kostnego i tkanek miękkich. »

 • Miasto: Karpacz

  W Hotelu Artus czekają na Państwa komforotwe i przytulne pokoje. Bezpośrednie sąsiedztwo Karkonoskiego Parku Narodowego oraz nasze Centrum Rehabilitacji pozwolą Państwu odpocząć i dojść do zdrowia. Specjalizujemy się w rehabilitacji medycznej, sportowej i zawodowej. »

 • Miasto: Świeradów Zdrój

  Malinowy Dwór to nowoczesny hotel Medical SPA  z centrum rehabilitacji i odnową biologiczną. Jest pierwszym obiektem, który zdobył i posiada tytuł najlepszego Resortu SPA w Polsce.  Centrum Rehabilitacji Malinowy Dwór działa w oparciu o najsilniejszą na świecie wodę siarczkową. »

 • Miasto: Sopot

  Wiktormed to centrum rehabilitacyjne, gdzie stosuje się najnowsze zabiegi regeneracyjne i sukcesywnie zwalcza się schorzenia związane z narządami ruchu. Nasz personel specjalizuje się m. in. w medycynie sportowej, neurologii, reumatologii, ortopedii, medycynie kosmetycznej i pediatrii. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Nasz czterogwiazdkowy hotel to miejsce, gdzie oprócz wypoczynku można skorzystać z leczniczej kuracji w naszym wyjątkowym Medical SPA oraz odprężyć się i zadbać o piękny wygląd w strefie Beauty & Wellness SPA. Oferujemy także intensywną i profesjonalną rehabilitację. »

 • Miasto: Ustroń

  Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe "Ustroń" S.A. dysponuje kompleksem czterech sanatoriów: "Kos", "Równica", "Narcyz" oraz "Rosomak". W Ustroniu leczy się głównie choroby reumatyczne i narządu ruchu, serca i naczyń krwionośnych, neurologiczne i układu oddechowego, cukrzycę i otyłość. »

 • Miasto: Tyczn

  Reh-MediQ specjalizuje się w rehabilitacji medycznej. Zgodnie z nowoczesnym modelem fizjoterapii oferujemy kompleksową opiekę diagnostyczna i zabiegową. Przebieg leczenia i rehabilitacji nadzorują lekarze specjaliści: rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii oraz fizjoterapeuci. »

 • Miasto: Rumia/Gdynia

  Hotel SPA Faltom**** to nowoczesny obiekt z 110 eleganckimi pokojami i 3 luksusowymi apartamentami. Położony jest 8 kilometrów od Gdyni i 25 km od lotniska Gdańsk-Rębiechowo. W hotelu znajduje się Centrum SPA & Wellness – jedno z największych w Polsce. »

 • Miasto: Solec Zdrój

  Malinowy Zdrój  to nowoczesny hotel Medical SPA  z centrum rehabilitacji i odnową biologiczną.  Jest pierwszym w Polsce obiektem, który zdobył i posiada niemiecki Certyfikat Medical Wellness potwierdzający europejski standard jakości usług. Wielokrotny zwycięzca prestiżowych konkursów. »

 • Miasto: Szczecin

  BALTICA Wellness & Spa to największe na Pomorzu Zachodnim centrum zdrowia i urody. Na 2000m2 czeka na Gości kompleksowa odnowa biologiczna, pełna rehabilitacja, usługi kosmetyczne, fryzjerskie, gastronomiczne oraz możliwość zakupu profesjonalnych kosmetyków i produktów SPA. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej