Chipsy stomatologiczne - idealny usmiech dzięki ultracieńkim licówkom bez szlifowania

Słysząc hasło "chipsy stomatologiczne" pierwsze co przychodzi nam na myśl, to zapewne jakaś nowatorska przekąska mając chronić nasze zęby przed próchnicą. Nic bardziej mylnego. Chipsy to potoczna nazwa tzw. kosmetycznych licówek bez szlifowania. Mają te same zalety co konwencjonalne (możliwość korekty kształtu i koloru zębów, maskowanie przebarwień), z tą różnicą, że są cementowane bez wcześniejszej ingerencji w tkanki zęba.

Chipsy stomatologiczne - ultracieńkie licówki

Licówka jest płatkiem wykonanym z porcelany stomatologicznej przyklejanym do wargowej powierzchni zębów. Ma zaledwie 0, 3 mm grubości, dla porównania grubość zwykłych licówek to ok. 0, 4-0, 8 mm. Jej niezaprzeczalną zaletą jest brak konieczności szlifowania zębów, przez co zabieg jest całkowicie odwracalny. Ponadto porcelana, z jakiej są wykonane licówki, idealnie imituje naturalne tkanki zęba pod względem koloru i przezierności, przez co niefachowe oko nie będzie w stanie odróżnić ich od naturalnych zębów.

Brak konieczności szlifowania nie wymaga stosowania licówek tymczasowych na czas między wizytami, jak również nie ma konieczności stosowania znieczulenia, ponieważ wszystkie procedury są bezbolesne. Pięknym uśmiechem można cieszyć się już zaledwie po 2 wizytach. Na pierwszej po badaniu lekarz ocenia możliwość zastosowania licówek, dobiera kolor, a przed pobraniem wycisku jedynie dokładnie oczyszcza zęby. Wycisk wysyłany jest do pracowni protetycznej gdzie z odpowiedniej, wytrzymałej porcelany stomatologicznej są wykonywane ultracienkie licówki. Na drugiej wizycie lekarz cementuje (przykleja) licówki do powierzchni zębów.

Zastosowanie licówek bez szlifowania

Licówki bez szlifowania zyskały szerokie zastosowanie w stomatologii estetycznej, dzięki nim można zamaskować różne defekty uzębienia między innymi:

 • można przy ich pomocy zamknąć szpary między zębami
 • są idealnym rozwiązaniem do zamaskowania przebarwień, które nie poddają się konwencjonalnym metodą wybielania (np. przebarwienia na skutek przyjmowania antybiotyków w dzieciństwie tzw. zęby tetracyklinowe)
 • pozwalają przykryć nieestetyczne defekty szkliwa (np. szkliwo plamkowate, niedorozwój szkliwa, pęknięcia, ukruszenia, starcia)
 • są przydatne jeśli chcemy wydłużyć lub poszerzyć nasze zęby, lub poprawić niekorzystny kształt zębów (np. zęby stożkowate)
Kiedy licówka konwencjonalna

Mimo licznych zalet licówek bez szlifowania mają one pewne ograniczenia co do stosowania. Nie można ich użyć w przypadku, gdy chcemy zmniejszyć lub wyrównać obrócone (zrotowane) zęby. Takie sytuacje wymagają oszlifowania zęba i zastosowania licówki konwencjonalnej. Podobnie jak w przypadku innych uzupełnień zdecydowanym przeciwskazaniem jest naganna higiena jamy ustnej, która niweczy praktycznie każdy proces leczniczy w stomatologii. Nie ma sensu stosować kosztowych uzupełnień u osoby, która nie dba o zdrowe zęby i nie stosuje się do zaleceń lekarza.

Odmładzanie licówkami

W dobie kultu wiecznej młodości licówki również znalazły swoje miejsce w terapii antyagingowej. Z wiekiem nasze uzębienie zmienia się, oczywiście nie zawsze tak jakbyśmy tego chcieli. Zęby ścierają się, przez co stają się coraz krótsze, pojawiają się pęknięcia szkliwa, nieestetyczne przebarwienia, na skutek diety bądź palenia papierosów. Zastosowanie licówek pozwala na wydłużenie, wybielenie zębów oraz uzyskanie jego symetrii. Dzięki nieznacznemu pogrubieniu zębów w odcinku przednim skóra wokół warg jest bardziej napięta, a okolica podnosowa bardziej wypełniona. Pełny symetryczny i biały uśmiech nadaje twarzy młody, świeży i zadbany wygląd.

Zalety chipsów stomatologicznych

Chipsy stomatologiczne bez ingerencji w nasze zęby pomogą nam trwale uzyskać piękny uśmiech. Można w nieskończoność wymieniać ich zalety:

 • zachowanie trwałej barwy, mała podatność na przebarwienia
 • obojętność w stosunku do innych tkanek w jamie ustnej, brak reakcji alergicznych
 • mniejsze odkładanie płytki bakteryjnej na porcelanie
 • duża odporność na ścieranie
 • poprawa samopoczucia pacjenta, często zwiększenie pewności siebie poprzez pozbycie się cię dawnych kompleksów.

Z racji tego, że porcelana dentystyczna pochłania i odbija światło w sposób podobny do naturalnych tkanek zęba, licówki zapewniają doskonały efekt estetyczny. Licówki bez szlifowania są równie trwałe, jak te konwencjonalne. Potrafią spełniać swoje funkcję nawet przez 10 lat. Za ich pomocą można nie tylko poprawić uśmiech, ale także odmłodzić.

Licówki porcelanowe ultracieńkie (bez szlifowania) - kliniki w Polsce:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej