Jak chronić zęby przed próchnicą?

Zdrowe, mocne i piękne zęby są marzeniem wielu osób. Niestety nie zawsze marzenie to się spełnia. Dlaczego? Bo nasza jama ustna każdego dnia narażona jest na kontakt z licznymi zagrożeniami. Jednym z nich, które niestety pojawia się bardzo często jest  próchnica. To poważny problem, będący efektem działalności szkodliwych bakterii w naszej jamie ustnej. Dlaczego nie można lekceważyć tego problemu? Powodów jest wiele.

Przede wszystkim należy pamiętać, że próchnica nie tylko staje się przyczyną problemów z nieświeżym oddechem, ale sprawia wiele problemów zdrowotnych. Niszczy ona zęby, osłabia dziąsła, bardzo często jest też przyczyną bardzo silnego bólu. Próchnica wymaga odpowiedniego leczenia, które może przeprowadzić tylko lekarz stomatolog. Brak takiego leczenia może sprawić, że chore zęby staną się przyczyną wielu poważnych chorób o charakterze ogólnoustrojowym.

Jak chronić zęby przed próchnicą

W jaki sposób próchnica może wpływać na ogólny stan naszego zdrowia?

Odpowiadają za to bakterie, które atakują zęby oraz dziąsła. To one, poprzez dziąsła a następnie układ krwionośny, trafią do wnętrza naszego organizmu. W ten sposób próchnica przestaje być już tylko przyczyną problemów z zębami, lecz zaczyna stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i licznych narządów wewnętrznych. Każdy, kto chce cieszyć się dobrą formą, powinien zatem w porę podjęć wszystkie te kroki, dzięki którym możliwa stanie się skuteczna ochrona przed bakteriami mogącymi zaatakować jamę ustną. Jak sprawić, by przestały one być aż tak wielkim zagrożeniem dla naszego zdrowia? O czym powinien pamiętać każdy, komu marzą się zdrowe i mocne zęby?

Jak chronić zęby przed próchnicą?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka próchnicy jest przecież systematyczne szczotkowanie zębów. Zaleca się, by myć je po każdym posiłku. By zwiększyć skuteczność takiej pielęgnacji, należy też sięgać po dodatkowe środki. Pomocna będzie bez wątpienia nić dentystyczna, która pozwoli oczyścić nawet te trudno dostępne miejsca.

Dodatkowo, by nasza jama ustna została całkowicie uwolniona od bakterii, warto wykorzystać płyn do płukania jamy ustnej. Szeroki asortyment takich płynów sprawia, że każdy z nas może znaleźć taki środek, który nie tylko pozwoli na pokonanie bakterii, ale dodatkowo uczyni skuteczniejsze takie zabiegi, jak wybielanie zębów, wzmacnianie dziąseł lub też walkę z kamieniem nazębnym. By zęby były zdrowsze, przydatne będą też drobne zmiany w naszym menu. Jeśli ograniczymy spożycie cukrów, możemy sporo zyskać. Próchnica wymaga też stałej kontroli. Warto systematycznie odwiedzać dentystę, który sprawdzi, czy nasze zęby nie zaczynają cierpieć z powodu próchnicy.

Wizyty kontrolne - rekomendowane kliniki i gabinety stomatologiczne:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej