Paradontoza - jak zapobiegać i leczyć

Paradontoza jest jednym ze schorzeń przyzębia. Objawia się krwawieniem dziąseł, które prowadzi do ich rozchwiania. Powstaje wskutek długotrwałego procesu zapalnego, wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze gromadzące się w zetknięciu dziąseł z zębami. Na tę niebezpieczną chorobę cierpi siedmiu na dziesięciu polaków. Oprócz próchnicy to najczęstsze schorzenie jamy ustnej.

Paradontoza

Paradontoza bywa uwarunkowana genetycznie, ale nie jest to regułą. Najczęściej powstaje z braku higieny jamy ustnej. Za czynnik sprzyjający jej wystąpieniu można też uznać nieumiejętne mycie zębów i niewłaściwą dietę. Nieleczone problemy z dziąsłami, typu opuchlizna i stany zapalne często przekształcają się w paradontozę. Dolegliwość ta może się pojawić kiedy mamy wadę zgryzu, cukrzycę, nadużywamy alkoholu i papierosów.

Jak zapobiegać paradontozie

Oto kilka sposobów, które pozwolą zapobiec jej rozwojowi. Wiadomo, że zaniedbana i nieleczona paradontoza prowadzi do utraty uzębienia. Trzeba więc robić wszystko, żeby temu skutecznie przeciwdziałać. Domowe zabiegi nie zwalniają nas na pewno od wizyty u lekarza, ale mogą pomóc w naturalny sposób wzmocnić wrażliwe dziąsła.

Codzienne płukanie zębów jest bardzo wskazane. Łyżeczkę szałwii zalewamy połową szklanki wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na piętnaście minut. Sporządzonym naparem płuczemy jamę ustną, co najmniej kilka razy dziennie, przy opuchniętych dziąsłach. Tak samo przyrządzony napar z trzech czwartych łyżeczki dziurawca pomaga, jeśli dziąsła są rozpulchnione. Arniką leczymy je w sytuacji, gdy silnie krwawią. Płukanki powinny być letnie, nie gorące.

W walce z tą przypadłością ważny jest też sposób odżywiania. Codzienna dieta ma kolosalny wpływ na stan naszych dziąseł. Jedzenie powinno być bogate w witaminę C, rutynę uszczelniającą naczynia krwionośne oraz białko i różne mikroelementy. W trosce o zdrowie swoich dziąseł warto pić jak najczęściej napoje z owoców cytrusowych, np. pomarańczy, grapefruita, kiwi. Nasze dziąsła wzmocni również herbatka z suszonych owoców dzikiej róży czy aronii. Nieodzownym składnikiem codziennego jadłospisu powinny być warzywa, takie jak: brukselka, brokuły, papryka. Trzeba natomiast ograniczyć słodycze i produkty z białej mąki i drobno mielone kasze.

W walce z paradontozą nie obejdzie się też od rygorystycznego utrzymywania higieny jamy ustnej. Używamy prawidłowo dobranej szczoteczki do zębów, nici dentystycznych. Unikamy zbyt energicznego szczotkowania, zbyt twardych szczoteczek, które podrażnią nadwrażliwe, krwawiące dziąsła. Zaleca się też masowanie dziąseł tamponem z waty nasączonym roztworem z propolisu. Niektórzy stomatolodzy radzą posłużyć się po prostu opuszkami palca. Wykonuje się ruchy okrężne, starając się nasuwać dziąsła na szyjki, jak też masaż zębów. Warto używać do mycia zębów past specjalistycznych, polecanych do walki z paradontozą. Dzięki leczniczym składnikom sprawią, że nasze dziąsła będą w lepszej kondycji.

Leczenie paradontozy

Leczenie chorób przyzębia przeprowadza lekarz w gabinecie stomatologicznym. Poza standardowym zabiegiem dentystycznym znajdują zastosowanie laseroterapia oraz antybiotykoterapia ogólna i miejscowa, a także zabiegi chirurgiczne. Przyjrzyjmy się więc uważnie naszym dziąsłom i zębom, żeby nie przegapić początków tej choroby. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wszak zęby są naszą ozdobą, a ich piękny wygląd stanowi o zdrowiu i kondycji naszego organizmu. Róbmy wszystko, żeby były z nami jak najdłużej i dobrze nam służyły przez długie lata. Otoczmy je wzmożoną troską. Dbajmy o naszą jamę ustną każdego dnia, nie tylko gdy coś nas zaczyna niepokoić.

Leczenie paradontozy - rekomendowane kliniki stomatologiczne:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej