Wizyta u stomatologa – co warto wiedzieć?

Wizyta u stomatologa to dla większości z nas wielki stres i próby panicznej ucieczki od tej przykrej konieczności. Może się jednak okazać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jak się przygotować, by wizyta u dentysty była przyjemna?

Wybierając gabinet stomatologiczny szukajmy przede wszystkim miejsca, w którym będziemy czuć się swobodnie, a atmosfera tam panująca będzie sprawiać, że stres minie. Najlepiej jest wybrać gabinet, który polecają  znajomi. Takie opinie są bezstronne i zwykle taki dentysta z polecenia powinien być strzałem w dziesiątkę. Jeśli wybierzemy gabinet, który nie spełni naszych oczekiwań, nie musimy do niego wracać, zamiast tego poszukajmy innego dentysty. Nie warto zniechęcać się podczas poszukiwań. Najczęściej jest tak. że kiedy już znajdziemy ten jedyny gabinet, w którym czas płynie nam szybciej, a leczenie mniej boli, chodzimy do niego przez wiele lat. 

wizyta u stomatologa

Pierwsza wizyta w danym gabinecie powinna obejmować dokładny wywiad, w którym dentysta pozna nasze dolegliwości, historię chorób oraz czynniki, które mogą w przyszłości wpływać na stan zębów (np. palenie). W naszym interesie leży przekazanie mu wszystkich informacji na temat naszego zdrowia (co może mieć ogromne znaczenie np. przy doborze dawki znieczulenia miejscowego,). Również, jeśli w zakresie naszego zdrowia coś się zmieni, mamy obowiązek poinformować o tym dentystę przy najbliższej wizycie.

Wizyty kontrolne powinny odbywać się co sześć miesięcy nawet, jeśli z naszymi zębami nie dzieje się nic złego. Może się okazać, że nawet nie odczuwamy początków procesów chorobowych toczących się w naszym zębie. Dopiero stomatolog może jednoznacznie określić stan zdrowia zębów. W większości przypadków, podczas wizyty kontrolnej wykonuje się czyszczenie zębów z osadów i nagromadzonej przez ostatnie miesiące płytki nazębnej. Może się okazać, że będzie potrzeba częstszych wizyt np co 3 miesiące. Jednak jest to rzadka sytuacja i na pewno zostaniemy o tym poinformowani przez lekarza stomatologa.

Warto wiedzieć, że aby zmniejszyć częstotliwość wizyt u lekarza niezwykle istotna jest właściwa profilaktyka jamy ustnej. Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej skutkuje mniejszymi problemami, co w konsekwencji zmniejsza potrzebę wizyt u dentysty. Należy pamiętać nie tylko o regularnym i dokładnym szczotkowaniu zębów, ale także o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, języka i innych trudnodostępnych miejsc. Mało kto wie, że na języku gromadzi się nawet 75% bakterii! Jest on jednak bardzo często zaniedbywany, co skutkuje m.in. nieprzyjemnym zapachem z ust. Równie często omijanym miejscem są przestrzenie międzyzebowe. W razie problemów z wyborem odpowiednich produktów warto polecić się swojego dentysty lub wykwalifikowanego pracownika ze specjalistycznymi artykułami do higieny jamy ustnej.

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez internetowystomatolog.pl - Oddział Shop Dent w Gdańsku zajmujący się dystrybucją i sprzedażą profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej.

Stomatologia zachowawcza - najlepsze kliniki i gabinety w Polsce:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej