Retinoidy - składnik na trądzik i zmarszczki

Wiele osób ma problemy ze skórą. Prawie każdego za młodu dopada trądzik, pierwsze zmarszczki pojawiają się już w okolicy trzydziestego roku życia. Czy jest jakiś sposób, aby uzyskać piękną, gładką skórę? Okazuje się, że bardzo pomocne mogą być kosmetyki zawierające retinoidy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób działają, dlaczego są skuteczne i jak je stosować, czytaj dalej.

Retinoidy na zmarszczki i trądzik

Czym są retinoidy?

Retinoidy to pochodne retinolu, czyli witaminy A. Wykazują silne działanie przeciwtrądzikowe i odmładzające. Stosuje się je na skórę w formie kremu lub wewnętrznie. Retinoidy stosowane wewnętrznie działają najmocniej, dostępne są tylko na receptę i używa się ich na bardzo silny trądzik. Kosmetyki z retinoidami dobrze sobie radzą jako prewencja przeciw starzeniu się skóry oraz jako element walki z umiarkowanym trądzikiem.

Walka z trądzikiem

Aby wytłumaczyć, jak retinoidy pomagają zwalczyć trądzik, należy najpierw zrozumieć mechanizm jego powstawania. W skórze występują pory, które odprowadzają łój z gruczołów łojowych na jej powierzchnię. Jeśli nie przebiega to w sposób prawidłowy, pory są zablokowane, powstaje stan zapalny, który objawia się krostami i grudkami lub powstają zaskórniki. Aby temu zapobiec należy odblokowywać pory i je oczyszczać. Ręczne oczyszczanie poprzez wyciskanie zgromadzonego w porach łoju nie jest dobrym pomysłem. Skóra zostaje wtedy uszkodzona w miejscu naciskania, zostają zaczerwienienia, nieestetyczne ślady, w skrajnych przypadkach nawet dziury i blizny. W dodatku bakterie sprzyjające stanom zapalnym rozprzestrzeniane są na większą powierzchnię skóry.

Z pomocą przychodzą jednak retinoidy. Ich działanie objawia się szybszym złuszczaniu się naskórka. Pory są odblokowywane i mogą się oczyścić, łój znajduje ujście zamiast się gromadzić. W przypadku występowania blizn po trądziku, retinoidy pomagają skórze się z nimi uporać. Przyspieszają procesy złuszczania starej skóry i tworzenia nowej, zdrowej warstwy. Stymuluje również produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra jest gładsza.

Działanie przeciwzmarszczkowe

Wraz z wiekiem maleje naturalna zdolność skóry do produkcji kolagenu. Kolagen odpowiada za elastyczność i napięcie skóry, jest on podporą skóry. Gdy jest go mniej, skóra jest mniej jędrna, bez tej podpory skóra zaczyna obwisać, a także tworzą się zmarszczki. Niemożliwe jest dostarczenie sobie z zewnątrz kolagenu przez skórę, ponieważ cząsteczki kolagenu są duże i nie mogą przejść przez skórę, a zostają na jej powierzchni działając tylko do czasu zmycia ich z twarzy. Retinoidy stymulują produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra nie traci swojej jędrności, zachowuje na dłużej młody wygląd.

Działanie na przebarwienia słoneczne

Dzięki temu, że retinoidy przyspieszają proces złuszczania się skóry, przy regularnym ich stosowaniu przebarwienia słoneczne znacznie się zmniejszają. Jako że skłonność do tego rodzaju przebarwień rośnie z wiekiem, likwidowanie ich pomaga zachować młody wygląd skóry.

Jak stosować retinoidy?

Stosując retinoidy należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy: konieczne jest korzystanie na dzień z kremu z filtrem. Ponieważ retinoidy przyspieszają złuszczanie się naskórka, skóra bez niego ma mniejszą zdolność do walki ze słońcem. Bez ochrony przeciwsłonecznej mogą powstawać przebarwienia, z którymi właśnie stosując retinoidy chcemy walczyć. Należy też na czas kuracji zrezygnować z opalania i kąpieli słonecznych. Retinoidy są mocne w działaniu, wystarczy używać ich w małej ilości (krem w ilości wielkości ziarnka grochu na całą twarz lub mniej tylko na strefę T), jeden raz dziennie.

W przypadku zbyt wielkiego użycia, mogą podrażnić skórę i może ona się złuszczać zbyt szybko. Należy wtedy przerwać tymczasowo ich stosowanie do momentu zregenerowania się skóry, a następnie stosować je rzadziej np. co drugi dzień. W przypadku, gdy kosmetyki z retinoidami dostępne be recepty okażą się zbyt słabe, należy odwiedzić dermatologa, który może przypisać silniejsze środki. W przypadku stosowania retinoidów ze względu na trądzik, przez pierwsze kilka tygodni może się on nasilić. Dzieje się tak dlatego, że skóra oczyszcza się gwałtownie ze wszystkich zanieczyszczeń, które przedtem nie miały ujścia. Po pewnym czasie to mija i niedoskonałości jest mniej niż przed rozpoczęciem kuracji.

Rekomendowane kliniki i gabinety medycyny estetycznej:
 • Miasto: Warszawa

  Revival Clinic to renomowana placówka specjalizująca się w nowoczesnych, innowacyjnych metodach leczenia z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii, dermatologii estetycznej i ogólnej, ginekologii estetycznej i ogólnej, kosmetologii, laryngologii, chirurgii, proktologii i flebologii. Pracują w niej wysoko wykwalifikowani specjaliści zapewniający usługi na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Świebodzice

  Centrum Medycyny Estetycznej w Świebodzicach specjalizuje się w zabiegach na twarzy i prowadzi zaawansowane prace nad regeneracją biologiczną całego ciała. W Centrum przyjmują specjaliści z różnych dziedzin: chirurgii, dermatologii, endokrynologii, seksuologii, dietetyki, hirudoterapii, kosmetologii. Dysponujemy zapleczem zabiegowym i profesjonalnym sprzętem. »

 • Miasto: Warszawa

  KLINIKA ELITE od 1999 roku zapewnia swoim klientom dostęp do najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów. Klinika specjalizuje się w zabiegach odchudzających, usuwających cellulit, wykorzystujących światło lasera, a także tych z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. »

 • Miasto: Katowice

  Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach to nowoczesna, prywatna placówka świadcząca szeroki wachlarz kompleksowych usług medycznych, spełniających najwyższe, światowe standardy. Zdrowie naszych Pacjentów powierzamy autorytetom, najlepszym specjalistom w poszczególnych dziedzinach medycyny, lekarzom z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. »

 • Miasto: Warszawa

  Klinika medycyny estetycznej Face and Body Clinic oferuje szeroką gamę sprawdzonych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii i kosmetyki profesjonalnej. Świadczymy również porady i ustalamy programy dietetyczne, które pomogą bezpiecznie i zdrowo schudnąć. Tylko u nas znajdziesz wszystko, co spowoduje, że poczujesz się dobrze i będziesz piękne wyglądać. »

 • Miasto: Poznań

  Gabinet Medycyny Estetycznej Milbrandt świadczy najwyższej jakości, szereg usług z zakresu medycyny estetycznej. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w Milbrandt stosowane są tylko sprawdzone zabiegi skutecznie zatrzymujące naturalny wygląd na długie lata. Do zabiegów wykorzystywane są najwyższej jakości preparaty renomowanych firm. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Jelenia Góra

  Viva Medica to ultranowoczesna klinika świadcząca szeroką gamę zabiegów z zakresu rehabilitacji i nieinwazyjnej estetyki ciała. Wady postawy, schorzenia neurologiczne, bóle kręgosłupa, nadwaga i otyłość, nadmiar tkanki tłuszczowej - wszystkie te schorzenia i problemy można skutecznie wyleczyć w Centrum Viva Medica. »

 • Miasto: Łódź

  Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Willa mieści w sobie szesnaście gustownie urządzonych apartamentów wraz z bogato wyposażona strefa Medical & Wellness z siłownią. We współpracy z Centrum Odnowy Revita oferujemy również szeroką gamę zabiegów z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Zabiegi wykonywane są przez dyplomowany personel i zespół lekarzy - specjalistów medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie dermatologi , jak i również stomatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  San-Med Hair Transplant to profesjonalna klinika transplantacji włosów dr Artura Sandelewskiego, gdzie wykonuje się nowatorskie zabiegi przeszczepu włosów metodą BHT, FUE, FUT. W leczeniu łysienia stosujemy wszystkie metody z zakresu diagnostyki i medycyny włosa. Wykonujemy zabiegi mające na celu zahamowanie  procesów wypadania włosów. »

 • Miasto: Wrocław, Kraków, Gdynia

  Pragniemy zaoferować naszym Klientom najwyższe kompetencje, wiedzę i doświadczenie znakomitych specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej i kosmetologii. Wykonujemy nowatorskie nieinwazyjne zabiegi estetyczne na bazie kolagenu aktywnego biologicznie oraz innych naturalnych biopreparatów ANNA PIKURA. »

 • Miasto: Łódź

  Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skóry oraz korektą defektów natury estetycznej. Na rynku usług dermatologicznych posiadamy 10 letnie doświadczenie, zapewniając Pacjentom jak najlepszą diagnostykę i skuteczne leczenie. Wszystkie zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są przez specjalistów we współpracy z dermatologiem, kosmetologiem oraz chirurgiem. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika jest jednym z największych, renomowanych prywatnych ośrodków w kraju, wyspecjalizowanych w chirurgii plastycznej. Kilkunastoletnie doświadczenie, doskonała kadra medyczna, nowoczesna infrastruktura, a przede wszsytkim tysiące zadowolonych Pacjentów - to tylko niektóre cechy, które wyróżniają Klinikę Chirurgii Plastycznej Beauty Group. »

 • Miasto: Poznań

  Klinika oferuje szerokie spektrum zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii i kosmetologii wykonywane przez doświadczonych specjalistów medycyny estetycznej, przy użyciu najnowszych rozwiązaniań technologicznych co gwarantuje doskonałe efekty. »

 • Miasto: Gdynia

  Oferujemy kompleksową gamę zabiegów upiększających i mikropigmentację włosów HFS. Polecamy również masaże i zabiegi SPA oraz usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Pracujemy na urządzeniach HI-TECH, dzięki którym skutecznie likwidujemy problemy kosmetyczne twarzy i ciała. »

 • Miasto: Katowice

  Jesteśmy nowoczesną kliniką zajmującą się chirurgią kosmetyczną, medycyną estetyczną, dermatochirurgią, kosmetologią i odnową biologiczną. Nasi lekarze specjalizują się w laserowych zabiegach poprawiających sylwetkę ciała, odmładzających twarz i usuwających schorzenia skóry. »

 • Kraków | Katowice

  Oferujemy bogate spektrum zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, Anti-Aging i Beauty oraz profesjonalnej pielęgnacji ciała i twarzy. Sieć profesjonalnych Salonów Kosmetyczno - Dermatologicznych w Krakowie i Katowicach. »

 • Miasto: Kraków

  Medicor–Centrum Kosmetyki i Medycyny Estetycznej to zespół ekspertów. Kompleksowa pielęgnacja, najwyższa jakość produktów i urządzeń, odpowiednio dobrane suplementy, synergia współpracy lekarza z kosmetyczką i masażystą zapewniają optymalne efekty i satysfakcję klientów. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej