Sprawdzone sposoby na białe zęby

Chyba nie ma osoby, której nie zależałoby na tym, by mieć piękne zęby. Owszem niektórzy wygląd bagatelizują, twierdząc, że to czy zęby są białe, czy zżółknięte, zdrowe czy chore nie ma dla nich znaczenia. W większości przypadków takie podejście bierze się jednak albo z niedbalstwa, albo z kompleksów, bo skoro uśmiech jest niedoskonały, zamiast go poprawić lepiej niedoskonałości zbagatelizować. Nie mniej jednak w dzisiejszym świecie atrakcyjny wygląd ma ogromne znaczenie, a atrakcyjność polega między innymi na dbałości o ciało i na rozwoju osobistym (rozwój umysłu).

Wybielanie zębów lampą u dentysty
Jednowizytyowe wybielanie zębów lampą w klinice stomatologicznej

Białe zęby są więc bardzo pożądane, tym bardziej, że producenci środków wybielających prześcigają się w reklamach i przekonują nas, że biel uśmiechu jest bezcenna. Niewiele osób jest w stanie oprzeć się takiej reklamowej indoktrynacji, toteż wszelkie sposoby na białe zęby są bardzo poszukiwane i chętnie testowane, przy czym nierzadko robimy to zupełnie nieodpowiedzialnie.

Sposoby na białe zęby dla każdego

Każdy z nas może w jakimś stopniu wybielić swoje zęby. Efektywność wybielania zależy od naszych predyspozycji (właściwości szkliwa), rodzaju przebarwień i zastosowanych środków wybielających.

Pasty wybielające

Zawierają głównie substancje ścierne, toteż zębów nie wybielimy zwykłymi, popularnymi pastami. Jeśli już decydujemy się na nie, wybierajmy produkty profesjonalne. Sposoby na białe zęby są skuteczne wtedy, gdy środki wybielające wnikają (choć odrobinę) w szkliwo. Tylko wtedy możliwe jest usunięcie nagromadzonych w zębach przebarwień.

Paski, żele, płyny i inne wybielacze

Są znacznie skuteczniejsze, bo to produkty dedykowane wybielaniu, podczas gdy pasty skupiają się na oczyszczaniu i pielęgnacji. Stosując takie quasi-profesjonalne wybielacze, możemy rozjaśnić kolor zębów o kilka (3-4) tony, a w przypadku wyspecjalizowanych i profesjonalnych produktów możemy liczyć na efekty dwa razy lepsze – choć to też kwestia tego, jak uciążliwe są przebarwienia, gdzie konkretnie tkwią i jak reaguje nasze szkliwo.

Wybielanie stomatologiczne

Sposoby na białe zęby dostępne w gabinetach stomatologicznych są bardzo profesjonalne i skuteczne. Do wyboru mamy co najmniej dwa rodzaje zabiegów: wybielanie nakładkowe i ekspresowe (laser/lampa). W obu przypadkach stosowane są bardzo intensywne środki wybielające, a ww. sposoby na białe zęby mogą niestety powodować sporą nadwrażliwość zębów po zabiegu.

Skuteczność wybielania

Jak już sobie powiedzieliśmy, skuteczność wybielania zależy od bardzo różnych czynników. Jednym z nich są rodzaje przebarwień. Z niektórymi przebarwieniami, np. powstającymi w efekcie wad rozwojowych szkliwa bądź innych chorób zębów (lub ogólnoustrojowych) żaden zabieg wybielający oparty na stosowanych wybielaczach nie będzie w stanie sobie poradzić. Niektóre z przebarwień można usunąć od wewnątrz, ale to wymaga leczenia stomatologicznego. Inne, uporczywe zmiany koloru możemy zasłonić przy pomocy licówek stosowanych przez stomatologię w celu korekty koloru i kształtu zębów.

Jak wybierać sposoby na białe zęby?

To kwestia naszych preferencji i możliwości finansowych. Na pewno w każdym przypadku, w którym mamy jakiekolwiek wątpliwości, bądź w efekcie wybielania pojawia się nadwrażliwość zębów lub inne niepokojące objawy należy skonsultować się ze stomatologiem. Fachowiec podsunie nam możliwe sposoby ochrony i zniwelowania nieprzyjemnych skutków wybielania, a na pewno doradzi wybór odpowiedniego preparatu już nawet niekoniecznie wybielania stomatologicznego, na które de facto stać niewielu z nas.

Domowe i profesjonalne sposoby na białe zęby – zalety i wady

Ogromnym minusem stomatologicznych sposobów na białe zęby jest ich cena, ale z drugiej strony musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy zastosowany przez nas preparat wybielający musi być w stu procentach, w naszym konkretnym przypadku, skuteczny i bezpieczny. Jeżeli przed wybielaniem nie oczyścimy dokładnie zębów, patrz: piaskowanie zębów, musimy liczyć się ze słabszymi efektami. Jeżeli mamy nieszczelne plomby lub nasze zęby są nieleczone i chore to po wybielaniu i tak najprawdopodobniej nie ominie nas wizyta u stomatologa.

Generalnie wszystkie sposoby na białe zęby dla pełnej skuteczności wymagają przygotowania uzębienia do wybielania. Przygotowanie polega na wyleczeniu wszystkich chorób i usunięciu nagromadzonych na zębach osadów i kamienia. Jeśli tego nie zrobimy domowe wybielanie zębów, mija się z celem bo będzie nieefektywne i nieskuteczne, a na pewno nie wykorzystamy pełnego potencjału wybranego przez nas preparatu wybielającego.

Bezpieczne sposoby na białe zęby

Wybielanie zębów jest w zasadzie bezpieczne. Wszystkie sposoby na białe zęby wymagają jednak zachowania choćby minimum ostrożności. Pamiętajmy, że szorowanie zębów nie pomoże zmienić ich barwy, trzymajmy się z dala od sody, cytryny i węgla (niektórzy wciąż próbują zmieniać kolor zębów tymi sposobami!). Pasty do zębów zawierają składniki ścierne i to zdecydowanie wystarczy. Sposoby na białe zęby wymagają też często zabezpieczenia dziąseł i tkanek miękkich, a jeśli nie to i tak musimy uważać na sposób aplikacji preparatów, którymi się posłużymy – nakładajmy je na zęby dokładnie, omijając dziąsła.

Wybielanie zębów - rekomendowane kliniki stomatologiczne:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej