Zasady zdrowego i bezpiecznego opalania

Opalanie dla wielu osób jest prawdziwą przyjemnością, zaś opalenizna traktowana bywa jako świadectwo udanego, miło spędzonego urlopu. Niestety, im większe zanieczyszczenie środowiska, tym bardziej szkodliwe staje się dla ludzkiej skóry zbyt długie przebywanie na słońcu. Piękna opalenizna nie wszystkim wychodzi na zdrowie, a szczególnie narażeni na problemy są ci, którzy zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Zdrowe i bezpieczne opalanie

Niebezpieczeństwa dla skóry i sposoby jej ochrony

Nasza skóra ciągle narażona jest na wiele niesprzyjających czynników. Jest to nasza naturalna bariera ochronna i dlatego też, szczególnie podczas lata powinniśmy odpowiednio o nią zadbać. Opalenizna pojawiająca się na skórze jest niczym innym, jak reakcją ochronną na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce. Mimo, że promieniowanie UV nie wnika głęboko pod naszą skórę, to jego duża dawka jest szkodliwa. Jego nadmiar prowadzi do przyspieszenia procesu starzenia się skóry, a nawet do obniżenia odporności organizmu.

Choroby skóry wywołane przez słońce

W groźniejszych przypadkach może być przyczyną oparzeń słonecznych lub raka skóry - czerniaka. Aby jak najbardziej zniwelować możliwe działania nieporządane wpływające na naszą skórę należy w słoneczne dni stosować kosmetyki ochronne z filtrem. Mają one dużą zdolność pochłaniania promieniowania i niewątpliwie wspomagają prawidłowe procesy. Mimo stosowania kremów należy pamiętać o tym, żeby ograniczać czas opalania się na słońcu, szczególnie między godziną 11. 00 a 14. 00.

Często zapominamy lub nie chcemy chronić naszej skóry przed słońcem. Piękna opalenizna to nie wszystko. Czy warto dla tego ryzykować? Trzeba być świadomym realnych zagrożeń z tym związanych. Polacy to najczęściej osoby z jasną karnacją- czyli osoby, które są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego. Śmiertelność wśród osób, które na niego zachorowały jest bardzo duża, ze względu na podobieństwo zmian chorobowych do zwykłego pieprzyka, a w konsekwencji późną wykrywalność tej choroby. Lepiej zapobiegać, niż leczyć dlatego też pamiętajmy o swojej skórze zanim będzie za późno. Dbajmy o prawidłową higienę i ochronę, a napewno będzie ona zachowywała zdrowie i witalność przez długie lata.

Czy słońca należy unikać?

Takie pytanie zadają ci, którym na zdrowiu szczególnie zależy. I choć nadmiar słońca może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem skóry, to równie szkodliwy bywa brak słońca. Niedobory słonecznego światła mają poważne skutki, głównie dla naszego samopoczucia psychicznego. Najlepiej można się o tym przekonać późną jesienią oraz zimą, gdy krótki dzień i długie wieczory wprawiają nas tak często w ponury nastrój.

Sytuacja zmienia się latem, gdy upały zachęcają do wylegiwania się nad wodą. I tu pojawia się ryzyko dość poważne. Nie każdy potrafi zachować stosowny umiar związany z czasem opalania się. Krótka kąpiel na słońcu jest bardziej wskazana. Przede wszystkim opalamy się wolniej, za to ładniej i bezpieczniej. Zamiast spieczonej na raka skóry naszą ozdobą staje się delikatna i naturalna opalenizna. Unikamy w ten sposób licznych komplikacji zdrowotnych, które z czasem mogą pojawić się nawet kilka lub kilkanaście lat po przykrym doświadczeniu z nadmiarem słońca.

Ograniczony czas przebywania na słońcu to nie jedyny warunek zdrowego opalania się. Dla tych, którzy chcą mieć piękną opaleniznę i jednocześnie cieszyć się zdrową skórą, zalecane są specjalne preparaty do opalania. Dzięki nim (a raczej dzięki filtrom) szkodliwe promieniowanie przestaje być aż tak poważnym problemem, zaś sam pobyt na słońcu staje się bezpieczniejszy.

Pamiętając o kontroli czasu spędzonego na słońcu oraz o odpowiednich środkach ochronnych można zapewnić sobie nie tylko udany urlop na plaży, ale również piękną i zdrową opaleniznę. Warto zastosować się do kilku porad dermatologów, dzięki którym ryzyko związane z chorobami skóry zostanie ograniczone do minimum.

Diagnostyka i leczenie problemów skóry - najlepsze kliniki i gabinety:
 • Miasto: Warszawa

  Revival Clinic to renomowana placówka specjalizująca się w nowoczesnych, innowacyjnych metodach leczenia z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii, dermatologii estetycznej i ogólnej, ginekologii estetycznej i ogólnej, kosmetologii, laryngologii, chirurgii, proktologii i flebologii. Pracują w niej wysoko wykwalifikowani specjaliści zapewniający usługi na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Świebodzice

  Centrum Medycyny Estetycznej w Świebodzicach specjalizuje się w zabiegach na twarzy i prowadzi zaawansowane prace nad regeneracją biologiczną całego ciała. W Centrum przyjmują specjaliści z różnych dziedzin: chirurgii, dermatologii, endokrynologii, seksuologii, dietetyki, hirudoterapii, kosmetologii. Dysponujemy zapleczem zabiegowym i profesjonalnym sprzętem. »

 • Miasto: Warszawa

  KLINIKA ELITE od 1999 roku zapewnia swoim klientom dostęp do najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów. Klinika specjalizuje się w zabiegach odchudzających, usuwających cellulit, wykorzystujących światło lasera, a także tych z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. »

 • Miasto: Katowice

  Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach to nowoczesna, prywatna placówka świadcząca szeroki wachlarz kompleksowych usług medycznych, spełniających najwyższe, światowe standardy. Zdrowie naszych Pacjentów powierzamy autorytetom, najlepszym specjalistom w poszczególnych dziedzinach medycyny, lekarzom z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. »

 • Miasto: Warszawa

  Klinika medycyny estetycznej Face and Body Clinic oferuje szeroką gamę sprawdzonych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii i kosmetyki profesjonalnej. Świadczymy również porady i ustalamy programy dietetyczne, które pomogą bezpiecznie i zdrowo schudnąć. Tylko u nas znajdziesz wszystko, co spowoduje, że poczujesz się dobrze i będziesz piękne wyglądać. »

 • Miasto: Poznań

  Gabinet Medycyny Estetycznej Milbrandt świadczy najwyższej jakości, szereg usług z zakresu medycyny estetycznej. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w Milbrandt stosowane są tylko sprawdzone zabiegi skutecznie zatrzymujące naturalny wygląd na długie lata. Do zabiegów wykorzystywane są najwyższej jakości preparaty renomowanych firm. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Jelenia Góra

  Viva Medica to ultranowoczesna klinika świadcząca szeroką gamę zabiegów z zakresu rehabilitacji i nieinwazyjnej estetyki ciała. Wady postawy, schorzenia neurologiczne, bóle kręgosłupa, nadwaga i otyłość, nadmiar tkanki tłuszczowej - wszystkie te schorzenia i problemy można skutecznie wyleczyć w Centrum Viva Medica. »

 • Miasto: Łódź

  Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Willa mieści w sobie szesnaście gustownie urządzonych apartamentów wraz z bogato wyposażona strefa Medical & Wellness z siłownią. We współpracy z Centrum Odnowy Revita oferujemy również szeroką gamę zabiegów z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Zabiegi wykonywane są przez dyplomowany personel i zespół lekarzy - specjalistów medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie dermatologi , jak i również stomatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  San-Med Hair Transplant to profesjonalna klinika transplantacji włosów dr Artura Sandelewskiego, gdzie wykonuje się nowatorskie zabiegi przeszczepu włosów metodą BHT, FUE, FUT. W leczeniu łysienia stosujemy wszystkie metody z zakresu diagnostyki i medycyny włosa. Wykonujemy zabiegi mające na celu zahamowanie  procesów wypadania włosów. »

 • Miasto: Wrocław, Kraków, Gdynia

  Pragniemy zaoferować naszym Klientom najwyższe kompetencje, wiedzę i doświadczenie znakomitych specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej i kosmetologii. Wykonujemy nowatorskie nieinwazyjne zabiegi estetyczne na bazie kolagenu aktywnego biologicznie oraz innych naturalnych biopreparatów ANNA PIKURA. »

 • Miasto: Łódź

  Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skóry oraz korektą defektów natury estetycznej. Na rynku usług dermatologicznych posiadamy 10 letnie doświadczenie, zapewniając Pacjentom jak najlepszą diagnostykę i skuteczne leczenie. Wszystkie zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są przez specjalistów we współpracy z dermatologiem, kosmetologiem oraz chirurgiem. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika jest jednym z największych, renomowanych prywatnych ośrodków w kraju, wyspecjalizowanych w chirurgii plastycznej. Kilkunastoletnie doświadczenie, doskonała kadra medyczna, nowoczesna infrastruktura, a przede wszsytkim tysiące zadowolonych Pacjentów - to tylko niektóre cechy, które wyróżniają Klinikę Chirurgii Plastycznej Beauty Group. »

 • Miasto: Poznań

  Klinika oferuje szerokie spektrum zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii i kosmetologii wykonywane przez doświadczonych specjalistów medycyny estetycznej, przy użyciu najnowszych rozwiązaniań technologicznych co gwarantuje doskonałe efekty. »

 • Miasto: Gdynia

  Oferujemy kompleksową gamę zabiegów upiększających i mikropigmentację włosów HFS. Polecamy również masaże i zabiegi SPA oraz usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Pracujemy na urządzeniach HI-TECH, dzięki którym skutecznie likwidujemy problemy kosmetyczne twarzy i ciała. »

 • Miasto: Katowice

  Jesteśmy nowoczesną kliniką zajmującą się chirurgią kosmetyczną, medycyną estetyczną, dermatochirurgią, kosmetologią i odnową biologiczną. Nasi lekarze specjalizują się w laserowych zabiegach poprawiających sylwetkę ciała, odmładzających twarz i usuwających schorzenia skóry. »

 • Kraków | Katowice

  Oferujemy bogate spektrum zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, Anti-Aging i Beauty oraz profesjonalnej pielęgnacji ciała i twarzy. Sieć profesjonalnych Salonów Kosmetyczno - Dermatologicznych w Krakowie i Katowicach. »

 • Miasto: Kraków

  Medicor–Centrum Kosmetyki i Medycyny Estetycznej to zespół ekspertów. Kompleksowa pielęgnacja, najwyższa jakość produktów i urządzeń, odpowiednio dobrane suplementy, synergia współpracy lekarza z kosmetyczką i masażystą zapewniają optymalne efekty i satysfakcję klientów. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej