Jak powstaje trądzik i jak go leczyć?

Przyczyn powstania trądziku należy szukać przede wszystkim w uwarunkowaniach genetycznych. Badania naukowe potwierdzają, że wysoka produkcja łoju oraz rogowacenie mieszków włosowych może być dziedziczne. Np. gdy oboje rodzice cierpieli na trądzik, to jest ponad 50% prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie go miało. Przyczyną wystąpienia trądziku jest wzmożony poziom androgenów w organizmie. To androgeny kierują wzrostem gruczołów łojowych, a także nadzorują produkcją łoju. Te dwa zjawiska to główne czynniki wywołujące trądzik.

Trądzik - przyczyny, objawy, leczenie

Na wzmożone wystąpienie wykwitów trądzikowych może mieć wpływ stres, jak również jedzenie niektórych produktów (czekolada, kakao, czy przyprawy). Pod wpływem pewnej grupy leków, kosmetyków, bądź preparatów może wystąpić nasilenie objawów trądzikowych. Niekorzystny wpływ na wykwity trądzikowe ma również nikotyna.

Jakie są odmiany trądziku?

W zależności od rodzaju dominujących wykwitów skórnych występuje trądzik: zaskórnikowy, trądzik grudkowo- krostkowy, guzkowo – cystowy, bliznowcowy i piorunujący. Trądzik zaskórnikowy przejawia się występowaniem głównie zaskórników o odmianie otwartej i zamkniętej. Natomiast w trądziku grudkowo – krostkowym oprócz zaskórników pojawiają się też krosty i grudki. W trądziku guzkowo- cystowym widoczna jest duża ilość głębokich zapalnych guzków oraz guzków z treścią ropną bądź ropno- krwistą. Trądzik bliznowcowy objawia się dużą ilością przerosłych blizn i bliznowców. W trądziku piorunującym zauważyć można wykwity skórne ze skłonnością do rozpadu. Temu trądzikowi towarzyszą również takie objawy jak: podwyższona temperatura - gorączka, ubytek wagi ciała, oraz ból w stawach i mięśniach. Innymi, rzadziej występującymi odmianami trądziku są przede wszystkim: trądzik niemowlęcy, samouszkodzenia, kosmetyczny i polekowy oraz trądzik zapalny z obrzękiem twarzy.

Trądzik z samouszkodzenia jest wynikiem wyciskania i rozdrapania skórnych zmian trądzikowych. Trądzik kosmetyczny występuje na skutek użycia niewłaściwych preparatów zawierających lanolinę czy wazelinę. Trądzik polekowy wywołują niektóre przyjmowane leki, np. leki przeciwpadaczkowe, hormonalne. Natomiast trądzik zapalny wynika ze stanu zapalnego skóry.

Jaką pozbyć się trądziku?

Do dyspozycji mamy mnóstwo różnych dostępnych preparatów i środków. Można zastosować leczenie miejscowe w przypadku lżejszych odmian trądziku, a w cięższych przypadkach leczenie zewnętrzne i ogólne. W leczeniu trądziku wykorzystuje się najczęściej nadtlenek benzoilu. Innym środkiem jest kwas azaleinowy. Ma on podwójne działanie: przeciwbakteryjne oraz przeciwzaskórnikowe. Rzadziej występują również działania niepożądane. Do miejscowego leczenia również wykorzystuje się antybiotyki o działaniu przeciwbakteryjnym. W leczeniu miejscowym mają zastosowanie również retinoidy.

Retinoidy mają działanie normalizujące dla procesów złuszczania. Innym sposobem walki z trądzikiem jest zastosowanie kwasu 13-cis witaminy A. Wykazuje on zbliżone działanie do retinoidów, ale powoduje znacznie mniej skutków ubocznych. Obecnie w leczeniu miejscowym zastosowanie ma również adaphalen pod postacią żelu. Jest on nową generacją retinoidów, która wykazuje znacznie mniej skutków ubocznych i dlatego jest bardziej skuteczna.

Do terapii ogólnej kwalifikują się ciężkie postaci trądziku grudkowo – krostkowego, skupionego, a także trądzik z zaburzeniami hormonalnymi. Współcześnie do leczenia trądziku wykorzystuje się również naświetlania. Zdania na ten temat są podzielone. Naukowcy są zdania, że światło niebieskie i czerwone redukuje bakterie wywołujące zmiany trądzikowe.

Stosunkowo nowym sposobem na trądzik jest terapia fotodynamiczna, która polega na nakładaniu na skórę 20% kwasu aminolewulinowego i naświetlaniu promieniami. Inną metodą jest zastosowanie systemu, który polega na naświetlaniu lampą o świetle o długości fali 420 nm. Leczenie hormonalne zaleca się kobietom, które nie reagują na tradycyjne metody leczenia. Występują tu jednak skutki uboczne, ale nie są one powodem do zerwania terapii. Zmniejsza się wówczas tylko dawkę.

Leczenie trądziku - najlepsze kliniki i gabinety dermatologiczne:
 • Miasto: Warszawa

  Revival Clinic to renomowana placówka specjalizująca się w nowoczesnych, innowacyjnych metodach leczenia z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii, dermatologii estetycznej i ogólnej, ginekologii estetycznej i ogólnej, kosmetologii, laryngologii, chirurgii, proktologii i flebologii. Pracują w niej wysoko wykwalifikowani specjaliści zapewniający usługi na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Świebodzice

  Centrum Medycyny Estetycznej w Świebodzicach specjalizuje się w zabiegach na twarzy i prowadzi zaawansowane prace nad regeneracją biologiczną całego ciała. W Centrum przyjmują specjaliści z różnych dziedzin: chirurgii, dermatologii, endokrynologii, seksuologii, dietetyki, hirudoterapii, kosmetologii. Dysponujemy zapleczem zabiegowym i profesjonalnym sprzętem. »

 • Miasto: Warszawa

  KLINIKA ELITE od 1999 roku zapewnia swoim klientom dostęp do najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów. Klinika specjalizuje się w zabiegach odchudzających, usuwających cellulit, wykorzystujących światło lasera, a także tych z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. »

 • Miasto: Katowice

  Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach to nowoczesna, prywatna placówka świadcząca szeroki wachlarz kompleksowych usług medycznych, spełniających najwyższe, światowe standardy. Zdrowie naszych Pacjentów powierzamy autorytetom, najlepszym specjalistom w poszczególnych dziedzinach medycyny, lekarzom z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. »

 • Miasto: Warszawa

  Klinika medycyny estetycznej Face and Body Clinic oferuje szeroką gamę sprawdzonych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii i kosmetyki profesjonalnej. Świadczymy również porady i ustalamy programy dietetyczne, które pomogą bezpiecznie i zdrowo schudnąć. Tylko u nas znajdziesz wszystko, co spowoduje, że poczujesz się dobrze i będziesz piękne wyglądać. »

 • Miasto: Poznań

  Gabinet Medycyny Estetycznej Milbrandt świadczy najwyższej jakości, szereg usług z zakresu medycyny estetycznej. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w Milbrandt stosowane są tylko sprawdzone zabiegi skutecznie zatrzymujące naturalny wygląd na długie lata. Do zabiegów wykorzystywane są najwyższej jakości preparaty renomowanych firm. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Jelenia Góra

  Viva Medica to ultranowoczesna klinika świadcząca szeroką gamę zabiegów z zakresu rehabilitacji i nieinwazyjnej estetyki ciała. Wady postawy, schorzenia neurologiczne, bóle kręgosłupa, nadwaga i otyłość, nadmiar tkanki tłuszczowej - wszystkie te schorzenia i problemy można skutecznie wyleczyć w Centrum Viva Medica. »

 • Miasto: Łódź

  Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Willa mieści w sobie szesnaście gustownie urządzonych apartamentów wraz z bogato wyposażona strefa Medical & Wellness z siłownią. We współpracy z Centrum Odnowy Revita oferujemy również szeroką gamę zabiegów z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Zabiegi wykonywane są przez dyplomowany personel i zespół lekarzy - specjalistów medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie dermatologi , jak i również stomatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  San-Med Hair Transplant to profesjonalna klinika transplantacji włosów dr Artura Sandelewskiego, gdzie wykonuje się nowatorskie zabiegi przeszczepu włosów metodą BHT, FUE, FUT. W leczeniu łysienia stosujemy wszystkie metody z zakresu diagnostyki i medycyny włosa. Wykonujemy zabiegi mające na celu zahamowanie  procesów wypadania włosów. »

 • Miasto: Wrocław, Kraków, Gdynia

  Pragniemy zaoferować naszym Klientom najwyższe kompetencje, wiedzę i doświadczenie znakomitych specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej i kosmetologii. Wykonujemy nowatorskie nieinwazyjne zabiegi estetyczne na bazie kolagenu aktywnego biologicznie oraz innych naturalnych biopreparatów ANNA PIKURA. »

 • Miasto: Łódź

  Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skóry oraz korektą defektów natury estetycznej. Na rynku usług dermatologicznych posiadamy 10 letnie doświadczenie, zapewniając Pacjentom jak najlepszą diagnostykę i skuteczne leczenie. Wszystkie zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są przez specjalistów we współpracy z dermatologiem, kosmetologiem oraz chirurgiem. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika jest jednym z największych, renomowanych prywatnych ośrodków w kraju, wyspecjalizowanych w chirurgii plastycznej. Kilkunastoletnie doświadczenie, doskonała kadra medyczna, nowoczesna infrastruktura, a przede wszsytkim tysiące zadowolonych Pacjentów - to tylko niektóre cechy, które wyróżniają Klinikę Chirurgii Plastycznej Beauty Group. »

 • Miasto: Poznań

  Klinika oferuje szerokie spektrum zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii i kosmetologii wykonywane przez doświadczonych specjalistów medycyny estetycznej, przy użyciu najnowszych rozwiązaniań technologicznych co gwarantuje doskonałe efekty. »

 • Miasto: Gdynia

  Oferujemy kompleksową gamę zabiegów upiększających i mikropigmentację włosów HFS. Polecamy również masaże i zabiegi SPA oraz usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Pracujemy na urządzeniach HI-TECH, dzięki którym skutecznie likwidujemy problemy kosmetyczne twarzy i ciała. »

 • Miasto: Katowice

  Jesteśmy nowoczesną kliniką zajmującą się chirurgią kosmetyczną, medycyną estetyczną, dermatochirurgią, kosmetologią i odnową biologiczną. Nasi lekarze specjalizują się w laserowych zabiegach poprawiających sylwetkę ciała, odmładzających twarz i usuwających schorzenia skóry. »

 • Kraków | Katowice

  Oferujemy bogate spektrum zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, Anti-Aging i Beauty oraz profesjonalnej pielęgnacji ciała i twarzy. Sieć profesjonalnych Salonów Kosmetyczno - Dermatologicznych w Krakowie i Katowicach. »

 • Miasto: Kraków

  Medicor–Centrum Kosmetyki i Medycyny Estetycznej to zespół ekspertów. Kompleksowa pielęgnacja, najwyższa jakość produktów i urządzeń, odpowiednio dobrane suplementy, synergia współpracy lekarza z kosmetyczką i masażystą zapewniają optymalne efekty i satysfakcję klientów. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej