Czy próchnicą można się zarazić?

Najczęstszą chorobą uzębienia jest próchnica, która atakuje strukturę zęba. Za powstawanie próchnicy odpowiedzialne są bakterie, które powodują demineralizację szkliwa (ubytki) i postępowanie procesu demineralizacji w głąb zęba. Ale czy można się nią zarazić?

Czy próchnica można się zarazić?

Niestety próchnicą można się zarazić. Próchnica to choroba zakaźna, gdyż bardzo łatwo jest ją "złapać" np. poprzez pocałunek czy bardziej bezpośrednio używając czyjąś szczoteczkę do zębów. Próchnicę wywołują bakterie, które mogą łatwo przedostać się z do jamy ustnej drugiej osoby np. ze śliną czy nawet z drobinkami jedzenia. Próchnica zależy od kilku czynników: przede wszystkim obecne muszą być bakterie, które zapoczątkują proces chorobotwórczy. Bakterie muszą mieć pożywkę w postaci cukrów i resztek pokarmów. Jeśli niedostatecznie dbamy i higienę naszej jamy ustnej, powodujemy, że bakterie mogą korzystać z tego, co zostało na zębach i w przestrzeniach międzyzębowych po posiłku i dzięki temu wciąż się namnażają. Teraz pozostaje już tylko zignorować pojawiające się objawy próchnicy i unikanie wizyty u stomatologa. Tak mniej więcej wyglądają idealne warunki do powstania próchnicy.

Do objawów próchnicy należy:

 • zmiana koloru zęba,
 • ból,
 • ubytek. 

Leczenie próchnicy opiera się na zatrzymaniu procesu chorobowego. Zniszczona struktura zęba nie zregeneruje się już, jednak odpowiednio szybka reakcja pozwala zapobiec dalszej demineralizacji, a nawet utracie zęba. Stomatolog usuwa uszkodzone i zniszczone próchnicą części zęba, oczyszcza pozostałą część zęba, a ubytek po zdemineralizowanych fragmentach zęba wypełnia odpowiednim materiałem. Jeśli próchnica dotrze do tkanek miękkich zęba, konieczne będzie leczenie kanałowe zęba. Polega ono na usunięciu dotkniętych próchnicą fragmentów miazgi i wypełnieniu kanałów gutaperką, czyli substancją podobną do kauczuku. W najgorszym przypadku, gdy próchnica spowoduje powstanie zgorzeli lub ząb jest tak zdemineralizowany, że jego pozostałości nie pozwalają na skuteczne i trwałe wypełnienie, ząb jest usuwany.

Zgodnie z powiedzeniem: „lepiej zapobiegać niż leczyć” powinniśmy skupić się na profilaktyce próchnicy, która nie sprawia zbyt wielu kłopotów, jest bezbolesna i znacznie tańsza niż leczenie w gabinecie stomatologicznym. Profilaktyka polega przede wszystkim na odpowiedniej higienie jamy ustnej: regularnym i dokładnym szczotkowaniu zębów (przydatne mogą się okazać elektryczne szczoteczki do zębów), nitkowaniu zębów czy innym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych np. irygatorem do zębów oraz stosowaniu płukanek do ust. Nie powinniśmy też zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty. To właśnie podczas takich wizyt możemy możliwie najszybciej zdiagnozować zaczątki próchnicy, które są znacznie łatwiejsze w leczeniu niż zaawansowana próchnica. Zwracajmy też uwagę by nie korzystać z czyiś szczoteczek do zębów.

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez szczoteczka-soniczna.pl z profesjonalnymi artykułami do higieny jamy ustnej. W ofercie firmy znajdziemy największy wybór szczoteczek sonicznych.
Leczenie próchnicy - najlepsze kliniki i gabinety w Polsce:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej