Paradontoza - zapalenie przyzębia

Drugą w kolejności chorobą zaraz po próchnicy, która sieje spustoszenie w jamie ustnej Polaków jest paradontoza. Właściwie, to choroby przyzębia wszystkie razem wzięte, paradontoza(paradentoza) jest określeniem na przewlekłą chorobę przyzębia. Leczeniem i profilaktyką chorób przyzębia: dziąseł i kości - tkanek wokół zęba - zajmuje się dziedzina stomatologii, jaką jest periodontologia.

Na czym polega i czym jest paradontoza?

Wszystko zaczyna się od zaniedbanego i zlekceważonego zapalenia dziąseł, które jest wywołane płytką bakteryjną. Następnie trwający stan zapalny rozprzestrzenia się na otaczające tkanki, czyli przyzębie, prowadząc stopniowo do jego destrukcji. Proces zapalny niszczy stopniowo: dziąsło, ozębną, cement korzeniowy i ostatecznie kość wyrostka, prowadząc do rozchwiania zębów.

Paradontoza

Choroby przyzębia w zależności od dynamiki procesu dzielimy na:

 • przewlekłe, zapalenie przyzębia dorosłych
 • ostre, młodzieńcze zapalenie przyzębia

Przewlekłe zapalenie przyzębia obserwowane jest u większości dorosłych i osób w podeszłym wieku zgłaszających się do stomatologa z objawami ze strony dziąseł. Proces chorobowy, a tym samym destrukcja tkanek przyzębia toczy się latami. Umiejętne leczenie, a przede wszystkim współpraca pacjenta i jego zaangażowanie w proces leczenia (odpowiednia higiena jamy ustnej) zapewniają pomyślne rokowanie co do wyleczenia. Należy zaznaczyć, że często bardzo trudno jest odtworzyć zniszczone włókna ozębnej i kość. Mimo wyleczenia stanu zapalnego występuje ubytek tkanek.

Jakie są objawy i skutki paradontozy?

Nieleczone zapalenie przyzębia doprowadza do rozchwiania zębów, powstawania ropni przyzębnych, a w najgorszych przypadkach, do utraty zębów. Objawy, to z reguły: krwawienie z dziąseł, ból o różnym nasileniu, tkliwość dziąseł, przykry smak w ustach, ruchomość zębów, dyskomfort podczas jedzenia, a także przykry zapach z ust, związany często z obecnością treści ropnej w patologicznych kieszonkach. Należy pamiętać, że stan taki może nieść zagrożenie nie tylko zdrowia, ale także i życia chorego. Drobnoustroje zasiedlające chorobowo zmienione tkanki przyzębia, mogą przyczyniać się do zapaleń wsierdzia lub ogólnej bakteriemii.

Paradontoza - krwawienie z dziąseł

Warto zaznaczyć, że choroby przyzębia poza wcześniej wymienionymi dolegliwościami, utrudniają prawidłowe żywienie chorych. Osoby starają się unikać twardych pokarmów, gdyż po pierwsze - mają trudności z ich odgryzaniem i żuciem, po drugie - twarde kęsy pokarmowe wywołują krwawienie. Jest to błędne koło, ponieważ dieta o twardej konsystencji umożliwia naturalne oczyszczanie zębów oraz pobudza prawidłowe wydzielanie śliny ponadto wpływa na lepsze ukrwienie tkanek i fizjologiczne ścieranie się zębów.

Jeśli chodzi o dietę u osób cierpiących na zapalenie przyzębia, powinna być ona bogata w białko, sole mineralne i witaminy. Spośród nich szczególnie ważne są A, C, D, E i kompleks witamin z grupy B. Wskazane jest ograniczenie białka zwierzęcego, alkoholu, używek, w tym szczególnie tytoniu.

Leczenie i profilaktyka chorób przyzębia - najlepsze kliniki i gabinety:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej