Leczenie diastemy - porcelanowe licówki czy kompozyty?

Diastema, czyli szpara pomiędzy górnymi jedynkami, może stanowić nasz znak rozpoznawczy. Wiele znanych osób uważa, iż jest to ich walor urody. Co jednak zrobić, do kogo się zwrócić, gdy chcemy się jej pozbyć? Przede wszystkim skierujmy kroki do sprawdzonego gabinetu stomatologicznego. Zaznaczmy od razu, że to nieprawda iż leczenie diastemy jest długotrwałe i bolesne. Nadal można zastosować aparat ortodontyczny, ale można również z powodzeniem sięgnąć po lżejsze dla nas procedury.

Leczenie diastemy kompozytem i licówkami

Obecnie dostępnych jest wiele mało inwazyjnych i znacznie prostszych metod w nowoczesnej stomatologii w leczeniu diastemy, a wśród nich:

Kompozyt

Dostawienie tak zwanych kompozytów – w trakcie procedury stomatolog nakłada na ząb kwas demineralizujący, po czym nadaje mu odpowiedni kształt. Dostawia do niego kompozyt i utwardza, najczęściej światłem. Zabieg trwa około 60 minut.
Nie jest to metoda dla osób, które niezbyt regularnie dbają o higienę jamy ustnej, palą tytoń, czy lubią czerwone wino. Nadużywanie past wybielających również w tym przypadku nie jest wskazane.

Licówki porcelanowe

Przymocowanie do zębów licówek porcelanowych za pomocą specjalnego kleju. Licówki mają grubość około pół milimetra. Trwałość znacznie większa niż przy zastosowaniu kompozytów. Jaka metoda zostanie wybrana, zależy wprost od diastemy, czyli od odległości między zębami. Decyzję podejmuje lekarz stomatolog, po wykonaniu następujących badań:

 1. Ocena stanu zębów
 2. Ocena stanu kości
 3. Ocena zgryzu
 4. RTG

Jeśli przerwa jest niewielka, stomatolog najczęściej stosuje kompozytowe żywice światło utwardzalne. Jeśli jednak przerwa jest znaczna, lekarz zaproponuje zastosowanie licówek. Poza uzyskaniem jak najbardziej naturalnego wyglądu, decydentami do wyboru metody są:

 1. Alergie pacjenta na którykolwiek ze składników w danej metodzie.
 2. Czy pacjent pali papierosy.
 3. Miejsce likwidacji diastemy (czy są to jedynki, czy inne zęby)

Wszystko po to, aby efekt zabiegu był trwały na lata. Zaznaczmy, że po zabiegu higiena uzębienia zupełnie nie różni się od wcześniejszej higieny. Zęby należy regularnie szczotkować, stosować nici dentystyczne a także płukać jamę ustną płynami do dezynfekcji. Aby przystąpić do zabiegu, pacjent musi mieć zdrowe zęby. I jest to jedyny warunek, gdyż można go wykonać w każdym wieku. Jeśli pacjent zatęskni za swoją przerwą między zębami, na pewno ucieszy się wiedząc, że jest to zabieg odwracalny. Wystarczy się udać do stomatologa, a on usunie materiał.

Leczenie (zamykanie) diastemy - najlepsze kliniki i gabinety:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej