Metody usuwania i zabiegi na rozstępy

Na temat rozstępów krąży wiele opinii przekazywanych między osobami, które już ten problem miały i tymi, które dopiero zaczynają cierpieć z tego powodu. Istnieje wiele teorii tego typu, że raz powstałe rozstępy pozostają na ciele już na zawsze i już nigdy nie można ich usunąć. Jak to jest naprawdę?

Czy rozstępy można usunąć?

Prawda jest taka, że rozstępy można usunąć, jednak trzeba podjąć odpowiednie działania. Kluczową sprawą jest czas reakcji. Im szybciej zareagujesz na pojawiające się na Twoim ciele rozstępy, tym większą masz pewność, że Twoje działania przyniosą zadowalające efekty. Nie możesz jednak dopuścić do tego, żeby rozstępy zabliźniły się pozostawiając po sobie paskudne, perłowe blizny. Wówczas Twoje zadanie stanie się nie tylko dużo trudniejsze, ale możliwe także, że całkiem niewykonalne. Zabliźnionych rozstępów zazwyczaj nie można usunąć.

Rozstępy

Przy odrobinie samozaparcia czerwonych rozstępów można się pozbyć z pomocą metod nieinwazyjnych, tj. na przykład używając dobrych kosmetyków, przeznaczonych do walki z rozstępami. Gorzej, gdy rozstępy przeszły już w fazę zaniku - bliznowacenia, stają się wtedy białe a ich usunięcie bez chirurgicznej inwazji w tkanki jest w zasadzie niemożliwe. Z pomocą kosmetyków lub profesjonalnych pellingów i zabiegów dermabrazji można je jedynie zminimalizować i sprawić że staną się niewidoczne, choć będą wyczuwalne w czasie dotyku. Walka z rozstępami do najłatwiejszych nie należy, a defektowi temu lepiej jest zapobiegać niż go leczyć. Problem polega na tym, iż większość z nas nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i orientuje się zbyt późno, by można było wdrożyć jakieś kroki zaradcze.

Skąd biorą się białe i czerwone rozstępy?

Białe i czerwone rozstępy są tymi samymi rozstępami tj. uszkodzeniami na poziomie skóry właściwej. Skóra, której kondycja w dzisiejszych czasach pozostawia zazwyczaj bardzo wiele do życzenia, pęka pod naporem rozrastających się mięśni (i całego ciała - u nastolatków) pod wpływem rozrastającego się brzucha u kobiet w ciąży czy wskutek nagłego przybierania na wadze u osób, które tyją (i odchudzają się na przemian). Jest to zjawisko powszechne i coraz częściej dotyczy również mężczyzn - nie tylko kobiet.

Dlaczego skóra pęka?

Dlatego, że fibroblasty (mali wytwórcy włókien kolagenowych i elastynowych odpowiadających za jakość skóry i jej elastyczność, czyli również zdolność do rozciągania się i kurczenia) ulegają uszkodzeniu pod wpływem kortyzolu, bądź też nie są w stanie produkować pełnowartościowego kolagenu i elastyny dlatego, że brak im jakichś składników odżywczych (np. białka). W efekcie niepełnowartościowe włókna nie są w stanie wytrzymać wewnętrznego naporu i pękają sprawiając, że na skórze pojawiają się charakterystyczne wrzecionowate pasma.

Czerwone rozstępy - pierwszy etap

Czerwone rozstępy pojawiają się jako pierwsze, początkowo pęknięcia są bladoróżowe, z czasem powiększają się i przybierają coraz intensywniejszy odcień. Już na tym etapie należy zareagować, najlepiej stosując dobre kosmetyki i szybko weryfikując dietę pod kątem zawartości składników mogących wpływać na produkcję kolagenu i elastyny. Jeśli przegapimy ten moment, walka z rozstępami będzie trudna, a w zasadzie niemożliwa - bezinwazyjnie ich nie zlikwidujemy.

Białe rozstępy - drugi etap

Z czasem czerwone rozstępy zaczynają blaknąć i zmniejszają się, a wiele osób sądząc iż jest to faza zanikowa, prowadząca do całkowitego zniknięcia rozstępów, bagatelizuje je i nie reaguje odpowiednią kuracją. Tymczasem rozstępy zmniejszają się i bledną, ale też w efekcie utrwalają się w znacznie mniejszych rozmiarach, tworząc na skórze charakterystyczne białe połyskliwe blizny. Są one wyraźnie widoczne i wyraźnie wyczuwalne w dotyku.

Na tym etapie kosmetyki nam nie pomogą, tj. pomogą o tyle, że zmniejszą rozmiar rozstępów, mogą też sprawić, że staną się one praktycznie niewidoczne, na pewno ich jednak nie usuną - to może sprawić jedynie zabieg dermatologiczny polegający na usunięciu uszkodzonych obszarów skóry. Skóra regenerując się po takim zabiegu, nie odbudowuje "odparowanych" przez laser rozstępów, jest gładsza, jednolita i wygląda zupełnie normalnie tak, jakby nigdy na niej rozstępów nie było - wszystko to pod warunkiem, że ranki po zabiegu wygoją się prawidłowo i nie pozostawią na skórze blizn.

Zabiegi na rozstępy

Zabiegi na rozstępy są dość drogie, te tańsze charakteryzują się niewielką efektywnością bowiem wszystkie dostępne w dzisiejszych czasach peelingi i dermabrazje nie są w stanie całkowicie usunąć rozstępów białych. Mogą je tylko zlikwidować. Dlatego tak ważne jest stosowanie profilaktyki tj. dobrej diety zaspokajającej zapotrzebowanie na białko, unikanie (w miarę możliwości) stresu fizycznego i psychicznego, utrzymywanie stabilnej wagi ciała i szeroko pojęta higiena życia. Jeśli rozstępy mimo wszystko się pojawią, pamiętajmy, że uporać możemy się jedynie z rozstępami czerwonymi. Białe rozstępy usuwa w zasadzie jedynie metoda laserowa.

Jeśli zauważysz na swoim ciele pierwsze, czerwone prążki, musisz jak najszybciej sięgnąć po dobry krem na rozstępy. Krem jest bowiem podstawowym środkiem wykorzystywanym do leczenia tego typu schorzeń. Nie jest to jednak jedyna metoda, z której należy korzystać. Warto pamiętać także o prawidłowej diecie oraz odrobinie ruchu. Poza tym zalecane są także zabiegi, których można doświadczyć w klinikach medycyny estetycznej, gabinetach kosmetycznych, salonach SPA lub przychodniach dermatologicznych. Różnego rodzaju zabiegi pozwolą na poprawę kondycji skóry, co ułatwi regenerację jej struktury kolagenowej i elastynowej.

Laserowe usuwanie rozstępów - polecane ośrodki w Polsce:
 • Miasto: Warszawa

  Revival Clinic to renomowana placówka specjalizująca się w nowoczesnych, innowacyjnych metodach leczenia z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii, dermatologii estetycznej i ogólnej, ginekologii estetycznej i ogólnej, kosmetologii, laryngologii, chirurgii, proktologii i flebologii. Pracują w niej wysoko wykwalifikowani specjaliści zapewniający usługi na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Świebodzice

  Centrum Medycyny Estetycznej w Świebodzicach specjalizuje się w zabiegach na twarzy i prowadzi zaawansowane prace nad regeneracją biologiczną całego ciała. W Centrum przyjmują specjaliści z różnych dziedzin: chirurgii, dermatologii, endokrynologii, seksuologii, dietetyki, hirudoterapii, kosmetologii. Dysponujemy zapleczem zabiegowym i profesjonalnym sprzętem. »

 • Miasto: Warszawa

  KLINIKA ELITE od 1999 roku zapewnia swoim klientom dostęp do najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów. Klinika specjalizuje się w zabiegach odchudzających, usuwających cellulit, wykorzystujących światło lasera, a także tych z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. »

 • Miasto: Katowice

  Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach to nowoczesna, prywatna placówka świadcząca szeroki wachlarz kompleksowych usług medycznych, spełniających najwyższe, światowe standardy. Zdrowie naszych Pacjentów powierzamy autorytetom, najlepszym specjalistom w poszczególnych dziedzinach medycyny, lekarzom z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. »

 • Miasto: Warszawa

  Klinika medycyny estetycznej Face and Body Clinic oferuje szeroką gamę sprawdzonych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii i kosmetyki profesjonalnej. Świadczymy również porady i ustalamy programy dietetyczne, które pomogą bezpiecznie i zdrowo schudnąć. Tylko u nas znajdziesz wszystko, co spowoduje, że poczujesz się dobrze i będziesz piękne wyglądać. »

 • Miasto: Poznań

  Gabinet Medycyny Estetycznej Milbrandt świadczy najwyższej jakości, szereg usług z zakresu medycyny estetycznej. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w Milbrandt stosowane są tylko sprawdzone zabiegi skutecznie zatrzymujące naturalny wygląd na długie lata. Do zabiegów wykorzystywane są najwyższej jakości preparaty renomowanych firm. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Jelenia Góra

  Viva Medica to ultranowoczesna klinika świadcząca szeroką gamę zabiegów z zakresu rehabilitacji i nieinwazyjnej estetyki ciała. Wady postawy, schorzenia neurologiczne, bóle kręgosłupa, nadwaga i otyłość, nadmiar tkanki tłuszczowej - wszystkie te schorzenia i problemy można skutecznie wyleczyć w Centrum Viva Medica. »

 • Miasto: Łódź

  Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Willa mieści w sobie szesnaście gustownie urządzonych apartamentów wraz z bogato wyposażona strefa Medical & Wellness z siłownią. We współpracy z Centrum Odnowy Revita oferujemy również szeroką gamę zabiegów z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Zabiegi wykonywane są przez dyplomowany personel i zespół lekarzy - specjalistów medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie dermatologi , jak i również stomatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  San-Med Hair Transplant to profesjonalna klinika transplantacji włosów dr Artura Sandelewskiego, gdzie wykonuje się nowatorskie zabiegi przeszczepu włosów metodą BHT, FUE, FUT. W leczeniu łysienia stosujemy wszystkie metody z zakresu diagnostyki i medycyny włosa. Wykonujemy zabiegi mające na celu zahamowanie  procesów wypadania włosów. »

 • Miasto: Wrocław, Kraków, Gdynia

  Pragniemy zaoferować naszym Klientom najwyższe kompetencje, wiedzę i doświadczenie znakomitych specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej i kosmetologii. Wykonujemy nowatorskie nieinwazyjne zabiegi estetyczne na bazie kolagenu aktywnego biologicznie oraz innych naturalnych biopreparatów ANNA PIKURA. »

 • Miasto: Łódź

  Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skóry oraz korektą defektów natury estetycznej. Na rynku usług dermatologicznych posiadamy 10 letnie doświadczenie, zapewniając Pacjentom jak najlepszą diagnostykę i skuteczne leczenie. Wszystkie zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są przez specjalistów we współpracy z dermatologiem, kosmetologiem oraz chirurgiem. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika jest jednym z największych, renomowanych prywatnych ośrodków w kraju, wyspecjalizowanych w chirurgii plastycznej. Kilkunastoletnie doświadczenie, doskonała kadra medyczna, nowoczesna infrastruktura, a przede wszsytkim tysiące zadowolonych Pacjentów - to tylko niektóre cechy, które wyróżniają Klinikę Chirurgii Plastycznej Beauty Group. »

 • Miasto: Poznań

  Klinika oferuje szerokie spektrum zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii i kosmetologii wykonywane przez doświadczonych specjalistów medycyny estetycznej, przy użyciu najnowszych rozwiązaniań technologicznych co gwarantuje doskonałe efekty. »

 • Miasto: Gdynia

  Oferujemy kompleksową gamę zabiegów upiększających i mikropigmentację włosów HFS. Polecamy również masaże i zabiegi SPA oraz usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Pracujemy na urządzeniach HI-TECH, dzięki którym skutecznie likwidujemy problemy kosmetyczne twarzy i ciała. »

 • Miasto: Katowice

  Jesteśmy nowoczesną kliniką zajmującą się chirurgią kosmetyczną, medycyną estetyczną, dermatochirurgią, kosmetologią i odnową biologiczną. Nasi lekarze specjalizują się w laserowych zabiegach poprawiających sylwetkę ciała, odmładzających twarz i usuwających schorzenia skóry. »

 • Kraków | Katowice

  Oferujemy bogate spektrum zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, Anti-Aging i Beauty oraz profesjonalnej pielęgnacji ciała i twarzy. Sieć profesjonalnych Salonów Kosmetyczno - Dermatologicznych w Krakowie i Katowicach. »

 • Miasto: Kraków

  Medicor–Centrum Kosmetyki i Medycyny Estetycznej to zespół ekspertów. Kompleksowa pielęgnacja, najwyższa jakość produktów i urządzeń, odpowiednio dobrane suplementy, synergia współpracy lekarza z kosmetyczką i masażystą zapewniają optymalne efekty i satysfakcję klientów. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej