10 niezawodnych sposobów na zmarszczki

Z wiekiem nasza twarz zaczyna pokrywać się nieestetyczną siateczką zmarszczek. Najpierw są to delikatne linie, a później coraz głębsze bruzdy, które bezpowrotnie degenerują twarz. Na szczęście są na nie sposoby, oto 10 trików, które pozwolą zredukować zmarszczki lub zapobiec ich powstawaniu.

Sposoby na redukcję zmarszczek

1. Ochrona przeciwsłoneczna

Stosowanie kosmetyków z filtrem UV skutecznie zapobiega fotostarzeniu skóry. Tak samo działa osłanianie jej za pomocą odzieży i kapelusza. Im mniejsza jest ekspozycja Twojej skóry na słońce, tym dłużej będziesz się cieszyć młodą cerą.

2. Palenie papierosów

Paląc papierosy nieuchronnie przybliżasz swoją skórę do starości. Składniki dymu tytoniowego uszkadzają kolagen i elastynę w skórze. Jeżeli natomiast rzucisz ten okropny nałóg, cera stanie się bardziej dotleniona, będzie się szybciej regenerować, a kolagen i elastyna zaczną działać tak jak powinny. Będą wzmacniać skórę i stanowić jej podporę.

3. Sen

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń - sen to najlepszy sposób na zregenerowanie skóry i odbudowanie ubytków. Podczas snu zachodzą w naszym organizmie procesy naprawcze, którym podlega również skóra. Wysypiając się 6-8 godzin na dobę, w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, mamy szansę opróżnić procesy starzenia. Brak snu natomiast doprowadza do większego wydzielania kortyzolu, który niszczy komórki skóry. Nie bez znaczenia jest również pozycja, w jakiej śpimy, najmniej zmarszczek tworzy się wtedy, kiedy śpimy na plecach.

4. Okulary przeciwsłoneczne

Dobrodziejstwo noszenia okularów przeciwsłonecznych nie polega wyłącznie na zabezpieczeniu naszego wzroku, ale też na przeciwdziałaniu tworzenia się kurzych łapek. Jeżeli nie musimy mrużyć oczu, skóra nie napina się tak bardzo i nie traci swojej naturalnej zdolności rozkurczania. Zauważ, że mieszkańcy słonecznych krajów, którzy nie noszą okularów z filtrem UV, mają wokół oczu znacznie więcej zmarszczek.

5. Dieta

Im zdrowiej się odżywiasz, tym więcej dobrodziejstw płynie do Twojej skóry. Kwasy omega, witaminy, składniki mineralne - to wszystko jest potrzebne Twojej skórze, żeby mogła się regenerować i utrzymywać prawidłowy poziom nawilżenia. Przeciwzmarszczkowa dieta powinna być bogata w morskie ryby (np. łososia), NNKT i białko, główny budulec skóry. Nie powinno w niej zabraknąć również soi, która poprawia strukturę skóry i usuwa skutki fotostarzenia, oraz kakaa, które jest źródłem flawonoli.

6. Kosmetyki nawilżające

Kremy nawilżające mają zdolność do wiązania wody w naskórku, a tym samym utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia. Stosując takie kosmetyki możemy w szybkim tempie pozbyć się powierzchniowych zmarszczek, tzw. fine lines, które powstają na skutek wysuszenia skóry. Jeżeli nie dostarczymy naszej cerze nawilżenia, płytkie zmarszczki pogłębiają się i wtedy ich usunięcie jest znacznie trudniejsze.

7. Przesadna higiena

Zarówno brak higieny, jak i przesadna dbałość o nią, nie przynoszą dobrych skutków. Jeżeli zbyt często myjemy twarz i nie jesteśmy dla niej delikatni, ścieramy jej naturalną warstwę ochronną i sprawiamy, że staje się bardziej wrażliwa. Ta wrażliwość natomiast przekłada się na większą podatność na powstawanie zmarszczek.

8. Kwasy

Stosowanie kwasów może w bardzo widoczny sposób poprawić stan naszej skóry i wygładzić zmarszczki. Kwasy AHA, kwas azaleinowy czy migdałowy przyczyniają się do złuszczania skóry i jej szybszej regeneracji. Tym samym drobne zmarszczki zostają usunięte, a te bardziej widoczne, zredukowane.

9. Peeling

Regularne stosowanie peelingów wykazuje efekty podobne do tych, które następują po zastosowaniu kwasów. Skóra robi się cieńsza, a zmarszczki są wygładzone. Masaż, jaki wykonujemy podczas mechanicznego peelingu wpływa pozytywnie na ukrwienie cery i tym samym staje się ona bardziej odżywiona.

10. Botox i kwas hialuronowy

Inwazyjna metoda ostrzykiwania toksyną botulinową to aktualnie najskuteczniejszy sposób na redukcję zmarszczek. Mięśnie mimiczne zostają w pewien sposób sparaliżowane i ulegają rozluźnieniu, co sprawia, że skóra się natychmiastowo wygładza. Efekt zabiegu nie jest jednak trwały, utrzymuje się maksymalnie kilka miesięcy.

W przypadku kwasu hialuronowego, zabieg wygląda tak samo jak przy botoxie, ale ubytki w skórze zostają wypełnione a ona sama podniesiona. Kwas hialuronowy jest jednak znacznie bardziej bezpieczny niż botox, bowiem jest naturalnym składnikiem występującym w skórze, którego po prostu tracimy wraz z upływem czasu. Przyjmuje się, że ubytek kwasu hialuronowego to 1% w ciągu każdego następnego roku, począwszy od 20 roku życia.

Powyższe czynniki i sposoby mają ogromne znacznie dla stanu naszej cery. Jeżeli połączymy zabiegi prewencyjne z dietą, zdrowszym stylem życia i pielęgnacją, nasza skóra przez długi czas pozostanie młoda i gładka. Jeśli je zbagatelizujemy, niekorzystne skutki upływającego czasu zauważymy bardzo szybko.

Usuwanie zmarszczek - rekomendowane kliniki i gabinety:
 • Miasto: Warszawa

  Revival Clinic to renomowana placówka specjalizująca się w nowoczesnych, innowacyjnych metodach leczenia z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii, dermatologii estetycznej i ogólnej, ginekologii estetycznej i ogólnej, kosmetologii, laryngologii, chirurgii, proktologii i flebologii. Pracują w niej wysoko wykwalifikowani specjaliści zapewniający usługi na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Świebodzice

  Centrum Medycyny Estetycznej w Świebodzicach specjalizuje się w zabiegach na twarzy i prowadzi zaawansowane prace nad regeneracją biologiczną całego ciała. W Centrum przyjmują specjaliści z różnych dziedzin: chirurgii, dermatologii, endokrynologii, seksuologii, dietetyki, hirudoterapii, kosmetologii. Dysponujemy zapleczem zabiegowym i profesjonalnym sprzętem. »

 • Miasto: Warszawa

  KLINIKA ELITE od 1999 roku zapewnia swoim klientom dostęp do najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów. Klinika specjalizuje się w zabiegach odchudzających, usuwających cellulit, wykorzystujących światło lasera, a także tych z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. »

 • Miasto: Katowice

  Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach to nowoczesna, prywatna placówka świadcząca szeroki wachlarz kompleksowych usług medycznych, spełniających najwyższe, światowe standardy. Zdrowie naszych Pacjentów powierzamy autorytetom, najlepszym specjalistom w poszczególnych dziedzinach medycyny, lekarzom z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. »

 • Miasto: Warszawa

  Klinika medycyny estetycznej Face and Body Clinic oferuje szeroką gamę sprawdzonych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii i kosmetyki profesjonalnej. Świadczymy również porady i ustalamy programy dietetyczne, które pomogą bezpiecznie i zdrowo schudnąć. Tylko u nas znajdziesz wszystko, co spowoduje, że poczujesz się dobrze i będziesz piękne wyglądać. »

 • Miasto: Poznań

  Gabinet Medycyny Estetycznej Milbrandt świadczy najwyższej jakości, szereg usług z zakresu medycyny estetycznej. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w Milbrandt stosowane są tylko sprawdzone zabiegi skutecznie zatrzymujące naturalny wygląd na długie lata. Do zabiegów wykorzystywane są najwyższej jakości preparaty renomowanych firm. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Łódź

  Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Willa mieści w sobie szesnaście gustownie urządzonych apartamentów wraz z bogato wyposażona strefa Medical & Wellness z siłownią. We współpracy z Centrum Odnowy Revita oferujemy również szeroką gamę zabiegów z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Zabiegi wykonywane są przez dyplomowany personel i zespół lekarzy - specjalistów medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie dermatologi , jak i również stomatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Meritum to nowoczesna Klinika, wyposażona w zaawansowany sprzęt medyczny, w której do Państwa dyspozycji pozostaje  wysoko wyspecjalizowana kadra medyczna. W Klinice wykonywane są operacje i zabiegi chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej, chirurgii ogólnej, ortopedyczne oraz urologiczne. Meritum to jakość, bezpieczeństwo i zadowolenie Pacjenta. »

 • Miasto: Wrocław, Kraków, Gdynia

  Pragniemy zaoferować naszym Klientom najwyższe kompetencje, wiedzę i doświadczenie znakomitych specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej i kosmetologii. Wykonujemy nowatorskie nieinwazyjne zabiegi estetyczne na bazie kolagenu aktywnego biologicznie oraz innych naturalnych biopreparatów ANNA PIKURA. »

 • Miasto: Łódź

  Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skóry oraz korektą defektów natury estetycznej. Na rynku usług dermatologicznych posiadamy 10 letnie doświadczenie, zapewniając Pacjentom jak najlepszą diagnostykę i skuteczne leczenie. Wszystkie zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są przez specjalistów we współpracy z dermatologiem, kosmetologiem oraz chirurgiem. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika jest jednym z największych, renomowanych prywatnych ośrodków w kraju, wyspecjalizowanych w chirurgii plastycznej. Kilkunastoletnie doświadczenie, doskonała kadra medyczna, nowoczesna infrastruktura, a przede wszsytkim tysiące zadowolonych Pacjentów - to tylko niektóre cechy, które wyróżniają Klinikę Chirurgii Plastycznej Beauty Group. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Poznań

  Klinika oferuje szerokie spektrum zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii i kosmetologii wykonywane przez doświadczonych specjalistów medycyny estetycznej, przy użyciu najnowszych rozwiązaniań technologicznych co gwarantuje doskonałe efekty. »

 • Miasto: Żarki Letnisko / Katowice

  W naszej nowoczesnej Klinice można wykonać szeroki zakres operacji plastycznych począwszy od liftingu twarzy poprzez powiększenie piersi i liposukcji a skończywszy na drobnych zabiegach takich jak wycięcie znamienia. »

 • Miasto: Gdynia

  Oferujemy kompleksową gamę zabiegów upiększających i mikropigmentację włosów HFS. Polecamy również masaże i zabiegi SPA oraz usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Pracujemy na urządzeniach HI-TECH, dzięki którym skutecznie likwidujemy problemy kosmetyczne twarzy i ciała. »

 • Miasto: Polanica Zdrój

  Nasz czterogwiazdkowy hotel to miejsce, gdzie oprócz wypoczynku można skorzystać z leczniczej kuracji w naszym wyjątkowym Medical SPA oraz odprężyć się i zadbać o piękny wygląd w strefie Beauty & Wellness SPA. Oferujemy także intensywną i profesjonalną rehabilitację. »

 • Miasto: Katowice

  Centrum Estetyki Ciała jest nowoczesną kliniką zajmująca się chirurgią kosmetyczną, medycyną estetyczną. Nasi lekarze specjalizują się w zabiegach poprawiających sylwetkę ciała,odmładzających twarz i usuwających schorzenia skóry przy użyciu nowoczesnych technik laserowych. »

 • Kraków | Katowice

  Oferujemy bogate spektrum zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, Anti-Aging i Beauty oraz profesjonalnej pielęgnacji ciała i twarzy. Sieć profesjonalnych Salonów Kosmetyczno - Dermatologicznych w Krakowie i Katowicach. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej