Jak zapobiegać i leczyć nadwrażliwość zębów?

Wiele osób cierpi na nadwrażliwość zębów, które nie jest specjalnie przyjemnym uczuciem. Zęby powinny być chronione przez pełnowartościowe szkliwo i są najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Nieleczona przez dłuższy okres nadwrażliwość zębów, może prowadzić w przyszłości do opłakanych skutków. Każdy pragnie posiadać ładne, zdrowe i silne zęby. Jakie są więc generalne zasady, które pomogą chronić nasze zęby i walczyć z ich nadwrażliwością?

Nadwrażliwe zęby

Nadwrażliwość zębów - objawy i problemy

Nadwrażliwość zębów dostarcza nam szereg problemów i kłopotów. Oto one:

 • żółte plamki na powierzchniach żujących zębów
 • nieregularne krawędzie zębów, ukruszenia i pęknięcia
 • pożółkłe zęby, bowiem taki kolor jest efektem rozrzedzenia szkliwa
 • zęby podatne na próchnicę
 • odsłonięte szyjki zębowe

Leczenie nadwrażliwości zębów

Jak generalnie leczyć objawy tej choroby? Nadwrażliwość może powodować chorobę, która często skutkuje nocnym zgrzytaniem zębami, kiedy mamy do czynienia z uszkodzeniem szkliwa. W ten sposób niechroniona zębina rozpoczyna reagowanie na bodźce chemiczne i termiczne. Co więc mamy zrobić z takim nieprzyjemnym problemem? Powinniśmy zastosować specjalną szynę przypominającą ruchomy aparat ortodontyczny, jak również odbyć terapię polegającą na odbudowaniu szkliwa w gabinecie.

Powinniśmy wspólnie z lekarzem przeprowadzić wywiad, który pomoże ustalić przyczyny zaciskania zębów, które mogą być bardzo różne, np. niedobory minerałów, stres, zła dieta, wada zgryzu czy pasożyty. Natomiast trzeba też powiedzieć, że częściej słabe i nadwrażliwe szkliwo mają osoby, które cierpią na refluks, przez co bardziej narażone są na próchnicę zębów. Jama ustna u takich osób jest bardzo narażona na działanie kwasów żołądkowych. W tej sytuacji leczenie tego problemu powinno odbywać się pod nadzorem gastrologa.

Profilaktyka - sposoby jak zapobiegać nadwrażliwości zębów

 • Wzmocnienie szkliwa – powinniśmy zainwestować w specjalistyczną pastę, która będzie zawierała w swoim składzie substancje odbudowujące szkliwo oraz minimalizujące ból. W takiej paście powinny być zawarte na przykład takie oto substancje: chlorek potasu, hydroksyapatyt, amino fluorek. Warto stosować też płukanki do zębów wrażliwych. Jeśli chcemy podeprzeć się fachowym i specjalistycznym leczeniem to warto przejść terapię, która będzie polegała na natryskiwaniu szyjek i korzeni zębowych hydroksyapatytem (Vector), co powoduje szybką ulgę oraz zmniejsza kieszenie dziąsłowe i cofa tzw. „ucieczkę” dziąseł. Dodatkowo fachowe zabiegi fluoryzacji pomogą nam wzmocnić osłabione szkliwo.
 • Delikatne mycie – bardzo ważne jest to w jaki sposób myjemy swoje zęby. Powinniśmy więc zrezygnować z agresywnego mycia zębów, które często wywołuje efekt w postaci wykruszania się całych pryzmatów szkliwnych, a zwłaszcza w okolicy nasady zębów. Siłowe szczotkowanie zębów może też powodować tzw. ucieczkę dziąseł i odsłonięcie unerwionych szyjek zębowych co w efekcie prowadzi do dużej nadwrażliwości zębów. Zalecane jest więc delikatne mycie zębów, ale jednocześnie bardzo dokładne. Używamy więc miękkiej szczoteczki i wykonujemy ruchy wymiatające, które naciągają dziąsła na korony zębów.
 • Usuwanie kamienia – bardzo ważne jest to, aby regularnie usuwać kamień, bowiem kiedy go zaniedbujemy przez dłuższy okres może zacząć wnikać nam pod dziąsła, odpychając je od powierzchni zębów. Skutkuje to tym, iż wrażliwe szyjki zębowe zostają odsłonięte i każdy bodziec termiczny (gorące, zimne) czy chemiczny (słodkie, kwaśne) wywołuje ból. Warto więc regularnie i profesjonalnie usuwać kamień u stomatologa za pomocą ultradźwięków.
 • Unikanie gazu – zdrowe szkliwo ma wielu swoich wrogów. Jednym z nich są słodzone napoje gazowane, które osłabiają nasze szkliwo. Dlaczego? Zmieniają one bowiem pH w jamie ustnej na takie, w którym zaczynają się rozwijać bakterie produkujące szkodliwe kwasy, które właśnie ostatecznie osłabiają szkliwo. Dotyczy to również kwaśnych soków, które warto pić bo są zdrowe, ale najlepiej używać do tego specjalnej słomki. Bardzo prostą czynnością, którą warto wykonywać i można ją robić bez ograniczeń jest płukanie jamy ustnej wodą.
 • „Odpowiednie” węglowodany – niestety niekorzystny wpływ, który również sprzyja nadwrażliwości zębów ma dieta złożona tzw. „złych” węglowodanów. Do tych złych węglowodanów należy m. in. biała mąka, biały ryż czy rafinowany cukier. Resztki z tych produktów są świetną pożywką dla bakterii. Zalecane są wiec tzw. „dobre” węglowodany, które nie osadzają się na zębach a są to m. in. surowe warzywa i owoce.
Leczenie nadwrażliwości zębów - rekomendowane kliniki i gabinety:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej