Aparat ortodontyczny i co dalej?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego, w tym zwiększa się odsetek osób dorosłych noszących stały aparat ortodontyczny. Wynika to z faktu iż coraz więcej osób chce mieć piękny uśmiech rodem z Hollywood. Staje się to wręcz modne, by posiadać aparat ortodontyczny. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że higiena jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym różni się od tej standardowej.

Aparat ortodontyczny - jak dbać o zęby

Aparat ortodontyczny sprawia, że higiena jamy ustnej jest znacznie trudniejsza do utrzymania. W aparacie ortodontycznym jak i miedzy zębami pozostają resztki jedzenia, niebezpieczna jest też płytka nazębna nagromadzona w wielu szczelinach i niedostępnych miejscach. Te pozostałości pokarmów i płytki nazębnej powinny być usunięte przynajmniej raz dziennie w celu zapobiegania demineralizacji i próchnicy zębów. Poniżej zostało przedstawionych kilka praktycznych rad pomagających w codziennej higienie jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym.

Niezwykle istotna, przy aparacie ortodontycznym, jest dokładna higiena trudno dostępnych miejsc. Gromadzą się w nich resztki pokarmowe oraz bakterie, co zwiększa ryzyko próchnicy. Trudno dostępne miejsca przy aparacie ortodontycznym najlepiej czyścić specjalnymi wyciorkami (szczoteczkami międzyzębowymi) czy nićmi dentystycznymi specjalnie przystosowanymi do czyszczenia aparatu ortodontycznego. Posiadają one specjalną sztywną część ułatwiającą wprowadzanie nici przy zamkach i innych zachyłkach aparatu ortodontycznego. Znacznie ułatwia to codzienną higienę.

Bardzo często tuż po założeniu aparatu odczuwamy dyskomfort. Niezwykle przydatne stają się wtedy specjalne woski czy silikony chroniące miękkie tkanki jamy ustnej przed uszkodzeniem od metalowych elementów aparatu. Pomagają także w przyzwyczajeniu się do noszenia aparatu ortodontycznego. Ich dużym atutem jest niska cena, wysoka skuteczność i prosta aplikacja. Wystarczy odmierzyć kawałek wosku, czy silikonu, rozgrzać go w palcach, uformować w małą kulkę i umieścić go na zamkach czy na innych miejscach, które nas urażają.

Utrudniona higiena i metalowe części aparatu sprawiają, że zwykłe szczoteczki do zębów nie są w stanie skutecznie usunąć gromadzącej się płytki nazębnej. Klasyczne szczoteczki będą się też szybciej zużywały ze względu na metalowe elementy aparatu. Specjalistyczne szczoteczki do aparatu ortodontycznego mają specjalne wcięcie, rowek biegnący przez środek główki, który dostosowuje się do kształtu zębów z aparatem, skuteczniej doczyszczając te trudno dostępne miejsca i lepiej usuwając płytkę nazębną. Zapewnia doskonałe czyszczenie zewnętrznych powierzchni zamków, pierścieni i łuku.

Ważny jest także czas szczotkowania zębów. Najlepiej, by zęby były czyszczone po każdym posiłku, jednak wieczorne szczotkowanie zębów jest najważniejsze i powinno być wykonane z najwyższą starannością. Pozostawione na noc resztki jedzenia i płytka nazębna powodują największe uszkodzenia.

Nosząc aparat ortodontyczny można stosować zwykłe pasty do zębów. Jednak te specjalistyczne, dedykowane do aparatów ortodontycznych, mają specjalny skład, dodatkowo łagodzący i niwelujący ból spowodowany noszeniem aparatu. Posiadają też rzadszą konsystencję, by jeszcze skuteczniej czyścić zęby i docierać we wszystkie trudnodostępne miejsca.

Ważne jest także właściwe odżywianie zapobiegające uszkodzeniom zębów. Najlepiej unikać produktów zawierających wysoki poziom cukrów i kwasów, które przyczyniają się do uszkodzeń szkliwa zębów. Należy pamiętać, że nosząc aparat ortodontyczny należy zwrócić większą uwagę na codzienną higienę. Powinna być ona dokładniejsza i bardziej staranna, bo przecież po to nosimy aparat ortodontyczny, by nasze zęby stały się prostsze i piękniejsze, a uśmiech olśniewający.

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez szczoteczka-elektryczna.pl w Poznaniu zajmującą się dystybucją i sprzedażą profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej. W ofercie m.in. Philips Sonicare, Oral B Braun, Waterpik, ROCS, Curaprox, Dr Fresh.
Ortodoncja - najlepsze kliniki i gabinety stomatologiczne w Polsce:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej