Wybielanie zębów martwych - bezmiazgowych

Zęby bezmiazgowe to takie, które są po leczeniu kanałowym, czyli potocznie zwane zębami martwymi. W wyniku próchnicy następują zmiany w zębie. Powstają ubytki i dziury. Wtedy do akcji wkracza stomatolog i przeprowadza leczenie endodontyczne. Zęby bezmiazgowe są bardziej podatne na przebarwienia, które wynikają najczęściej na skutek martwicy miazgi zębowej, ewentualnie w wyniku zastosowania specjalnych środków w trakcie zabiegu.

Wybielanie zębów martwych

Metody wybielania zębów martwych

Metod wybielania zębów bezmiazgowych jest kilka, jednak najczęściej stosowany jest nadtlenek wodoru. Zazwyczaj wybielanie zębów bezmiazgowych, czyli martwych, odbywa się poprzez umieszczenie specjalnych preparatów wybielających wewnątrz komory zęba.

Najpopularniejsze są dwie podstawowe metody wybielania:

 1. Intensywne - Power Bleaching
 2. Stopniowe - Walking Bleaching
Przygotowanie do zabiegu wybielania zębów martwych:

Przed rozpoczęciem procedury pacjentowi wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie a także fotografie zębów. Następnie dziąsła pacjenta zabezpiecza się specjalnym preparatem ochronnym lub po prostu wazeliną. Kolejnym krokiem jest umieszczenie koferdamu w jamie ustnej pacjenta. Stomatolog otwiera ząb martwy i usuwa z niego wypełnienie z jego komory oraz z korzeni, na głębokość około 2 milimetrów. Następnie sprawdza szczelność kanałów narzędziami endodontycznymi. Jeśli wystąpi nieszczelność, pacjenta czeka ponowne leczenie kanałowe. Jeśli jednak wypełnienie jest szczelne, to na spód komory a także ujścia kanałów nakłada specjalnie spreparowany cement. Jest to cement glass-jonomerowy. Często wzbogaca się go żywicą. Teraz stomatolog podejmuje decyzję o wyborze metody wybielania.

Jeśli lekarz wybierze intensywną metodę wybielania, czyli metodę termo katalityczną, to będzie postępował według poniższych kroków:

 1. Wytrawi komorę zęba kwasem fosforowym o stężeniu 37% - zabieg trwa około pół minuty.
 2. Do komory zęba nałoży preparat wybielający z nadboranem sodu – całość ogrzewana jest przez około 5 minut, przy czym zabieg jest powtarzany kilka razy.
 3. Po wybieleniu płucze dokładnie komorę zęba.
 4. Umieszcza w zębie wodorotlenek wapnia – neutralizacja niskiego PH po wybielaniu.
 5. Nakłada tymczasowe wypełnienie.

Po dwóch, trzech dobach stomatolog ocenia efekt wybielenia i jeśli jest zadowolony z wyniku, zakłada stałe wypełnienie.

Jeśli natomiast lekarz wybierze metodę stopniowego wybielania, będzie postępował według poniższej procedury:

 1. Usunie wierzchnią warstwę zębiny komorowej.
 2. Przy pomocy acetonu, eteru lub alkoholu odtłuści ściany oraz dno komory. Metoda zależy od lekarza.
 3. W komorze umieszcza specjalny preparat wybielający z wodą utleniającą. Najczęściej stosowane preparaty to Endoperox, Peroxidon, Superoxol.
 4. Na ząb nakłada szczelne wypełnienie, a także cement glass-jonomerowy.

Pamiętajmy, że w przypadku stopniowego wybielania zębów, na efekty należy poczekać nawet tydzień. Jeśli efekt zabiegu nie będzie zadowalający, stomatolog go powtórzy. Po osiągnięciu zadowalającego efektu, stomatolog usunie z zęba substancje wybielające i założy stałe wypełnienie. Ważne podkreślenia jest to, że jest po trzech zabiegach, lekarz nie stwierdzi poprawy kolorytu, pacjent powinien odstąpić od kolejnych powtórzeń procedury wybielania. Jeśli się na to zgodzi, grozi mu uszkodzenie korony i korzenia zęba.

Ewentualne powikłania po wybielaniu zębów bezmiazgowych:
 1. Zwiększona wrażliwość zębów i dziąseł
 2. Mniejsza odporność szkliwa
 3. Ukruszenia osłabionych zębów
 4. Złamania osłabionych zębów
 5. Podrażnienia języka
 6. Podrażnienia podniebienia
 7. Podrażnienia warg
 8. Szybki powrót przebarwień
Przeciwwskazania do wybielania zębów bezmiazgowych:
 1. Alergia na którykolwiek ze składników substancji wybielającej
 2. Alergia na lateks (składnik koferdamu)
 3. Ciąża
 4. Karmienie piersią
 5. Nałogowe palenie tytoniu
 6. Rozległe wypełnienia
 7. Nieszczelne wypełnienia
 8. Aktywne stany zapalne dziąseł
 9. Próchnica
Wybielanie zębów martwych - najlepsze kliniki i gabinety w Polsce:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej