Profilaktyka i higiena jamy ustnej i zębów

Należy wiedzieć, że nie ma powszechnie obowiązujących zasad dbania o zęby, które sprawdzałyby się u wszystkich ludzi. Jednak należy pamiętać, że każdy z nas może przestrzegać 5 ogólnych zasadach profilaktyki i higieny jamy ustnej i zębów, bardzo pomocnych w ich dbaniu. Szczególnie zachęcamy do odbywania regularnych wizyt u stomatologa.

Profilaktyka i higiena jamy ustnej i zębów

1. Rentgen zębów - Pantomogram i RVG

Prześwietlaj zęby – dobre leczenie stomatologiczne zaczyna się od panoramicznego zdjęcia RTG zwanego pantomogramem, które jest niczym hasło otwierające przejście do właściwego etapu. Wystarczy więc dokładnie przeanalizować zdjęcie i będziemy już wiedzieć, co działo się do tej pory z naszymi zębami. Panorama bowiem pokazuje choroby zębów, kości, zatok, stawów skroniowo-żuchwowych. Jak na dłoni widać nieszczelne plomby, korony protetyczne, niedoleczone zęby leczone kanałowo. Stomatolog powinien również wskazać kieszenie kostne czy kamień poddziąsłowy.

Nowoczesne, cyfrowe aparaty rentgenowskie dają lekarzom bardzo wysoką jakość zdjęć, a jednocześnie ograniczają do minimum promieniowanie. Należy wiedzieć, że sama panorama nie zawsze wystarczy. Nie wzbraniajmy się więc wtedy przed punktowymi zdjęciami RVG oraz tomografią, np. w trakcie implantologii, leczenia kanałowego oraz po jego zakończeniu. W ten sposób profesjonalny stomatolog projektuje, kontroluje i potwierdza prawidłowość leczenia. Pamiętajmy, że bez zaplecza radiologicznego nie ma mowy o dobrej opiece stomatologicznej.

2. Usuwanie kamienia nazębnego (skaling i piaskowanie)

Usuwaj kamień – Jak zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, raz na pół roku powinniśmy umówić się na skaling, sprawdzając wcześniej, czy gabinet wykonuje także skaling poddziąsłowy. Skaling i piaskowanie zębów to dwie metody czyszczenia kamienia nazębnego, które największą skuteczność osiągają, gdy są wykonywane razem. Pierwszym etapem usuwania kamienia jest rozbicie go podczas zabiegu skalingu. W drugim etapie przeprowadzany jest zabieg piaskowania, który umożliwia usunięcie osadu oraz powierzchniowych przebarwień.  Należy wiedzieć, że złogi zmineralizowanej płytki nazębnej, zbierające się pod linia dziąseł, są widoczne na zdjęciu RTG. Należy je usuwać w 100 procentach, ponieważ jeśli kamień będzie nam zalegał, prędzej czy później stanie się siedliskiem bakterii, i będziemy przez to cierpieć oraz leczyć się na stany zapalne dziąseł, a nawet całego przyzębia.

3. Polerowanie zębów (polishing)

Polerowanie określane też jako polishing to profesjonalne wygładzanie szkliwa na fotelu dentystycznym, które opóźnia ponowne narastanie kamienia. Należy wiedzieć, że szorstkie i chropowate szkliwo może pokryć się w ciągu zaledwie jednego miesiąca taką samą warstwą kamienia, jaka narasta średnio przez pół roku.

4. Wizyty kontrolne u dentysty

Wizyty kontrolne – kontrolujmy jamę ustną, nawet pomimo nie zauważenia żadnych niepokojących objawów. Taka kontrola powinna się odbywać raz na pół roku. Standardowo przyjmuje się, że rozwój próchnicy od momentu zaistnienia sprzyjających im warunków (obecność bakterii, cukry) zajmuje kilka miesięcy. Ale zdarza się, że choroba postępuje szybciej. Jeżeli na przykład lekarz stwierdził u nas zaburzone wydzielanie śliny lub mamy skłonność do próchnicy, ponieważ spożywamy dużo kriogennych (próchnico twórczych) produktów, to nasze zęby wtedy powinny być kontrolowane częściej. Szczególnie dotyczy to osób młodych, u których kanaliki zębinowe są szersze, a zęby przez to bardziej podatne na próchnicę ostrą. Częstotliwość wizyt określi nam lekarz stomatolog, kiedy będzie obserwował nasze zęby.

5. Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa

Nie zwlekaj – nowoczesne techniki spowodowały, że nawet zabieg kanałowego leczenia zębów jest całkowicie bezbolesny i można go wykonać podczas jednej wizyty stomatologicznej. Także choroby przyzębia leczy się coraz częściej bez skalpela, bo za pomocą ultradźwięków. Więc kiedy u nas pojawi się ból, od razu reagujmy i umawiajmy się na wizytę. Chodzi bowiem o to, aby jak najszybciej opanować stan zapalny, w tym nie dopuścić do zmian w zakresie ozębnej i okostnej. Nie ma bowiem co liczyć na to, że ból sam ustanie dzięki łykaniu przeciwbólowych tabletek. Upływający czas będzie działać tylko na naszą niekorzyść.

Profilaktyka i higiena - najlepsze kliniki i gabinety stomatologiczne:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej