Jak usunąć bliznę i jaką najlepiej wybrać metodę?

Blizna, czyli ślad po uszkodzeniu powierzchni skóry, jest niechcianą pamiątką po często przykrych, a nawet traumatycznych wydarzeniach. Nosimy blizny po przebytych chorobach, oparzeniach, skaleczeniach, wypadkach samochodowych. Nie tylko szpecą nasz wygląd, ale i przypominają nam o okolicznościach, w jakich doszło do ich powstania. Często są obiektem drwin i żartów, a także niezręcznej litości i współczucia. Bywa, że stają się źródłem kompleksów, które prowadzą do zaniżonej samooceny, a nawet stanów depresyjnych. Nic dziwnego, że większość z nas chce je usunąć lub przynajmniej zakamuflować.

Usuwanie i leczenie blizn

Wygląd blizn

Gdy nasza skóra dozna obrażeń czy urazów, nasz organizm wdraża system jej odnowy. Zniszczone komórki zostają usunięte, a w ich miejsce pojawiają się komórki produkujące włókna kolagenowe. Rana zasklepia się, a skóra wokół niej ulega zrośnięciu. Proces ten trwa około jednego roku. Powstaje blizna, której wygląd zależy od:

 • typu urazu: ślad po ranie ciętej od noża będzie podłużny i cienki, a ugryzienie np. przez psa spowoduje znaczne zniekształcenia powierzchni skóry
 • głębokości rany: im płytsza rana, tym mniej widoczna blizna i odwrotnie
 • umiejscowienia: rany narażone na rozciąganie skóry, goją się trudniej i są bardziej widoczne
 • indywidualnych (genetycznych) predyspozycji organizmu: u jednych blizny są mniej, u innych bardziej widoczne
 • przebytych w czasie procesu gojenia infekcji: wysięk z rany znacznie spowalnia proces gojenia
 • promieni UV: nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne utrudnia prawidłowe gojenie

Podział i rodzaje blizn

 • Blizna zanikowa – przyjmuje formę zagłębienia w skórze. Jest spowodowana niekompletnym odtworzeniem tkanek. Należą do nich: blizny potrądzikowe, po ospie wietrznej, po leczeniu sterydami.
 • Blizny przerosłe – powoduje je niekontrolowany rozrost blizny w obrębie rany. Są twarde i pogrubione, najczęściej koloru czerwonego.
 • Bliznowce – powstają pod wpływem czynników wzrostu, które wpływają na niekontrolowany przerost tkanek. Wykraczają poza ranę. Wśród nich wyróżniamy:
  • blizny o łagodnych brzegach typu U
  • blizny kwadratowe
  • blizny szpiczaste

Leczenie i usuwanie blizn

Na podjęcie decyzji o radykalnym leczeniu blizn ma wpływ zarówno ich wygląd, jak i umiejscowienie. Twarz, ręce, a u kobiet klatka piersiowa – to miejsca, z których szczególnie chcemy się ich pozbyć. Widoczne, rozległe, poszarpane blizny wprawiają nas w zakłopotanie, mają negatywny wpływ na zawieranie i utrzymanie kontaktów towarzyskich. Niektóre blizny mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie, np. mruganie powieką, otwieranie ust czy ruchomość stawów. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Im młodsza blizna, tym większa szansa na jej całkowite usunięcie, a przynajmniej zredukowanie. Można zrobić to na kilka sposobów:

 • Pielęgnacja – dbanie o młodą bliznę może uchronić nas przed koniecznością poddania się poważniejszym zabiegom. Ochrona przed infekcją, promieniami słonecznymi, urazami mechanicznymi to podstawa profilaktyki przeciw bliznom. Bardzo ważne jest także nawilżanie za pomocą produktów, które nie tylko uelastyczniają skórę, ale i niwelują nieprzyjemne swędzenie. Warto stosować maści i kremy z wyciągiem z cebuli, masy perłowej, heparyną, alantoiną a także żele silikonowe. Najlepiej aplikować je jednocześnie masując miejsce bliznowacenia – masaż dobrze wpływa na ukrwienie tkanek i odżywia głębsze warstwy skóry.
 • Zabieg z wykorzystaniem kwasu lub osocza - sprawdza się w leczeniu blizn zanikowych, ponieważ uzupełnia ubytki w skórze. Rolę wypełniaczy pełni własna tkanka tłuszczowa pacjenta, fibroblasty lub krew. Z powodzeniem wykorzystywane są także wypełniacze sztuczne, takie jak kwas hialuronowy, dzięki któremu naskórek szybciej się regeneruje. Ten uniwersalny i popularny w dermatologii kosmetycznej środek, jest jednak dość nietrwały. Dlatego, żeby osiągnąć zadowalające efekty, kwas hialuronowy trzeba wstrzykiwać kilkakrotnie w różnych odstępach czasowych. Kwas (trójchlorooctowy) stosowany jest także do zabiegu CROSS, za pomocą którego „starą” bliznę zastępuje się nową, mniej widoczną i dająca lepsze rokowania do całkowitego wyleczenia.
 • Laserowe i chirurgiczne usuwanie blizn - są dedykowane dla blizn przerosłych, pooperacyjnych i potrądzikowych. W laseroterapii blizn innowacją jest metoda z wykorzystaniem lasera frakcyjnego: ablacyjnego i nieablacyjnego. W wyniku leczenia serią 3-5 zabiegów przeprowadzonych w odstępie 4-6 tygodni, uzyskuje się spłaszczoną i zwężoną bliznę. Laseroterapia daje dobre rezultaty w leczeniu starych i nowych blizn, jednak w przypadku blizn mających tendencję do przerastania, mogą wystąpić działania niepożądane. Choć w dobie technologii laserowej leczenie chirurgiczne nie jest już tak popularne, nadal jest stosowane, np. przy zmianie kształtu blizny. Przy bardziej wymagających przypadkach wykonuje się chirurgiczne wycięcie i powtórne zszycie blizn oraz przeszczepy skóry.
 • Inne metody – w leczeniu blizn przyrosłych stosuje się także wstrzykiwanie kortykosteroidów i środków cytostatycznych, które spłaszczają bliznę. Odpowiednie preparaty, np. octan triamcynolu, jest w stanie także zmienić kategorię blizny z przerosłej do zanikowej. Właściwość ta ma istotny wpływ na dalsze leczenie blizny. Triamcynol wykorzystuje się także w leczeniu bliznowców. Kolejnym sposobem redukującym blizny jest ucisk, czyli tzw. presoterapia, która ma pozytywny wpływ na rozległe pooparzeniowe blizny. Presoterapia polega na zakładaniu ubrań kompresyjnych w miejscu zbliznowacenia. Odpowiedni ucisk powoduje niedotlenienie tkanki i zmniejszenie produkcji kolagenu, co ma istotny wpływ na rozmiar blizn.

Ceny ww zabiegów są różne i wahają się od 200 zł (laser) do 800zł (terapia kwasem lub osoczem). Całkowity koszt uzależniony jest od rodzaju, zaawansowanie i wielkości blizny.

Usuwanie i leczenie blizn - najlepsze kliniki w Polsce:
 • Miasto: Warszawa

  Revival Clinic to renomowana placówka specjalizująca się w nowoczesnych, innowacyjnych metodach leczenia z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii, dermatologii estetycznej i ogólnej, ginekologii estetycznej i ogólnej, kosmetologii, laryngologii, chirurgii, proktologii i flebologii. Pracują w niej wysoko wykwalifikowani specjaliści zapewniający usługi na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Świebodzice

  Centrum Medycyny Estetycznej w Świebodzicach specjalizuje się w zabiegach na twarzy i prowadzi zaawansowane prace nad regeneracją biologiczną całego ciała. W Centrum przyjmują specjaliści z różnych dziedzin: chirurgii, dermatologii, endokrynologii, seksuologii, dietetyki, hirudoterapii, kosmetologii. Dysponujemy zapleczem zabiegowym i profesjonalnym sprzętem. »

 • Miasto: Warszawa

  KLINIKA ELITE od 1999 roku zapewnia swoim klientom dostęp do najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów. Klinika specjalizuje się w zabiegach odchudzających, usuwających cellulit, wykorzystujących światło lasera, a także tych z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. »

 • Miasto: Katowice

  Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach to nowoczesna, prywatna placówka świadcząca szeroki wachlarz kompleksowych usług medycznych, spełniających najwyższe, światowe standardy. Zdrowie naszych Pacjentów powierzamy autorytetom, najlepszym specjalistom w poszczególnych dziedzinach medycyny, lekarzom z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. »

 • Miasto: Warszawa

  Klinika medycyny estetycznej Face and Body Clinic oferuje szeroką gamę sprawdzonych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii i kosmetyki profesjonalnej. Świadczymy również porady i ustalamy programy dietetyczne, które pomogą bezpiecznie i zdrowo schudnąć. Tylko u nas znajdziesz wszystko, co spowoduje, że poczujesz się dobrze i będziesz piękne wyglądać. »

 • Miasto: Poznań

  Gabinet Medycyny Estetycznej Milbrandt świadczy najwyższej jakości, szereg usług z zakresu medycyny estetycznej. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w Milbrandt stosowane są tylko sprawdzone zabiegi skutecznie zatrzymujące naturalny wygląd na długie lata. Do zabiegów wykorzystywane są najwyższej jakości preparaty renomowanych firm. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Jelenia Góra

  Viva Medica to ultranowoczesna klinika świadcząca szeroką gamę zabiegów z zakresu rehabilitacji i nieinwazyjnej estetyki ciała. Wady postawy, schorzenia neurologiczne, bóle kręgosłupa, nadwaga i otyłość, nadmiar tkanki tłuszczowej - wszystkie te schorzenia i problemy można skutecznie wyleczyć w Centrum Viva Medica. »

 • Miasto: Łódź

  Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Willa mieści w sobie szesnaście gustownie urządzonych apartamentów wraz z bogato wyposażona strefa Medical & Wellness z siłownią. We współpracy z Centrum Odnowy Revita oferujemy również szeroką gamę zabiegów z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Zabiegi wykonywane są przez dyplomowany personel i zespół lekarzy - specjalistów medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie dermatologi , jak i również stomatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  San-Med Hair Transplant to profesjonalna klinika transplantacji włosów dr Artura Sandelewskiego, gdzie wykonuje się nowatorskie zabiegi przeszczepu włosów metodą BHT, FUE, FUT. W leczeniu łysienia stosujemy wszystkie metody z zakresu diagnostyki i medycyny włosa. Wykonujemy zabiegi mające na celu zahamowanie  procesów wypadania włosów. »

 • Miasto: Wrocław, Kraków, Gdynia

  Pragniemy zaoferować naszym Klientom najwyższe kompetencje, wiedzę i doświadczenie znakomitych specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej i kosmetologii. Wykonujemy nowatorskie nieinwazyjne zabiegi estetyczne na bazie kolagenu aktywnego biologicznie oraz innych naturalnych biopreparatów ANNA PIKURA. »

 • Miasto: Łódź

  Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skóry oraz korektą defektów natury estetycznej. Na rynku usług dermatologicznych posiadamy 10 letnie doświadczenie, zapewniając Pacjentom jak najlepszą diagnostykę i skuteczne leczenie. Wszystkie zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są przez specjalistów we współpracy z dermatologiem, kosmetologiem oraz chirurgiem. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika jest jednym z największych, renomowanych prywatnych ośrodków w kraju, wyspecjalizowanych w chirurgii plastycznej. Kilkunastoletnie doświadczenie, doskonała kadra medyczna, nowoczesna infrastruktura, a przede wszsytkim tysiące zadowolonych Pacjentów - to tylko niektóre cechy, które wyróżniają Klinikę Chirurgii Plastycznej Beauty Group. »

 • Miasto: Poznań

  Klinika oferuje szerokie spektrum zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii i kosmetologii wykonywane przez doświadczonych specjalistów medycyny estetycznej, przy użyciu najnowszych rozwiązaniań technologicznych co gwarantuje doskonałe efekty. »

 • Miasto: Gdynia

  Oferujemy kompleksową gamę zabiegów upiększających i mikropigmentację włosów HFS. Polecamy również masaże i zabiegi SPA oraz usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Pracujemy na urządzeniach HI-TECH, dzięki którym skutecznie likwidujemy problemy kosmetyczne twarzy i ciała. »

 • Miasto: Katowice

  Jesteśmy nowoczesną kliniką zajmującą się chirurgią kosmetyczną, medycyną estetyczną, dermatochirurgią, kosmetologią i odnową biologiczną. Nasi lekarze specjalizują się w laserowych zabiegach poprawiających sylwetkę ciała, odmładzających twarz i usuwających schorzenia skóry. »

 • Kraków | Katowice

  Oferujemy bogate spektrum zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, Anti-Aging i Beauty oraz profesjonalnej pielęgnacji ciała i twarzy. Sieć profesjonalnych Salonów Kosmetyczno - Dermatologicznych w Krakowie i Katowicach. »

 • Miasto: Kraków

  Medicor–Centrum Kosmetyki i Medycyny Estetycznej to zespół ekspertów. Kompleksowa pielęgnacja, najwyższa jakość produktów i urządzeń, odpowiednio dobrane suplementy, synergia współpracy lekarza z kosmetyczką i masażystą zapewniają optymalne efekty i satysfakcję klientów. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej