Atopowe Zapalenie Skóry (AZS), pielęgnacja skóry

Atopowe zapalenie skóry to nawracjąca choroba, którą ciężko jest wyleczyć. Problem stanowi nie tylko zły wygląd, ale przede wszystkim uczucie ciągłego świądu i pieczenie skóry. Choroba odbiera pewność siebie i komfort życia, na który zasługuje każdy z nas. Czyżby miało to oznaczać, że chory skazany jest na cierpienie, jednocześnie będąc bezradnym? Wiele osób przypomina sobie o chorobie dopiero w momencie, gdy ta daje o sobie znać. Sięgają po tabletki i maści z nadzieja, że w ekspresowym tempie uda się pokonać świąd i stan zapalny skóry. Walka jest jednak nierówna, bo zaostrzenia choroby wracają jak bumerang z różną częstotliwością. Bezradność, strach i to uczucie, że z chorobą przecież nie da się wygrać. Czy aby na pewno warto się poddawać?

Atopowe zapalenie skóry - pielęgnacja

Postępowanie pielęgnacyjne w Atopowym Zapaleniu Skóry i jego znaczenie

W atopowym zapaleniu skóry, najważniejszym aspektem nie jest zwalczanie kolejnych zaostrzeń choroby a dbanie o to, by do nich nie dopuścić. Odpowiednia pielęgnacja w dużym stopniu pozwala choremu kontrolować chorobę. Jest tylko jeden warunek… O naszą skórę musimy dbać codziennie, nawet wtedy, gdy wszystko wskazuje na to, że kryzys mamy już za sobą. Skórę należy postrzegać jako organ, który ma za zadanie przede wszystkim pełnić funkcję ochronną. Izoluje nasz organizm od czynników zewnętrznych, uniemożliwiając wnikanie drobnoustrojów w głąb. U chorych z AZS funkcje te są zaburzone. Sytuację pogarsza ciągłe drapanie, przez co tworzą się stany zapalne oraz uszkodzenia, stanowiące otwartą drogę dla czynników chorobotwórczych. Oczywistym faktem jest potrzeba przywrócenia ciągłości naskórka i poprawienie jakości skóry.

Warto zwrócić również uwagę na florę bakteryjną naszej skóry. Zdrowa skóra to taka, której flora bakteryjna jest w równowadze. Z kolei u chorych na AZS stwierdza się florę chorobotwórczą. Skóra u takich osób w dużym stopniu skolonizowana jest przez gronkowca złocistego, bakterie wydzielającą bardzo szkodliwe dla organizmu toksyny.

Rozpoczynając walkę z chorobą, należy zastanowić się jakie cechy powinien zawierać produkt do pielęgnacji tak wymagającej skóry. Wielu chorych nadal sądzi, że najprostsze sposoby dają najlepsze rezultaty. To jednak zbyt mało…chora skóra ma dużo większe potrzeby niż mogliśmy sadzić do tej pory. Potrzebujemy środka który odżywi, odbuduje i jednocześnie będzie ekstremalnie delikatny i bezpieczny dla skóry.

Dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Z myślą o wymagającej, chorej skórze, powstały dermokosmetyki. Są to preparaty pośredniczące między kosmetykiem a lekiem, dające nam możliwość pielęgnacji w bezpieczny sposób. Jako jedyne zawierają składniki pomagające odbudować strukturę, bez naruszenia fizjologicznego pH a tym samym również zdrowej flory bakteryjnej naszej skóry. Prócz doskonałego działania liczy się również bezpieczeństwo. Brak alergenów, barwników, konserwantów…Czy to wszystko?

Dla osób chorych na Atopowe Zapalenie Skóry bardzo ważny jest także brak zanieczyszczenia bakteryjnego preparatu. Zastanówmy się co dzieje się w słoiczku pełnym kremu, pozostawionym w wilgotnej łazience… Sięgamy codziennie dłońmi po kolejną porcje kremu, jednocześnie zanieczyszczając z dnia na dzień coraz bardziej produkt, który miał leczyć naszą skórę. Obecnie w aptekach możemy kupić produkty, które są wolne od zanieczyszczeń także tych bakteryjnych. Najwyższej jakości dermokosmetyki zawierają też specjalne aplikatory, umożliwiające higieniczną aplikację produktu.

Preparat do chorej skóry wybierajmy odpowiedzialnie. Sięgając po kosmetyk z drogeryjnej półki, zastanówmy się, czy oby na pewno jest to produkt który leczy? Bo przecież chorą skórę trzeba leczyć a jedynym środkiem umożliwiającym jednocześnie pielęgnację i leczenie jest dermokosmetyk.

Pozostaje jeszcze kwestia częstotliwości z jaką należy nanosić wybrany produkt na skórę. Dominuje jedna złota zasada: im więcej i częściej- tym lepiej. Początkowo może trudno sobie wyobrazić co najmniej trzykrotne balsamowanie skóry w ciągu dnia, przecież każdy z nas ma obowiązki, które dodatkowo utrudniają pielęgnację. Ale jedno jest pewne …warto. Pamiętajmy, że „złota zasada” nie dotyczy tylko odsłoniętych partii ciała, lub tych bardziej podatnych na podrażnienia… Bezapelacyjnie dbamy o skórę „od stóp do głów”. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, bo tylko w taki sposób możemy kontrolować chorobę i zapewnić sobie lepszy komfort życia.

Najlepsze kliniki dermatologiczne i medycyny estetycznej:
 • Miasto: Warszawa

  Revival Clinic to renomowana placówka specjalizująca się w nowoczesnych, innowacyjnych metodach leczenia z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii, dermatologii estetycznej i ogólnej, ginekologii estetycznej i ogólnej, kosmetologii, laryngologii, chirurgii, proktologii i flebologii. Pracują w niej wysoko wykwalifikowani specjaliści zapewniający usługi na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Świebodzice

  Centrum Medycyny Estetycznej w Świebodzicach specjalizuje się w zabiegach na twarzy i prowadzi zaawansowane prace nad regeneracją biologiczną całego ciała. W Centrum przyjmują specjaliści z różnych dziedzin: chirurgii, dermatologii, endokrynologii, seksuologii, dietetyki, hirudoterapii, kosmetologii. Dysponujemy zapleczem zabiegowym i profesjonalnym sprzętem. »

 • Miasto: Warszawa

  KLINIKA ELITE od 1999 roku zapewnia swoim klientom dostęp do najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów. Klinika specjalizuje się w zabiegach odchudzających, usuwających cellulit, wykorzystujących światło lasera, a także tych z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. »

 • Miasto: Katowice

  Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach to nowoczesna, prywatna placówka świadcząca szeroki wachlarz kompleksowych usług medycznych, spełniających najwyższe, światowe standardy. Zdrowie naszych Pacjentów powierzamy autorytetom, najlepszym specjalistom w poszczególnych dziedzinach medycyny, lekarzom z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. »

 • Miasto: Warszawa

  Klinika medycyny estetycznej Face and Body Clinic oferuje szeroką gamę sprawdzonych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii i kosmetyki profesjonalnej. Świadczymy również porady i ustalamy programy dietetyczne, które pomogą bezpiecznie i zdrowo schudnąć. Tylko u nas znajdziesz wszystko, co spowoduje, że poczujesz się dobrze i będziesz piękne wyglądać. »

 • Miasto: Poznań

  Gabinet Medycyny Estetycznej Milbrandt świadczy najwyższej jakości, szereg usług z zakresu medycyny estetycznej. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w Milbrandt stosowane są tylko sprawdzone zabiegi skutecznie zatrzymujące naturalny wygląd na długie lata. Do zabiegów wykorzystywane są najwyższej jakości preparaty renomowanych firm. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Jelenia Góra

  Viva Medica to ultranowoczesna klinika świadcząca szeroką gamę zabiegów z zakresu rehabilitacji i nieinwazyjnej estetyki ciała. Wady postawy, schorzenia neurologiczne, bóle kręgosłupa, nadwaga i otyłość, nadmiar tkanki tłuszczowej - wszystkie te schorzenia i problemy można skutecznie wyleczyć w Centrum Viva Medica. »

 • Miasto: Łódź

  Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Willa mieści w sobie szesnaście gustownie urządzonych apartamentów wraz z bogato wyposażona strefa Medical & Wellness z siłownią. We współpracy z Centrum Odnowy Revita oferujemy również szeroką gamę zabiegów z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Zabiegi wykonywane są przez dyplomowany personel i zespół lekarzy - specjalistów medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie dermatologi , jak i również stomatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  San-Med Hair Transplant to profesjonalna klinika transplantacji włosów dr Artura Sandelewskiego, gdzie wykonuje się nowatorskie zabiegi przeszczepu włosów metodą BHT, FUE, FUT. W leczeniu łysienia stosujemy wszystkie metody z zakresu diagnostyki i medycyny włosa. Wykonujemy zabiegi mające na celu zahamowanie  procesów wypadania włosów. »

 • Miasto: Wrocław, Kraków, Gdynia

  Pragniemy zaoferować naszym Klientom najwyższe kompetencje, wiedzę i doświadczenie znakomitych specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej i kosmetologii. Wykonujemy nowatorskie nieinwazyjne zabiegi estetyczne na bazie kolagenu aktywnego biologicznie oraz innych naturalnych biopreparatów ANNA PIKURA. »

 • Miasto: Łódź

  Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skóry oraz korektą defektów natury estetycznej. Na rynku usług dermatologicznych posiadamy 10 letnie doświadczenie, zapewniając Pacjentom jak najlepszą diagnostykę i skuteczne leczenie. Wszystkie zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są przez specjalistów we współpracy z dermatologiem, kosmetologiem oraz chirurgiem. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika jest jednym z największych, renomowanych prywatnych ośrodków w kraju, wyspecjalizowanych w chirurgii plastycznej. Kilkunastoletnie doświadczenie, doskonała kadra medyczna, nowoczesna infrastruktura, a przede wszsytkim tysiące zadowolonych Pacjentów - to tylko niektóre cechy, które wyróżniają Klinikę Chirurgii Plastycznej Beauty Group. »

 • Miasto: Poznań

  Klinika oferuje szerokie spektrum zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii i kosmetologii wykonywane przez doświadczonych specjalistów medycyny estetycznej, przy użyciu najnowszych rozwiązaniań technologicznych co gwarantuje doskonałe efekty. »

 • Miasto: Gdynia

  Oferujemy kompleksową gamę zabiegów upiększających i mikropigmentację włosów HFS. Polecamy również masaże i zabiegi SPA oraz usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Pracujemy na urządzeniach HI-TECH, dzięki którym skutecznie likwidujemy problemy kosmetyczne twarzy i ciała. »

 • Miasto: Katowice

  Jesteśmy nowoczesną kliniką zajmującą się chirurgią kosmetyczną, medycyną estetyczną, dermatochirurgią, kosmetologią i odnową biologiczną. Nasi lekarze specjalizują się w laserowych zabiegach poprawiających sylwetkę ciała, odmładzających twarz i usuwających schorzenia skóry. »

 • Kraków | Katowice

  Oferujemy bogate spektrum zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, Anti-Aging i Beauty oraz profesjonalnej pielęgnacji ciała i twarzy. Sieć profesjonalnych Salonów Kosmetyczno - Dermatologicznych w Krakowie i Katowicach. »

 • Miasto: Kraków

  Medicor–Centrum Kosmetyki i Medycyny Estetycznej to zespół ekspertów. Kompleksowa pielęgnacja, najwyższa jakość produktów i urządzeń, odpowiednio dobrane suplementy, synergia współpracy lekarza z kosmetyczką i masażystą zapewniają optymalne efekty i satysfakcję klientów. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej